GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabûlü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü Kutlandı

12 Mart İstiklâl Marşı’nın Kabûlü ve Mehmet Âkif Ersoy’u Anma Günü Kutlandı

İstiklâl Marşı’nın Kabûlü’nün 94. Yıldönümü ve Mehmet Âkif  Ersoy’u Anma Günü, Aksu Anadolu Lisesi’nin hazırladığı programla Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Sahnesi’nde kutlandı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı’yla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Aksu Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Fatih Karahan yaptı. Konuşmasında Milli Mücadele’nin destansı niteliğinden, Mehmet Âkif’in Milli Mücadele’ye desteğinden ve İstiklâl Marşı’nın yazılış sürecinden bahseden Fatih Karahan, sözlerini Mehmet Âkif’in “Allah bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın” duasıyla bitirdi. Konuşmanın ardından Aksu Anadolu Lisesi öğrencilerinden Mustafa Altıyaprak, Davûdî sesiyle Mehmet Âkif Ersoy’un “Gitme Ey Yolcu” başlıklı şiirini okudu. Şiirin ardından Merkez İlçe İlkokullar, İl Geneli Ortaokullar Arası İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma Yarışmasında Birincilik alan öğrenciler İstiklâl Marşı’nı seslendirdiler. Daha sonra ödül törenine geçildi. Merkez İlçe İlkokullar Arası İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Giresun Valisi Sayın Hasan Karahan verdi. İl Geneli Ortaokullar Arası İstiklâl Marşı’nı Güzel Okuma Yarışmasında dereceye girenler ise ödüllerini Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru’dan aldı. Ortaokullar Arası Milli Mücadele Konulu Şiir Yarışması’nda dereceye girenlere ödüllerini Giresun Belediye Başkan Vekili Sayın Hasan Hilmi Erzincan; Liseler Arası Kompozisyon Yarışmasında dereceye girenlere ise ödüllerini Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ömer Karişit verdi.

 

 Ödül töreninin ardından Aksu Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Burak Göral ile Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Gökhan Kaplan’ın hazırladıkları video gösterimi yapıldı. Giresun’un on değişik okulunda İstiklâl Marşı’nın birer kıtasının okunmasıyla oluşmuş bu video, aynı zamanda Milli Mücadele’de Giresun’un ve Giresun uşaklarının rolüne de dikkatleri çekti. 12 Mart Programı Aksu Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenleri Güner Çiçek ve Pınar Altun Turan yönetiminde hazırlanan bir tiyatro gösterisiyle sonlandı. İzleyenler, Milli Mücadele’nin renkler ve hareketlerle canlandırılmasına, şiir dramatizasyonuna, müzik ve video gösterimine ve bütün bunların başarıyla senkronize edilmesine şâhit oldular. 

 

 Kutlamalar  çerçevesinde Vahit Sütlaş Sahnesinde Aksu Anadolu Lisesince düzenlenen törene, Vali Hasan Karahan’ın yanı sıra , Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karişit, Vali Yardımcısı Barış Demirtaş,  Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Hilmi Erzincan, Üniversite Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahir Kadakal, İl jandarma Komutanı J. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Necati AKKURT , AK Parti İl Başkanı Hasan Ali Tütüncü daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.