GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinde E-Sınav Salonu Hizmete Açıldı

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinde E-Sınav Salonu Hizmete Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı, Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okullarımızda açılan E-Sınav salonlarıyla daha ekonomik, daha hızlı ve daha güvenli bir sınav gerçekleştirerek bu alanda çığır açmıştır.

 

Pilot uygulaması 2015 yılında Ankara ve Eskişehir illerinde yapılan E-Sınav salonları, 2017 yılında 18 ilde faaliyete geçmiş olup 2018 yılında ilimizde de 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinde kurularak hizmet vermeye başlamıştır.

 

Bu amaçla 06 Nisan 2018 Salı günü 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinde düzenlenen açılış töreni, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları teşrifleriyle Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ertuğrul Tosunoğlu, Şube Müdürü Emin Karahan ile okul ve kurumlarımızdan yönetici, öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

 

İlimizde ilk ve tek e-sınav uygulaması yapılabilme özelliği taşıyan salonun açılışını gerçekleştiren Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt’la birlikte salonu gezerek yetkililerden bilgi aldı. Valimiz, Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı en iyi örneklerden biri olan E-Sınav salonunun ilimize hayırlı olmasını diledi. Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları açılışın ardından okul bünyesinde bulunan Z-Kütüphanede de incelemelerde bulundu. Öğrencilerle bir süre sohbet eden Sayın Valimiz, bol kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

 

Bugün açılışı yapılan ilimizin ilk ve tek e-sınav salonu, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi bünyesinde önümüzdeki haftadan itibaren, 20 kişilik kapasitesiyle hizmet vermeye başlayacak olup, aşağıda E-Sınav uygulamasına ilişkin bir takım bilgilere yer verilmiştir.

 

Hafta içi günlerde saat 17:00’den sonra, hafta sonu (Cumartesi-Pazar) ise 5 oturum şeklinde yapılacak uygulama, şimdilik yalnızca Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursları (MTSK) kursiyerlerine yönelik hizmet vermekle birlikte, ilerleyen zamanlarda salon sayısının artırılarak Milli Eğitim Bakanlığı’nca yapılan diğer sınavlarda da (açık öğretim v.b.) hizmet vermesi beklenmektedir.

E-Sınav uygulaması 50 (elli) sorudan oluşacak, çoktan seçmeli ve 45 dakika süreli olarak gerçekleştirilecek olup, adayların sınavlardan başarılı sayılmaları için en az 70 puan almaları gerekmektedir.

Sınava giren adaylar sınavını bitirdiğinde, süre bitimini beklemeden salon çıkışında bulunan KİOKS cihazından sınav sonuçlarını anında öğrenebileceklerdir. Sınava geç kalan kalan adayların, salondan herhangi bir adayın dışarı çıkmadığı sürece sınava alınabildiği uygulamada, geç kalan adaya, ayrıca bir ek süre tanınmamaktadır.

4 (dört) sınav hakkının bulunduğu uygulamaya adaylar, bağlı bulundukları sürücü kurslarının Özel MTSK Modülü üzerinden randevu alarak katılabileceklerdir. Başarısız olan adayların en erken 15 (on beş) gün en geç 45 (kırk beş) gün içinde ikinci bir oturuma katılma hakları mevcut olup, bu sürede sınava katılmayan aday 1 (bir) sınav hakkını kaybetmiş olmaktadır.

Adayların sınava gelirken yanlarında mutlaka,  çift imza ve mühürlü sınav giriş belgesi ile kimliklerini bulundurmaları gerekmektedir. Sınav salonunda ayrıca, adayların sınava girmeden önce kişisel eşyalarını bırakabilecekleri her aday için ayrı dolaplar mevcuttur.

 

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.