GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma programı çerçevesinde Vahit Sütlaç Sahnesinde bir tören düzenlendi. 

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende  günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Azmi Bıçakçı yaptı. Türk´ ün ulusal savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi´nin 100. Yıl Dönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Gününü idrak etmenin gururunu yaşadıklarını belirten Bıçakçı, “100. Yılında farklı milletlerden gelen ve ülkeleri için canını veren bütün askerleri selamlıyor, güzel ülkemizin kaderini belirleyen şehitlerimizi gururla anmaktayız. Çünkü bizler ruhu ile bedeni aynı zamanlarda yaşayan, geleceğini şekillendirirken şanlı bir geçmişin izlerini yüreğinde taşıyan, yürek yaralayan şühedaların öyküleri ile büyüyen, sızılı bir dönemin kimi zaman acılarından, kimi zaman gururundan beslenen, benliğinin her yanında vatan ve millet aşkı taşıyan Anadolu´yuz.

 

Her karışında kefenleri imanları olan Atalarımızın bedenlerini saklayan bu topraklarda onların öyküleri, onların türküleri çınladı kulaklarımızda. Bu yüzdendir ki bastığımız toprakları toprak diyerek geçmedik hiçbir zaman. Çünkü bizler, hepimiz, ruhunu gelecek nesillere tereddüt etmeden feda eden bir şehidin evlatlarıyız. Bu bilincimize kazıdığımız en yüce değer oldu her zaman. Bizler biliyoruz ki bir ulusun yücelmesi halkının o ulusun tarihine duyduğu saygı ile başlar. Bizler, bu ulusun vatandaşları olarak Çanakkale´yi unutmadık. Vatanları uğruna canlarını hiçe sayan daha binlerce şehidimizi unutmadık unutamadık.Ruhunuz ruhumuz olsun. Ruhlarınız şad, mekanlarınız cennet olsun.” şeklinde konuştu.

 

Jan. Kurm. Bnb. Ayhan Yalçın’ın Çanakkale Savaşları konulu sunumunun ardından program şiirler ve “Çanakkale Mahşeri” adlı tiyatro gösterisi ile devam etti.

 

Programın sonunda 18 Mart Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü ve Şehitler Günü dolayısıyla ilimiz merkezde düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim dallarında  dereceye girenlere ödülleri Valimiz Sayın Hasan Karahan, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru ve Belediye Başkanı Kerim Aksu tarafından verildi.

 

 

Törene; Sayın Valimiz Hasan Karahan’ın yanı sıra, Jandarma Garnizon ve Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Doğru, Belediye Başkanı Kerim Aksu, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karaşit, Vali Yardımcıları Yüksel Çelik, Barış Demirtaş ve Cahit Karatepe, İl Jandarma Komutanı Jan. Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Kurmay Başkanı J.Krm. Yarbay Polat Mavuş, İl Genel Meclis Başkanı Murşit Gürel, Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, siyasi parti temsilcileri,  askeri ve mülki erkân, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile vatandaş ve öğrencilerin katıldı.

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.