GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlamaları

 

24 Kasım Öğretmen Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenlerle kutlandı.

 

Kutlamalar çerçevesinde, saat 09:00’da başlayan törende, Hükümet Konağı Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu tarafından Çelenk Sunulmasının ardından Saygı Duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşımız söylendi.

 

Törende, Sayın Müdürümüzle birlikte il protokolü üyeleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, merkez ilçedeki okul ve kurumlarımızdan yönetici, öğretmen ve öğrencilerimiz de Bayrak ve Flamalarıyla hazır bulundu.

                                              

Kutlamalara, saat 10:00’da Vahit Sütlaş Salonunda yapılan programla devam edildi. 

Vahit Sütlaş Salonunda, Sayın Vali Vekili Metin Maytalman’ın katılımları ile başlayan programda, İl protokolü üyeleri, okul ve kurumlardan yönetici ve öğretmenlerimiz de hazır bulundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan kutlama programında; görevine yeni başlayan ve emekliye ayrılan birer öğretmenimiz konuşma yaparak duygularını dile getirdiler.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu törende yaptığı konuşmada, “24 Kasım, uygarlık düzeyine erişmek için insanımızı yetiştiren ve bu uğurda her türlü zorluklara katlanan toplumun gerçek mimarı olan öğretmenin günüdür.

 

Öğretmenlik bitmeyen bir sevda; karşılık beklemeksizin verilen emek ve bireyin içindeki cevheri gün yüzüne çıkarmaktır.   Öğretmenlerin en büyük gücü kalbinde taşıdığı büyük insan sevgisidir. Bu sevgi o kadar güçlüdür ki, doktor yapar bir çocuğu, öğretmen yapar başka bir çocuğu… İnsan yapar her küçük bedeni, hayata hazırlar. Karanlıklara meydan okuyan bir güneş gibidir öğretmenlerimiz.

İşte, yarınların daha aydınlık olması için çabalayan;  vatan, millet kavramlarını öğreten, manevi değerleri veren ve bayrağa baktığında içi titreyen insanlar yetiştiren, öğretmenlerimizdir.

Öğretmenlik, kutsal ve saygın bir meslek olmakla birlikte aynı zamanda bir sanattır. Bireyler, öğretmenin elinde şekillenir, olgunlaşır ve hayata hazırlanır. Kadim değerleri feda etmeden bu kutlu sanatı en güzel biçimde icra etmek durumundayız. Ben inanıyorum ki, bütün öğretmenlerimiz fikri hür, vicdanı hür öğrenciler yetiştirmek için elinden geleni yapıyor.

 

Dünyada çok kritik gelişmeler oluyor, o yüzden bizim daha çok çalışmamız, daha donanımlı ve nitelikli bireyler yetiştirmemiz gerekiyor. Bunun için de heyecanımızı diri tutmalı ve ideallerimizi yeniden kuşanmalı ve bir gönül eri gibi çalışmalıyız.

 

Mevlana’nın dediği gibi “Kalp denizdir, dil de kıyı. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” Onun içindir ki yüreğimizi, ruhumuzu en büyük erdemlerle tezyin ve teçhiz etmeli ve bu amaçlarımızdan vazgeçmeden yolumuza devam etmeliyiz. Cesaretini ve özgüvenini hiçbir zaman yitirmeyen, eğitmeyi ve öğretmeyi bir ideal olarak benimseyip, ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma gayreti içerisinde olan öğretmenlerimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu mesleğin bir mensubu olduğum için dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

 

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin gününü kutluyor ve her birinize yaşamınız boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.” diye konuştu.

 

Törende öğretmenlerimize seslenen Sayın Vali Vekilimiz Metin Maytalman; “Çok değerli öğretmenlerim, öncelikle sizlere, ilimizin tanıtımı konulu il dışı programı sebebiyle aramızda olamayan Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın selamlarını ve Öğretmenleri Günü kutlama mesajını iletmek istiyorum.

Kıymetli öğretmenler; Sizler, 3 yaşından itibaren çocuklarımızı ailelerimizden teslim alıyor, hamur gibi yoğurup işleyerek, onları genç dimağlarına okuma yazmayı, duygu ve düşüncelerini ifade etmeyi, fiziki çehreyi, toplumu, çevreyi ve hayatı sormayı, sorgulamaya öğretiyorsunuz. Hz. Ali’nin “ Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” düsturuyla, çaba fedakarlıklarınız sonucu sizlerin rahle-i tedrisinden geçen çocuklarımız, yetenek ve kapasitelerine göre değişik meslekler edinerek, ilerde bizlerin yerini dolduracak ve ülkemizin geleceğini oluşturacaktır.

İşte bu gerçeği Başöğretmen Atatürk; “Öğretmenler!  Yeni Nesil Sizin Eseri Olacaktır.” veciz sözüyle en güzel şekilde tespit ve teslim etmiştir. 24 Kasım Öğretmenler Günü de göstermiş olduğunuz özveri ve fedakarlıklar karşısında milletimizin sizlere şükran ifadesidir. Bu vesileyle, tüm öğretmelerimizin 2Öğretmenler Günü’nü kutluyor, emekli olan öğretmelere sağlıklı bir ömür, başta şehitlerimiz olmak üzere ebediyete irtihal eden tüm öğretmenlere de Allah’tan rahmet diliyorum. “ diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından program, emekli olan öğretmenlerimize hizmet şeref belgelerinin takdim edilmesi ve Mesleğe giren öğretmenlerin ant içmesi ile devam etti.

 

Daha sonra öğrencilerimiz tarafından gerçekleştirilen öğretmen konulu skeçlerle büyük beğeniyle izlendi. Ardından Hamdi Bozbağ Anadolu Lisesi Korosunun seslendirdiği türkü ve şarkılar izleyicilerden büyük alkış aldı.

 

Programın sonunda, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerimize ödülleri, Sayın Valimiz Vali Vekilimiz Metin Maytalman ve Sayın Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

 

 

Öğretmenler  Günü münasebetiyle 24 Kasım öncesinde de bir dizi faaliyet yapılmış, bu kapsamda; Müdürlüğümüz koordinesinde, okul ve kurum yönetici ve öğretmenleri tarafından, yıl içerisinde vefat eden öğretmenlerimizin kabirleri ziyaret ve aileleri ziyaret edilmiş, hasta olan öğretmenlerimize de geçmiş olsun ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, Giresun Ticaret Odasınca okullarımızdaki en kıdemli bayan ve erkek öğretmenlerimize verilmek üzere  hazırlanarak Müdürlüğümüze ulaştırılan hediyeler, okul yöneticilerimiz tarafından, öğretmenlerimize takdim edilmiştir. Öğretmenler Günü dolayısıyla Giresun Güzel Sanatlar Lisesi tarafından Türk Müziği Konseri icra edilmiş, okullarımızda “Öğretmenim” konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmiştir.

 

24-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-201824-11-2018

 

 

 

 

 

 

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.