GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Gününü Coşkuyla Kutladık

24 Kasım Öğretmenler Gününü Coşkuyla Kutladık

Millet mekteplerinin açılıp Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Başöğretmenlik unvanının verildiği 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle düzenlenen kutlama programı Valimiz Enver Ünlü, Giresun Üniversitesi Rektörü Yılmaz Can, İl Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay, İl Jandarma Komutanı Muhammet Sevinç, Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demiral, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu, protokol üyeleri, bu kutlu mesleği icra eden öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı öğrencilerimiz ve velilerimizin katılımlarıyla Giresun Gümrük Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

Ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimiz ve şehitlerimiz anısına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından, bu kutsal mesleğe yeni atanan öğretmenlerimiz Mesleğe Giriş Andını okuyarak yemin etti.

 

Genç öğretmenler ve emekli öğretmenlerin adına konuşmaların yapılmasının akabinde, öğretmenlik mesleğine yıllarını vermiş öğretmenlerimize "Hizmet Şeref Belgesi" Valimiz Enver Ünlü tarafından takdim edildi.

 

Konuşmasında öğretmenlerin doğan bir güneşe benzediğini, aydınlık bir gelecek için tüm insanlığa verdikleri çaba, özveri ve emek ile karanlığa meydan okuduklarını belirten Valimiz Enver Ünlü; "Bir güneş gibi çocuklarımızı ve gençlerimizi aydınlatan, her zaman öğrenci olarak kalan, öğretmenliğin kıdemli bir öğrencilik olduğunu hep hatırda tutan, aydınlık Türkiye'nin yeni mimarlarını yetiştiren Sevgili Öğretmenlerim; Türk milletinin millî varlığına ve geleceğinin inşasına her zaman olduğu gibi bugün de öncülük etmektesiniz.

 

Bu mukaddes mesleği tercih eden, onun gerektirdiği sorumluluğu sırtlayan, öğrencisinin içindeki cevheri keşfeden, onlarda farkındalıklar yaratan, onların gözlerinin içine hep dikkatle bakan sizlersiniz. İçinden geçtiğimiz salgın günlerinde şahit olduk ki değişimler sizi durdurmuyor, yenilikleri cesur adımlarla karşılıyorsunuz. Yaşamakta olduğumuz salgın süreci bizlere gösterdi ki eğitim ve öğretim sadece çatısı ve duvarları olan binalarda değil esasen her yerdedir.

 

"Her Koşulda Eğitim" sözünü rehber edinen siz eğitim ordusunun neferleri; evlatlarımızı bu süreçte yalnız bırakmayarak onları sabırla geleceğe hazırladınız. Bu süreçte göstermiş olduğunuz azim, fedakârlık ve özveriniz için sizlere bir kez daha teşekkür ediyorum. 24 Kasım; Millet Mekteplerinin açılış ve Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik unvanının veriliş tarihidir. Atatürk'ün kara tahta önünde harfleri öğrettiği fotoğrafı hepimizin hafızasındadır. Latin harfleri kabul edildikten sonra Atatürk, bütün yurtta okuma yazma seferberliği başlatmış ve 24 Kasım 1928'de Millet Mekteplerini açmıştır. 1928 tarihinden 53 yıl sonra, 24 Kasım 1981'de, Atatürk'ün doğumunun yüzüncü yılında, 24 Kasım, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve tüm öğretmenlerimize "Öğretmeler Günü" olarak armağan edilmiştir.

 

Başöğretmen Atatürk "Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanı kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir" diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini en veciz şekilde ifade etmiştir. Hz. Peygamberin öğretmenliği elbette bütün öğretmenlerimize esin kaynağı olmalıdır. Tarih boyunca öğretmenlerimize, yerine getirdikleri bu şerefli görevleri dolayısıyla hak ettikleri değer verildiği ölçüde bu durum, bulundukları toplumların hayatına olumlu yansımış, medeniyetin zirvesine çıkılmıştır. Hocasının atının ayağından sıçrayan çamuru mukaddes bilen bir anlayış, tarihte lâyık olduğu yeri almış ve değerini bulmuştur. Hz. Ali'nin hepimizin bildiği "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözü öğretmenliğin ne kadar yüce bir meslek olduğunu anlatmaktadır. Çünkü bir harf öğrenmek aslında geçmişi, geleceği ve her şeyi öğrenmektir. Bize öğrenme azmini aşılayan öğretmenlerimiz sayesinde bir harfle başlayan hikâyemizi binlerce kitap okuyarak taçlandırıyoruz.

 

Öğretmenlik mesleği onlarca hayata dokunup, o hayatlara kendi hikâyesini yazma şansını veren bir meslektir. Eğer bir çocuk, bir genç hayatı boyunca iyi bir öğretmene rastlarsa işte o zaman kendi hikâyesini yazmaya başlıyor. Öğrencinin kendinde olan cevheri fark etmesini sağlayan, onu ışıldatan öğretmenlerimize çok şey borçluyuz.

 

Öğretmek, öğretebilmek gibi insanı ve insanlığı yücelten bir eylemin öncüleri, sizler bilimin, sanatın, aydınlığın, iyiliğin, güzelliğin, doğruluğun, kısacası insanı insan yapan tüm değerlerin yansıtıcısı ve yaşatıcısı olanlarsınız. Baş döndürücü bir gelişim çağında yaşıyoruz. Bunun için öğretmenlerin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekmektedir. Öğretmen, hayatının her aşmasını planlamalı, yarını bir gün önceden yaşamalı, hayal edebilmelidir. Onun hayalleri olmazsa, öğrencilerin hayalleri desteklenmez. Öğretmen, doğan güneşe benzer. Etrafını aydınlatarak karanlıklara meydan okur. Aydınlık bir gelecek için tüm insanlığa verdiğiniz çaba, özveri ve emek ile karanlığa meydan okumaktasınız. Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler de sevgiye koşar. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ülkemizin bugün geldiği noktada büyük emeği bulunan bütün eğitim camiasını saygı ve minnetle yâd ediyor, başta görevi başında şehit olan öğretmenlerimiz olmak üzere ahirete irtihal edenlere Allah'tan rahmet, hayatta olanlara sıhhat ve afiyet diliyor, bütün saygıdeğer öğretmenlerimizin "24 Kasım Öğretmenler Gününü" en kalbi duygularımla kutluyorum." ifadelerini kullandı.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu da yaptığı konuşmada; "Yüreğindeki eğitim aşkı her daim sıcak, davası büyük, sabrı sonsuz olan irfan ordumuzun kahramanları, Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım;

Öğretmen olmak bir Can'a dokunmaktır der Doğan Cüceloğlu. Öğretmen olmak, öğretmenlik yapmayı aşmaktır. Bir öğretmenin mesleki yaşamının en önemli işlevi de öğrencilerin yaşamında güçlü bir tanık olarak yer alması ve öyle kalabilmesidir. Geleceğimize ve gençliğimize güvenle baktığımız 2021 yılı Türkiye'sinde en büyük vazife, siz değerli öğretmenlerimize düşmektedir. Bugün burada, bu kutlu mesleği icra etmekte olan siz değerli öğretmenlerimizin gününü kutlamak amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Öğretmen; öğreten ve nesillerimize yol gösterendir. Yurdun dört bir yanında fedakârca görev yapan tüm öğretmenlerimizin ortaya koydukları gayret ve çabalar takdire şayandır.

 

Dünyadaki en onurlu mesleklerin başında gelen öğretmenlik; emek, hoşgörü ve sabırla birleşince bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın hale gelir. Bu bakımdan, bizler, bu mesleğe yeni başlayan her arkadaşımızı, ülkemiz ve milletimiz adına çok büyük bir kazanım olarak görüyoruz.

 

Eğitimin konusu insandır. Bu amaçla insan yetiştirmek, milletlerin en önemli önceliklerinden biridir.

İnsan yetiştirmek, aynı zamanda bir medeniyet, bir kültür inşâ etmektir. İyiliği, doğruluğu, güzel olanı anlayıp tatbik etmek; kötülükten, yanlıştan, zararlı olandan sakınmak gibi erdemlere sahip olabilmek, ailelerinden sonra çocuklarımızın rol modeli olan öğretmenler sayesinde mümkün olmaktadır.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Dünyanın her yerinde öğretmenler, toplumun en fedakâr ve saygıdeğer insanlarıdır." sözü; karşılık beklemeden sabır ve özveriyle yoğurulan bu mesleğin, ne kadar kıymetli olduğunu gösterir niteliktedir.

 

Eğitimin biricik rehberi ve öğretmeni olan Sevgili Peygamberimiz de nesiller yetiştirmek için takip ettiği yol, yöntem ve metotlarıyla bizlere örnek olmuştur. Çünkü tarihte onun kadar başarılı bir eğitimci görülmemiştir. O, uyguladığı eğitim sayesinde her bakımdan cahiliye içerisinde yaşayan bir toplumdan, her alanda örnek şahsiyetler yetiştirmiş ve bu yüce şahsiyetlerin zenginliklerle dolu kişiliklerini insanlığa armağan etmiştir.

 

Günümüz eğitim anlayışı; okutan, sorgulatan ve esasen "öğrenmeyi öğreten" bir sistem inşâsıdır. Bu amaçla evlatlarımızı mümkün oldukça ezberci anlayıştan uzak tutacak eğitim ortamları hazırlıyoruz. Okullarımızı bugünün teknoloji ve yenilikleriyle süsleyip tam ve donanımlı hale getiriyoruz.

Yine "Değerler Eğitimi" nin bu mesleğe gönül vermiş her bir öğretmenimiz için vazgeçilmez bir kılavuz olduğu unutulmamalıdır. Bu konuda siz değerli öğretmenlerimizin bilgi, birikim ve azmine olan inancımız tamdır.

 

Millet Mekteplerinin açıldığı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e "Başöğretmenlik" unvanının verildiği bu anlamlı günde, büyük ve yüksek ahlakın sınıflara sığmayan temsilcileri olan siz kıymetli öğretmenlerimizin 24 Kasım öğretmenler gününü kutluyor; Ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi ve şehit öğretmenlerimizi rahmetle anıyor, görevi başında bulunan tüm öğretmenlerimize saygılarımı sunuyorum." diyerek duygu ve düşünlerini dile getirdi.

 

Sonrasında "Bir Başkadır Benim Öğretmenim" konulu yarışmada dereceye giren öğrencilere ödülleri Valimiz Enver Ünlü ve beraberindekiler tarafından takdim edildi.

 

Bu anlamlı günlerinde bir nebze olsun öğretmenlerimizin gönüllerine dokunmak için yapılan müzik dinletisinin ardından kutlama programı sona erdi.

24-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-202124-11-2021

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.