GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Geniş Bir Katılımla Gerçekleştirildi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Geniş Bir Katılımla Gerçekleştirildi

"3 Aralık Dünya Engelliler Günü"nde tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İlimizde "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" etkinlikleri, bugün saat 10.00'da Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları'nın da katılımıyla; Deppoy mevkiinden, Atatürk Meydanına kadar gerçekleştirilen yürüyüşle başladı ve Atatürk Meydanında düzenlenen programlarla devam etti.

Atatürk Meydanında düzenlenen törende; saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından, Anadolu Engelliler Derneği Başkanı Nihat Yayla tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu.

Programa; Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları'nın teşrifleriyle, Milletvekili Cemal Öztürk, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Hasan Koçyiğit, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu'nun da yer aldığı il protokolü üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile özel eğitim okullarımızdan engelli öğrencilerimiz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam eden programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, engellilerin her platformda sosyal ve çalışma hayatı içerisinde olması gerektiğini belirterek, "Söylemek isteyip te söyleyemediğimiz ne çok şey var. Biz arzu ediyoruz ki Giresun'un % 17'sini, Türkiye'mizin % 14'ünü teşkil eden engelli kardeşlerimiz sosyal ve çalışma hayatının içinde olsunlar. Bu konuda herkes onlara destek olsun. Ama maalesef engellilerimiz sokağa çıktıklarında birçok engelle karşılaşıyor. İşgal edilen kaldırımlar, giremedikleri, iş yerleri, çıkamadıkları apartmanlar. İnşallah bunların hepsini bu farkındalıkla, kalpten kalbe kurduğumuz bu sevgi köprüsüyle adım adım aşacağız. Toplumumuz sizlerin daha fazla farkına varacak. Aslında bugün farkındalık günü. Ben Valiniz, abiniz, kardeşiniz olarak yalvarıyorum.  Lütfen yaşarken engelli kardeşlerimizin de olduğunu unutmayalım. Bu bizi daha güçlü, daha mutlu kılacak. Hepinizden bunu istiyorum, bunu rica ediyorum. Birçok arkadaşınız giremediği işyeri, giremediği dernek binaları önüne hatalı park etmiş araçlarla karşılaşıyor. İnanın o kadar bir ıstırap duyuyoruz ki bundan. Bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Engellilerle ilgili olarak gündüzlü bir bakım merkezi için çalışmalarımız devam ediyor.  Yürüyüşe katılan rehabilitasyon merkezinin değerli üyeleri mehter takımı eşliğinde bizi buraya kadar getirdiler. Onları tebrik ediyor, yürekten kutluyorum. Onlara emek veren öğretmenlerimizi, eğitmenlerimizi ve idarecilerimizi de yürekten tebrik ediyorum. Onların bu gayretine bu alın terine hayranım. O nedenle o veliler, eğitmenler, öğretmenler olmasa onlar için gerçekten hayat daha zor olur. Ben tekrar 3 Aralık Dünya Engelliler Gününüzü tebrik ediyorum. Hepimizin engelli adayı olduğunu unutmadan ve öncelikle Allah rızası için birbirimize el uzatarak, destek olarak, her türlü güçlüğün ve zorluğun üstesinden geleceğimizi bilerek hepinize saygılarımı, sevgilerimi sunuyorum" dedi.

Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları'nın konuşmasının ardından Atatürk Meydanında ki program; Giresun Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde kalan engellilerin kemençe, halk oyunu ve komedi dans  gösterileri, okunan şiirler ve engellilerin mehter gösterileriyle devam etti.

Programın sonunda Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları ve beraberindekiler, Atatürk Meydanında  İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Özel Eğitim okulları tarafından kurulan, masa tenisi, uçurtma, yer bulma labirenti, ebru sanatı, boyama, müzik, empati parkuru stantlarını gezerek engelli vatandaşlar ve yakınlarıyla sohbet ettiler. 

03-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-201903-12-2019

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.