GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Yapıldı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri Yapıldı

Giresun’da "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" münasebetiyleiyle tertiplenen etkinlikler, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

İlimizde düzenlenen etkinlikler; bugün saat 10.00’da Deppoy mevkiinden, Atatürk Meydanına kadar Sayın Valimizin de katıldığı yürüyüşle başladı ve Atatürk Meydanında düzenlenen programlarla devam etti.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu’nun da yer aldığı Atatürk Meydanındaki program; Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından, Anadolu Engelliler Derneği Başkanı Nihat Yayla tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmalarla devam eden programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, kendini engellilerden farklı görmediğini ifade ederek, herkesin engelliler gününü kutladı.

 

Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın, toplam nüfusa oranının % 12,5 civarında bulunduğuna dikkat çeken Sayın Valimiz; hemen hemen herkesin ailesinde en az bir engellinin olduğunu belirterek, babasının da son 25 yılını engelli olarak tamamladığını, bunun için de daha iyi empati yapabildiğini söyleyerek “Sizlerle beraber olmaktan dolayı çok mutluyum. Burada bulunan arkadaşlarımızın çoğunun evine misafir olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Sizlerle kendimi daha zengin hissediyorum ve bir o kadar da mutlu oluyorum. Sizlerin, eğitim yaşamının, sosyal, kültürel ve sportif yaşamın ve iş yaşamının içinde daha fazla yer almanız gerekiyor.  Bu konularda alt yapıların oluşması, olgunlaşması adına başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimiz çok önemli hususlara imza attılar.

 

Ben; 1994 yılından beri engelli kardeşlerim ile beraberim.  Tespit ve teşhis ettiğim ana problem zihinlerimizdeki problemdir. Eğer biz zihinlerimizdeki problemlerimizi çözersek, yani düşüncelerimizi değiştirirsek engelli kardeşlerimiz için çok daha güzel bir dünya oluşacaktır. Bizde taşra teşkilatı olarak, gerek Valiliğimiz koordinesinde bulunan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, gerek engelli cemiyetlerimizle beraber sosyo-kültürel faaliyetlerin içinde oluyoruz ve bunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

 

Bu nedenle Valiliğimiz bünyesinde bir koordinasyon bürosu oluşturduk. Engelli kardeşlerimizi ilk müracaat yeri olarak buraya başvurarak, kamu kurum ve kuruluşları arasında bir yönlendirme müessesesi oluşturduk ve bunda da büyük bir memnuniyet olduğunu görüyorum. Bunu her kuruma yayacağız.

 

Ben, hepinizi Allah rızası için çok seviyorum. Sizlerle beraber olmak faaliyetlerin içinde olmak beni mutlu ediyor. Bundan sonra daha sık bir araya geleceğiz. Yine evlerinize misafir olacağız ve bilin ki biz sorunlarımızı paylaşarak çözeceğiz. Bu konuda çok ciddi bir refleks oluşturduk. Engelli bir kardeşimizin bir problemi bir sıkıntısı varsa arkadaşlarımızı onu masaya yatırıyor ve hemen çözmek için gayret sarf ediyor. Biz engelli kardeşlerimiz için bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Bu bizim hem görevimiz, hem de sorumluluğumuzdur. Bu vesileyle tekrar engelliler gününüzü kutluyorum” diye konuştu.

 

Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın konuşmasının ardından Atatürk Meydanında ki program günün anlamını taşıyan şiirlerin okunması, anaokulu öğrencilerinin gösterileri ve engellilerin mehter gösterileriyle sona erdi.

 

Programa; Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın teşrifleriyle, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Vali Yardımcısı Metin Maytalman, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Bahittin Murat Yakın, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu, İl Müftüsü Muhittin Oral, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Tosun , daire amirleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

04-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-201804-12-2018

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.