GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

47 Okulumuz TUBİTAK 4006 Bilim Fuarları Desteği Almaya Hak Kazandı

47 Okulumuz TUBİTAK 4006 Bilim Fuarları Desteği Almaya Hak Kazandı

    TÜBİTAK Bilim Fuarları, öğrencilerin bireysel ilgileri doğrultusunda seçtikleri konuları inceleyerek hazırladıkları bilimsel projelerle, bilimsel araştırma süreçlerini yaşayarak öğrendikleri, eğitimsel yararları olan etkinliklerdir. Çocuklarımız proje hazırlama sürecinde eleştirel düşünme, zaman yönetimi, problem çözme, yazılı ve sözlü sunum ile bilimsel araştırma becerilerini geliştirecek, sabırlı ve özgüvenli olmayı öğrenerek, liderlik vasıflarını kazanmaktadır.

Bilim projeleri öğrencilerin bilimi sevmesini, bilime ve bilimsel süreçlere olan ilgi ve motivasyonlarının artmasını sağlayacak en önemli adımlardan biridir.

Bilim projesi hazırlama sürecinin çocuklarımız için bir öğrenme deneyimi olduğunu unutulmamalıdır. Çocuklarımızın yaparak, yaşayarak ve eğlenerek öğrenmesi anlamlı ve kalıcı öğrenmeyi sağlayacaktır.

Çocuklarımız bilim fuarı projesini hazırlarken gerçek hayatla bilimsel disiplinleri bütünleştirecek, eleştirel ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirecektir. Çocuklarımızın proje hazırlık sürecinde bu becerileri kazanması, ödül kazanmasından daha değerli olduğunu unutulmamalıdır. Çocuğunuza yönelteceğiniz sorular onun muhakeme yapmasını sağlayacak, sebep-sonuç ilişkilerini kavrama, tahminde bulunma, karar verme ve problem çözme yeteneklerini geliştirecektir.

Bilimsel yöntem, bilimsel disiplinlerin kullandığı uluslararası bir metodolojidir. Bu yöntemi bilen ve içselleştiren kişiler, son gelişmeleri takip edebilen, üretken ve çağdaş bireyler olmaktadır.

TÜBİTAK Bilim Fuarları”, 5-12. sınıfta okumakta olan öğrencilerin öğretim programı çerçevesinde ve kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yaparak, araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilecekleri, öğrenciler ve izleyiciler için eğlenerek öğrenebilecekleri bir ortam oluşturmayı amaçlamaktadır.

İlimizde 4006 (Bilim Fuarları) her geçen yıl başvuru sayısı artmakta; dolayısıyla bilimsel bilgiye ulaşma yollarını öğrenen genç beyinler çoğalmaktadır.

 

YIL

GİRESUN İLİNDE YILLARA GÖRE FUAR DÜZENLENEN OKUL SAYISI

2012-2013

8

2013-2014

2

2014-2015

29

2015-2016

42

 Okullarımızın Listesi ve Fuar Tarihleri için lütfen tıklayınız.

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.