GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

6. "Giresun Temalı Yarışmalar” Ödül Töreni ve Sergisi

Giresun Valiliği himayesinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2012 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenen “6. Giresun Temalı Yarışmalar”ın ödül töreni ve sergisi, 1 Haziran 2017 Perşembe günü Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirildi.
6. "Giresun Temalı Yarışmalar” Ödül Töreni ve Sergisi

Törene; Sayın Valimiz Hasan Karahan, İl Jandarma Komutanı Jand. Albay Ali İhsan Ersoy ve İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Genel Meclisi Başkanı Abdullah Mürşit Gürel, Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak, İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut, İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan, İl Halk Sağlığı Müdür V. Dr. Ünal Özek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Tosun, İl Milli Eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleri, ilçe milli eğitim müdürleri, okul ve kurum yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Sayın Müdürümüz Necati Akkurt törende yaptığı konuşmada; “2016-2017 eğitim öğretim yılının sonuna yaklaştığımız bugün, buruk bir sevinç yaşıyoruz. Şırnak’taki helikopter kazası şehitlerimizi uğurluyor, Şırnak şehitlerimiz ve tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, milletimize baş sağlığı diliyorum.

2016-2017 eğitim öğretim yılının ürünlerinin ortaya çıktığı bugünlerde 6.sını düzenlediğimiz ve Bölgesel hale getirdiğimiz iyi örnekler çalıştayını (16 Mayıs’ta) gerçekleştirdik.

Son üç yılda Türkiye puan ortalamaları üzerinde netice aldığımız TEOG ki, 2015-2016 yılı Türkiye ortalaması 304 iken il ortalamamız 325 puan oldu, 2016-2017 eğitim öğretim yılı 2. Dönem TEOG Ortak Sınavlarında ise İlimizden 70 öğrencimizin 500 tam puan almasıyla başarımızı taçlandırdık.

2016 YGS’de ise Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda Türkiye puan ortalamalarının üzerinde başarı gösterdik.” diye konuştu.

 

Müdürümüz Akkurt konuşmasına; “Bilim ve spor alanında son olarak bugün ödüllendirdiğimiz, TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Matematik Alanında Türkiye 1. si olan Bilim Sanat Merkezi öğrencimizle, Okul Sporları Atıcılık Yıldızlar Türkiye Şampiyonasında Türkiye 1.si olan Kanuni Ortaokulu Kız Takımı ve Türkiye 2.si olan Erkek Takımının başarılarının yanında, kültürel ve sanatsal alanda da “Giresun Temalı Yarışmalar”ın 6.sını düzenliyoruz. Artık geleneksel hale gelen bu yarışmalarla; İlimizin tarih ve kültür birikimine katkı yapmak, geçmiş ile geleceği birleştiren tüm değerlerin saklandığı bir kültür deryasına birikim ve potansiyel oluşturmak ayrıca, Giresun’u marka kent yapma vizyonunun, eğitim öğretim kurumlarımızın faaliyetleri ile desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Bu yıl yapılan “Giresun Temalı Yarışmalar”ın 2017 yılı ana teması, “15 Temmuz Demokrasi ve Giresun Ruhu” olarak belirlendi. Giresun’un, fındık bahçeleriyle, martılarıyla, kaleleriyle, mahalle ve sokaklarıyla, adasıyla, geçmişiyle, gençlerin gözünden demokrasi, bu yarışmalarda anlam buldu.

Organizasyon kapsamında 2017 yılı içerisinde; ilkokullarda fabl ve resim, ortaokullarda resim ve sohbet, liselerde şiir, fotoğraf, afiş ve durum öyküsü kategorilerinde yarışmalar düzenlendi. Yarışmalara, İlimiz genelinden toplam 1184 eser katılım gerçekleştirdi. Bu eserlerden 80 tanesini ödüle layık görerek, “Giresun Temalı Yarışmalar” sergisinde sergiliyoruz.” diyerek devam ederken,

 

“Bu Yarışmalarda çocuklarımızın ve gençlerimizin yazma, çizme, fotoğraf, inceleme-araştırma ve buna benzer konularda ortaya çıkardıkları eserler yarışıyor ve sergileniyor. Böylece gelecekte herhangi bir mesleği icra edecek olan gençlerimiz, aynı zamanda, ressam, şair, yazar, tiyatro-sinema sanatçısı vb. de olarak zengin bir kişiliğe sahip olacaktır.

Bu vesileyle bu güzel organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz çalışanlarına, ilçe milli eğitim müdürlerine, okul müdürlerine, öğretmenlerimize teşekkür ediyor, Giresun Temalı yarışmalara katılan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Ayrıca, törende bizleri yalnız bırakmayan misafirlerimize sevgi ve saygılarımı sunuyor, yarışmaların yapılmasında ve sürdürülmesinde büyük destekleri olan Sayın Valimize şükranlarımı arz ediyorum.” diyerek konuşmasını sona erdirdi.

 

Ödül töreninde bir konuşma yapan Sayın Valimiz Hasan Karahan, “6 yıldır Giresun temalı pek çok konuyu ihtiva eden yarışmalar yapılıyor. İlkokuldan liseye kadar birçok öğrencimiz bu yarışmalara katılıyor. Bu sene 1000 in üzerinde öğrenci bu yarışmalara katıldı. Biz bu yarışmaları önemsiyoruz. Çünkü gençlerimizin Giresun’u nasıl gördüğünü, nasıl görmek istediklerini bu yarışmalarla görüyoruz, anlıyoruz. Dolayısıyla geçmişe doğru Giresun yolculuğu yapmak isteyenlerde bu bastırmış olduğumuz eserleri görmüş olduğu zaman ciddi bir arşivle karşılaşacak. Emeği geçenleri kutluyorum. Katılımcı öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum. Hayırlı ramazanlar diliyorum.” diye konuştu.

 

Yarışmada her kategorideki; birinci olan eserler 500 TL, ikinci olan eserler 400 TL, üçüncü olan eserler 300 TL para ödülü ile ödüllendirildi. Ayrıca, üç adet mansiyon, üç adet teşvik ve üç adet de jüri özel ödülü sahiplerini buldu.

 

Yarışmalarda dereceye girerek ödül almaya hak kazanan eser sahibi öğrencilerimize ödülleri, Valimiz Hasan Karahan, Müdürümüz Necati Akkurt ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Katılımcılar için en büyük ödül ise kalıcı bir albümün sayfasında yer almak oldu.

 

Ödül töreninin ardından Vali Karahan ve beraberindekiler, dereceye giren 80 eserin yer aldığı sergiyi gezerek eserler hakkında bilgi aldılar.

 

02-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-201702-06-2017

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.