GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Afet ve Acil Durum Eğitimleri 'BİLGİ HAYAT KURTARIR' Sloganıyla Devam Ediyor

Afet ve Acil Durum Eğitimleri 'BİLGİ HAYAT KURTARIR' Sloganıyla Devam Ediyor

Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince yürütülen "Afete Hazır Türkiye Bilinçlendirme ve Eğitim Projesi kapsamında örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görev yapan personellerle, öğrenci ve kursiyerlere yönelik hazırlanan yaş gruplarına uygun eğitim ve tatbikatlarla; afete hazırlık kültürünün, afet ve acil durumlarda, yaşam alanlarında afet öncesi, afet esnasında ve sonrasında doğru davranış şekilleriyle alabilecekleri temel önlemlere ilişkin bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanmaktadır.

 

Bu amaçla düzenlenen eğitim ve tatbikatlarla aynı zamanda, okul ve kurumlarımızdaki Sivil Savunma ekiplerinin, ilgili kurum ve kuruluşların da desteğiyle ilk yardım, arama-kurtarma-oryantring (yön bulma), navigasyon, dağcılık gibi konularda temel bilgiler almaları ve hazırlıklı olmaları sağlanmaktadır.

 

Okul ve kurumlarımızdaki Afet ve Acil Durum Eğitimleri ve Tatbikatları, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanlığınca, "2019 Yılı Sivil Savunma ve Okul Afet Bilinci Seminer ve Kurs Programı" kapsamında yapılmakta olup, takvim yılı boyunca Mahalli Hizmet İçi Eğitim kapsamında öğretmenlere yönelik seminerler, Hayat Boyu Öğrenme kapsamında usta öğretici ve kursiyerlere kurslar düzenlenmektedir.

 

Ayrıca, belirlenen program doğrultusunda 2019-2020 eğitim öğretim yılı içerisinde il genelindeki okullarımızda, öğrencilerimize yönelik olarak eğitim ve tatbikatlar yapılmaktadır.

 

Bu kapsamda; 25-26 Eylül 2019 tarihlerinde Müdürlüğümüz Sivil Savunma Ekibi (MESSE) ile AFAD İl Müdürlüğü ve Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri tarafından, İlimiz Merkez ilçede bulunan Gazipaşa İlkokulu, Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Giresun Güzel Sanatlar ve Spor Lisesinde öğretmen ve öğrencilere yönelik Acil Durum ve Afet eğitimleri ile Tahliye tatbikatları gerçekleştirilmiştir.

 

"BİLGİ HAYAT KURTARIR" sloganıyla gerçekleştirilen ve oldukça başarılı geçen uygulamalarda eğitimciler tarafından personel ve öğrencilerimize Afete Hazırlık, Afet ve Acil durumlardaki hareket ve davranış tarzları konularında önemli bilgi ve paylaşımlarda bulunulurken, tahliye tatbikatları da yapılarak uygulamalı olarak öğrenmeleri sağlanmıştır.

 

30-09-201930-09-201930-09-201930-09-201930-09-2019

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.