GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Afrin Şehitlerimizin Anısını Hatıra Ormanı ile Yaşatıyoruz

Afrin Şehitlerimizin Anısını Hatıra Ormanı ile Yaşatıyoruz

Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları,  vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin beraberliği için kahramanca görev yapıp şahadet derecesine ulaşan 52 Afrin şehidimizin hatırasına 52 zeytin fidanın toprakla buluşturulduğu fidan dikim törenine katıldı.

 

06 Nisan Cuma günü Giresun 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen ve Sayın Valimiz ve eşleri Hanımefendi’nin teşrifleriyle, Zeytin Dalı Harekatı’nın 22. gününde şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Hamza Karacaoğlu’nun eşi Kıymet Karacaoğlu, İl Protokolü, Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt ile okul ve kurum yönetici, öğretmen ve öğrencileri ile Orman Bölge Müdürlüğü çalışanları ve vatandaşların katıldığı Hatıra Ormanı açılış töreni, aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın söylenmesi ile başladı. 

 

Törende; Giresun Orman Bölge Müdürü Mustafa Özkaya yaptığı konuşmada; “Afrin operasyonunda 52 kahraman şehitlerimizin anısına Çanakkale ve bütün şehitlerimizin anısına bugün burada Afrin Şehitlerimizi anmak, yad etmek ve unutmamak için 52 tane zeytin fidanını dikmek için toplandık. Onlara ne kadar dua etsek azdır.” dedi. Bölge Müdürü Özkaya Zeytin Dalı Harekatında Giresun İlimizden de iki Şehidimizin bulunduğunu, ayrıca Sağlık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığımızdan da sivil Şehitlerimizin olduğunu belirtti ve “huzurlarınızda, tüm şehitlerimizi ve bu şehitlerimizi de rahmet ve minnetle anıyorum.” diyerek zeytin dalının barışın sembolü olduğunu, dikilen bu zeytin ağaçlarının da 700 yıldan fazla ömrü olduğunu dile getirdi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt törende yaptığı konuşmada; “Zeytin Dalı Harekatındaki Afrin Şehitlerimiz için bir arada bulunuyoruz, onların aziz hatıralarını bu fidanlarla okulumuzda yaşatacağız, bu vesileyle Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, Ülkemizin Doğu ve Güneydoğusunda, Ülkemiz içinde ve dışında görev başında Şehadet mertebesine eren tüm Şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

 

Fidan dikim töreninde konuşan Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, “20 Ocak 2018 günü başladığımız Zeytin Dalı Harekâtını 18 Mart 2018 günü büyük bir zaferle neticelendirdik. Türkiye’nin sınırlarının güvenliği için Fırat Kalkanı Harekâtından başlayarak, Zeytin Dalı Harekâtını da dost ve müttefik ülkelerden yeterli desteği görmemesine rağmen, vatan evlatlarının kahramanca mücadelesiyle zaferle neticelendirdik. Vatanı, bayrağı, dini İslam için canını ortaya koyan bütün şehitlerimizi, 52 vatan evladının 2’side ilimizden olmak üzere rahmetle yad ediyorum. Allah onlardan, ailelerinden anne ve babalarından, eşlerinden çocuklarından, onların yetişmesinde katkı sağlayanlardan binlerce kere razı olsun. Biz bugün bu coğrafyada başımız dik yaşayabiliyorsak bunu binlerce yıldır bu toprakların bizden istediği şeyi veren aziz şehitlerimize borçluyuz. Topraklarımız ne istediyse verdik. Bedelini ödedik, ödüyoruz. Vatan, millet ancak böyle olunuyor. Vatan toprağına, bayrağa sahip çıkmakla olunuyor.  Ben bu konuda hiçbir vatan evladının bir an bile olsa kararsızlık göstereceği kanaatinde değilim. Bugün bunun yüzlerce, binlerce örneğini gördük. Çok yakın bir zamanda 80’lerine merdiven atmış dedelerimizin “Ben de askere gitmek istiyorum, Bende Afrin şehitleriyle yan yana mücadele etmek istiyorum” dediğini hepimiz gördük. Bu nedenle dünya döndükçe sanlı ay yıldızlı al bayrağımız göklerde dalgalanacaktır. Aziz şehitlerimizin, Afrin’de toprağa düşen 52 vatan evladımızın aziz hatıralarını yaşatma adına bugün Orman Bölge Müdürlümüzün değerli katkılarıyla 52 fidanı toprakla buluşturacağız.” dedi.

 

Konuşmaların ardından ilimizde şiir, kompozisyon ve resim dallarında dereceye girenlere ödülleri Vali Sarıfakıoğulları tarafından verildi.

Programın sonunda 125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi çevresine 52 Afrin şehidimizin adlarının yazılı olduğu zeytin fidanları Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, eşi Hanımefendi Dr. Serpil Sarıfakıoğulları ve diğer katılımcılar tarafından dikildi.

 

06-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-201806-04-2018

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.