GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aksu Anadolu Lisesi’nden Hz. Mevlânâ Akşamı

Aksu Anadolu Lisesi’nden Hz. Mevlânâ Akşamı

Hz. Mevlânâ’nın 741. vuslat yıldönümü münasebetiyle Aksu Anadolu Lisesi’nin hazırladığı panel 23.12.2014 Salı akşamı, Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi salonunda yapıldı. Program saat 17.00’da akşam yemeğiyle başladı ve saat 18.00’da panele geçildi. Giresun İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Necati Akkurt’tun da katıldığı programın moderatörlüğünü Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Müdürü Cemalettin Aydınoğlu yaparken, Hz. Mevlânâ’nın edebî ve felsefî yönünü Aksu Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hakkı Özdemir, Hz. Mevlânâ’nın dönemin siyasi ve sosyal olaylarıyla bağlantısını ise Aksu Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Fatih Karahan yaptı.

 

Cemalettin Aydınoğlu konuşmacıları sorularıyla yönlendirirdi. Hakkı Özdemir, Hz. Mevlânâ’yla birlikte anılan hümanizm, vahdet-i vücûdla eş tutulan panteizm gibi Batılı kavramların, tasavvufun özüyle ilgisiz oluşuna, bu kavramların asıl anlamlarına değindi ve konuyla ilgili olarak istismara açık bazı yaklaşımları, turistik bir imgeye indirgenen Mevlevîlik algısını tenkit etti. Fatih Karahan ise Hz. Mevlana’yla Anadolu’yu istilaya çıkan Moğollar arasında ilişki kurmaya kadar giden bir takım spekülatif değerlendirmelerin gerçekle uyuşmadığını örnekleriyle birlikte açıkladı.

 


Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.