GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakanlığımız Heyeti, Afet Yaşanan İlçelerimizde İncelemelerde Bulundu

Bakanlığımız Heyeti, Afet Yaşanan İlçelerimizde İncelemelerde Bulundu

22 Ağustos 2020 tarihlerinde ilimizde aşırı yağışlardan yaşanan afet sonrası okul ve kurumlarımızda meydana gelen hasarları yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı yöneticilerinden oluşan bir heyet 26 Ağustos 2020 Çarşamba günü ilimizi ziyaret etti.

 

Söz konusu heyette; MEB İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Umut Gür ve beraberinde İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanlığı Yapı İşleri Daire Başkan V. Hakan Arı, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci Pansiyonları ve Burslar Daire Başkanı Mustafa Kışan ve Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Eğitim Ortamları ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Daire Başkanı Ahmet Berber yer aldı.

 

Bakanlığımızın heyetinin incelemelerinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu ve il/ilçe yöneticileri de hazır bulundu.

 

İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Umut GÜR ve beraberindekiler, afetten en çok etkilenen Dereli ve Doğankent ilçeleri başta olmak üzere okul ve kurumlarımızda incelemelerde bulunurken, hasar tespiti ve arama kurtarma faaliyetlerini yerinden gözlemledi.

 

Sahada yapılan incelemeler sonrası AA muhabirine açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı İnşaat ve Emlak Dairesi Başkanı Umut Gür, afette yaşamını yitiren şehit ve vatandaşlara rahmet, ailelerine de başsağlığı diledi.

Giresun halkına geçmiş olsun dileklerini ileten Sayın Gür, bir daha böyle bir afet yaşanmaması temennisinde bulundu.

Gür, İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin afet bölgesindeki Bakanlığa ait binalarda inceleme yaptığını, kendilerinin de onların çalışmalarına destek vermek, yanlarında olduklarını göstermek için heyet olarak bölgeye geldiğini söyledi.

Afette eğitim kurumları zemin katlarında su birikmesi nedeniyle kirlenme oluştuğunu, malzemelerin zarar gördüğünü belirten Gür, hasarın en kısa sürede giderilebilecek ölçekte olduğunu dile getirdi.

Sayın Gür, sadece Dereli ilçe merkezindeki Öğretmenevi ve Halk Eğitim Merkezi olarak hizmet veren binanın temelinde oluşan sorun nedeniyle tedbir amacıyla yıkılmasına karar verildiğini ve yıkım işleminin devam ettiğini anlattı.

Milli Eğitim Bakanlığı olarak sel felaketinin yaralarının sarılması için gönüllü öğretmenler ve eğitim kurumlarının lojistik imkanlarıyla yardım süreçlerine destek verdiğine işaret eden Gür, şu değerlendirmede bulundu:

"Bakanımız Sayın Ziya Selçuk'un talimatlarıyla tesislerimizi, buradaki çalışmalara destek verenlerin ikamet etmeleri ve diğer ihtiyaçlar için açtık, onlara altyapı imkanı sağlıyoruz. Öğretmenlerimizle de bu işin içerisindeyiz. Bakanlık olarak üstümüze düşen her şeyi vatandaşlarımız için yapmaya çalışıyoruz. Buradaki eksiklerimizi de en kısa sürede tamamlayacağız. Bütün binalarımız en kısa zamanda eğitime ve kullanıma hazır hale gelecek."

Sayın Gür, Doğankent'te iki okul ve bir pansiyon ile Dereli'de Şehit Tuncay Zengin Çok Programlı Anadolu Lisesi ve aynı okulun kız öğrenci pansiyonunun zemin katında su biriktiğini sözlerine ekledi. 

28-08-202028-08-202028-08-202028-08-202028-08-202028-08-202028-08-202028-08-202028-08-2020

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.