GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eynesil Ören´de Okul Açılışı

Eynesil Ören´de Okul Açılışı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli ve Sayın Valimiz Hasan Karahan, Eynesil ilçesi Ören Beldesinde yapımı tamamlanan İlkokul ve Ortaokulun açılış törenini yaptı. 

 Ören Beldesi Ören İlkokul ve Ortaokulu bahçesinde gerçekleştirilen törene; Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli ve eşi hanımefendi Hatice Canikli, Sayın Valimiz Hasan Karahan ve eşi hanımefendi Şule Meral Karahan, Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt, İl Jandarma Komutanı J.Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Özkök,İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati AKkkurt, bazı belediye başkanları, daire amirleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Öğrencilerin çiçeklerle karşıladığı Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli  ve eşi hanımefendi Hatice Canikli ile Vali miz Sayın Hasan Karahan ve eşi hanımefendi Şule Meral Karahan’ın alana gelmesiyle tören başladı.

Törenin başlamasıyla birlikte minik öğrenciler tarafından yöresel halk oyunları gösterilerinden oluşan bir sunum gerçekleştirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli  “Konuşmamın hemen başında horon ekibini çok hararetle tebrik ediyorum.” diyerek başladığı konuşmasında, açılış töreninde halk oyunları gösterisi yapan minik öğrencilere övgü dolu sözlerde bulundu. Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli  konuşmasının devamında “Değerli yavrularım, değerli genç kardeşlerim bütün bunları sizler için yapıyoruz. Siz bizim, bu ülkenin geleceğisiniz. Bugün belki ne olup, bittiğinin çok farkında olmayabilirsiniz. Ama siz bu toplumu ileriye taşıyacaksınız. Sizin abilerinizin, ablalarınızın, amcalarınızın yaptığı işleri bir gün siz devralacaksınız. Yani bir gün bakan olacaksınız, vali olacaksınız, kaymakam siz olacaksınız. Belediye Başkanı siz olacaksınız. Bir zamanlar bizde çocuktuk, sizin gibiydik. Özellikle Ören’de bu eğitimdeki başarı beni çok mutlu etti. Yani bu gurur verici bir tablo. Bu tabloyu bizim güçlendirmemiz gerekiyor. Madem böyle sağlam bir alt yapı var. Bunların orta öğretimde ve daha sonraki eğitim hayatında çok daha başarılı olmaları bizi gururlandırmaları için ne gerekiyorsa yapmamız gerekiyor. Derslikse derslik, akıllı tahtaysa akıllı tahta, tabletse tablet. Teknolojinin tüm imkanlarını artık öğrencilerimizin emrine sunabiliyoruz. Türkiye de ilk defa 2002 den itibaren bütçede en fazla harcama eğitime gidiyor. Aslında Türkiye’nin geleceğine harcadığımız para. Bunun farkındayız. O sorumlulukla hareket ediyoruz.Sizden çok şey bekliyoruz sevgili yavrularımız, Allah yardımcınız olsun. Tesisimizde hayırlara vesile olsun. Emeği geçen herkese, başta Sayın Valim olmak üzere teşekkür ediyorum” diyerek minik öğrencilerde çeşitli örnekler vererek öğüt ve tavsiyelerde bulundu.

Törende konuşan Valimiz Sayın Hasan Karahan da; “Bu mütevazi bir açılış. Biz köylerde, beldelerde açılış yapmıyoruz. Dizgine Yayla Şenliklerinin yapıldığı yol üzerinde olunca hem bu açılışı yapalım hem şenliğimizi yapalım. Hakikaten Milli Eğitimde çok büyük yatırımlar yaptık. Burası bizim için küçücük bir yatırım ama çok sevimli, gördüğünüz gibi eski ile yeniyi de çok güzel uyum sağlatmışlar. Gerçekten Giresunlular hizmeti takdir ediyorlar. Giresunlular hizmet edeni takdir ediyorlar, baş tacı yapıyorlar. Zaten dünkü havalimanı açılışında da bütün Giresunlular gür sesleriyle yoğun katılımlarıyla bizlere bunu yaşattılar. Teşekkür ediyoruz huzurlarınızda. Gerçekten Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın da katıldığı bu programda Giresunlular olmasa bu program olmayacaktı. O coşku, o ihtişam yaşanmayacaktı. Teşekkür ediyorum gerçekten hemşerilerimize. Bir Vali olarak ta gurur duydum. İşte Eynesil’imizde de yapılan yatırımlardan biri, bu küçük mütevazi ilave derslikti ama muhteşem olmuş. Emniyet binamız yapılıyor. Sisdağı yolunu yapıyoruz. Yıllardır bekleyen ciddi sorunlardan biriydi. Özel idare katkısıyla 5.5 kilometresini yaptık, 5-6 kilometresini de bu sene tamamlayacağız havalar müsaade ederse, kışında çalışarak seneye inşallah 16 kilometre yolu tamamlayacağız. Okulumuz hayırlı olsun. Eğitimimizin alt yapı eksiklikleri giderildikçe başarımızda artıyor. Günden güne Giresun’umuz projelerde olsun, okul başarılarında, sınavlarda olsun günden güne bölgemizde öne çıkıyor. Bunun daha da yükseleceğinin, bu başarıların başlangıç olduğunu, en üst sıralarda ilimizin temsil edileceğine inanıyoruz. Gençlerimize güveniyoruz. İnanıyorum ki onlarda bunun hakkını vereceklerdir fazlasıyla. Hayırlı olsun okulumuz.” dedi.

Eynesi Kaymakamı Kurt’ta yaptığı konuşmada “Bir ülkenin gelişmesi için eğitim en önemli unsurdur. Güçlü yarınlara ulaşmak eğitimli insan gücüyle mümkündür. Bu yatırımla geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha güzel, daha rahat bir ortamda eğitimlerine devam edeceklerdir.” dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Necati AKKURT " Ören İlk-Ortaokulu geçen on yıl süresince SBS sınavlarında, son iki yıldır TEOG sınavlarındaki başarılarıyla dikkatimizi çekmişti. Derslik ihtiyacı ortaya çıkmasıyla ek derslik yapmak için yola çıktık ancak ek 5 derslik yanı sıra öğretmen odası, idareci odası, çok amaçlı salonlarıyla güzel bir ek bina ortaya çıktı. İhale bedeli 1.309000 TL’dir.

 

 

2002-2014 yılları arasında 1375 derslik, 5 spor salonu, 2590 kapasiteli 14 öğrenci pansiyonu (126 derslik ve 840 öğrenci kapasiteli pansiyon bu öğretim yılında açılmıştır), 80 lojmanın yapımı tamamlanmış, bağımsız anaokullarının sayısı 2 den 24 e çıkarılmıştır. Yapılan bu dersliklerle derslik başına düşen öğrenci sayısı il genelinde okulöncesinde 22, ilköğretimde 22, genel ortaöğretimde 23, mesleki teknik eğitimde 18’e kadar inmiş, ideal sayılara ulaşmıştır.

Geçen 10-12 yılda yalnızca yeni okullar yapılmadı. Önce tüm okullarımıza bilgi teknoloji sınıfları kuruldu.(İlimizde 7265 Bilgisayar) Şimdi FATİH projesi ile okullarımız etkileşimli tahtalara( Geçen yıl 36, bu yıl 70 Okul)  tablet bilgisayarlarına kavuşuyor.(5183 Tablet) Ayrıca EBA ile tüm derslerin içerikleri de hazırlanarak, öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Bunların yanı sıra insan kaynağının  iyileştirilmesi kapsamında mahalli hizmet içi eğitim programları ile son 3 yılda 3300 öğretmen ve 492 Okul/kurum yöneticisi hizmet içinde geliştirme programlarına katılmıştır.

2014-2015 ortaokul 8. Sınıfların katıldığı Temel Eğitimden Orta Öğretime geçiş sınavlarında ilimizin başarısı Türkiye ortalamalarının üzerindedir. Yüksek öğretime geçiş ve Lisansa Yerleştirme Sınavlarında da ÖSYM tarafından il sıralamaları açıklanmamakla birlikte ÖSYM’nin okullara ulaştırdığı verilerden yola çıkarak yaptığımız değerlendirmelerde ilimiz puan ve net ortalamalarının Türkiye ortalamalarının üzerinde olduğu görülmektedir.

TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri bölge finaline ilimizden  17 proje katılmış, Ankara’da yapılan,  7 ilden Türkiye Finallerine katılan 20 projenin 3’ü ilimizden  gitmiştir.

Ortaokul düzeyinde yapılan, 50 eserin sergilendiği  Bu Benim Eserim proje yarışmaları bölge finaline 12 projemiz katılmış, Ankara’da yapılan Türkiye Finaline katılan 6 projenin 2 si ilimizden gitmiştir.

Gerek bugün açılışını yaptığımız okul ve pansiyonlarımız ve temelini atacağımız okulumuz,  gerekse geçen yıllarda yapılan eğitim kurumlarının ilimize kazandırılmasında güçlü desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Milletvekillerimize şahsım ve eğitim camiası adına şükranlarımı sunuyorum." dedi.

 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi; Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli ve eşi hanımefendi Hatice Canikli, Sayın Valimiz Hasan Karahan ve eşi hanımefendi Şule Meral Karahan, Eynesil Kaymakamı Yılmaz Kurt, İl Jandarma Komutanı J.Albay Ali İhsan Ersoy, İl Emniyet Müdürü Uğur Özkök ve protokol üyeleri tarafından hep birlikte kesildikten sonra sınıfları gezen Bakan Canikli, öğrencilerle bir süre sohbet ederek, Dizgine Yayla Şenliğine katılmak üzere tören alanından ayrıldı.


Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.