GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fındıkyurdu Anaokulu Açılışı Yapıldı

Fındıkyurdu Anaokulu Açılışı Yapıldı

İlimizde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli, Nizamiye Mahallesi’nde yapılan Fındıkyurdu Anaokulu’nda, toplu açılış ve temel atma törenine katıldı. Fındıkyurdu Anaokulu’nun açılışını yapan Bakan Canikli, Çıtlakkale Anaokulu ile Sağlık Meslek Lisesi ve Aksu Spor Salonu’nun temellerini de attı. 

Sayın Valimiz Hasan Karahan, Ak Parti Milletvekili Sayın Mehmet Geldi, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Neşet Erkoç, DSİ 22. Bölge Müdürü Mahmut Berber, İl Özel İdare Genel Sekreteri Hüseyin Taşkın, bazı İl Genel Meclisi Üyeleri, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve davetlilerin katıldığı açılış ve temel atma töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, “Devlet vatandaşına her alanda hizmet vermeli ve veriyor da, ama hizmetlerin en önemlisi eğitime yapılan katkıdır” dedi.  

Hizmet taleplerinin sınırsız olduğunu, sınırsız hizmet taleplerinde her zaman eğitime öncelik verdiklerini belirten Sayın Bakanımız Nurettin  Canikli, “2002 yılından önce yatırımların birinci önceliği eğitimde değildi. Ama bizim önceliğimiz her zaman eğitim oldu. Eğitim olmadan bilgi olmayacağına inanıyoruz. Çocuklarımıza en iyi eğitimi verirsek, teknolojiyi ne kadar yükleyebilirsek geleceğimizi garanti altına almış oluruz. Çocuklarımızın var olan kapasitelerini artırmak için hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık” dedi.  

2000’li yıllarda sınıfların 40-50 kişilik olduğunu da ifade eden Sayın Bakanımız Nurettin  Canikli, Ülkenin her yerinde olduğu gibi Giresun’da da derslik sorununu çözdüklerini, öğrencilerin daha rahat eğitim gördüğünü söyledi. İktidarından önce Ülkemizde 470 bin öğretmenin görev yaptığını ifade eden Bakan Canikli, bugün öğretmen sayısının 820 bin olduğunu dile getirdi.  

Sayın Bakanımız Nurettin  Canikli, “Giresun’daki eğitim seviyesinin yükselmesi için biz elimizden geleni yaptık ve yapıyoruz, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Eğitim için gönderdiğimiz kaynağı yatırıma dönüştüren başta Sayın Valimiz olmak üzere tüm ilgililere teşekkür ediyorum” dedi.  

Açılış ve temel atma töreninde konuşan Valimiz Sayın Hasan Karahan da, “Ben Giresun’u çok iyi bilenlerdenim. Bu güzel ilde Vali Yardımcılığı yaptığım dönemde benim çocuklarım ilkokula burada başladılar ve o zamanlar sınıflar 60-70 kişilikti. Şimdi ise durum çok farklı” dedi. Giresun’un sadece eğitimde değil, her alanda önemli hizmetler aldığını belirten Vali Hasan Karahan, Giresun’un gelişmişliğinin devam ettiğini de söyledi.  

Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Nurettin Canikli’nin gayretleri ile Giresun’a önemli hizmetler sunulduğunu açıklayan Valimiz Sayın Hasan Karahan, Giresun’un eğitime 50 milyon TL. harcadığını, yeni hizmetlerle de eğitimde sorunların çözüldüğünü belirterek; “Katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.  

Açılışı yapılan Fındıkyurdu Anaokulu ve temeli atılan eğitim ve spor tesisleri hakkında bilgi veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt da, 2002-1014 yılları arasında ilimize 1375 derslik, 5 spor salonu, 2590 kapasiteli  14 öğrenci pansiyonu, 80 lojman yapıldığını açıklayıp, 2 olan Anaokulu sayısının da 24’e yükseldiğini ifade etti.  Milli Eğitim Müdürümüz Necati AKKURT "Geçen 10-12 yılda yalnızca yeni okullar yapılmadı. Önce tüm okullarımıza bilgi teknoloji sınıfları kuruldu.(İlimizde 7265 Bilgisayar) Şimdi FATİH projesi ile okullarımız etkileşimli tahtalara( Geçen yıl 36, bu yıl 70 Okul)  tablet bilgisayarlarına kavuşuyor.(5183 Tablet) Ayrıca EBA ile tüm derslerin içerikleri de hazırlanarak, öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur.

Bunların yanı sıra insan kaynağının  iyileştirilmesi kapsamında mahalli hizmet içi eğitim programları ile son 3 yılda 3300 öğretmen ve 492 Okul/kurum yöneticisi hizmet içinde geliştirme programlarına katılmıştır.

2014-2015 ortaokul 8. Sınıfların katıldığı Temel Eğitimden Orta Öğretime geçiş sınavlarında ilimizin başarısı Türkiye ortalamalarının üzerindedir. Yüksek öğretime geçiş ve Lisansa Yerleştirme Sınavlarında da ÖSYM tarafından il sıralamaları açıklanmamakla birlikte ÖSYM’nin okullara ulaştırdığı verilerden yola çıkarak yaptığımız değerlendirmelerde ilimiz puan ve net ortalamalarının Türkiye ortalamalarının üzerinde olduğu görülmektedir.

TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri bölge finaline ilimizden  17 proje katılmış, Ankara’da yapılan,  7 ilden Türkiye Finallerine katılan 20 projenin 3’ü ilimizden  gitmiştir.

Ortaokul düzeyinde yapılan, 50 eserin sergilendiği  Bu Benim Eserim proje yarışmaları bölge finaline 12 projemiz katılmış, Ankara’da yapılan Türkiye Finaline katılan 6 projenin 2 si ilimizden gitmiştir.

 

Gerek bugün açılışını yaptığımız okul ve pansiyonlarımız ve temelini atacağımız okulumuz,  gerekse geçen yıllarda yapılan eğitim kurumlarının ilimize kazandırılmasında güçlü desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Milletvekillerimize şahsım ve eğitim camiası adına şükranlarımı sunuyorum.

Bu tesislerin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen tüm İl Özel İdaresi çalışanlarına, Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına ve yüklenici kişi ve kurumlara teşekkür ediyor, okul ve tesislerimizin ilimizde ve ilçemizde eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Fındıkyurdu Anaokulu’ndaki açılış ve temel atma töreninde, okulun minik öğrencileri Sayın Bakanımız Nurettin Canikli, Valimiz Sayın Hasan Karahan ve Milletvekili Sayın Mehmet Geldi’ye çiçek verdiler, folklor gösterisinde bulundular. Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.  

 

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek sınıflar gezildi. Öğrencilerin aktiviteleri izlendi.

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.