GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GİRESUN'DA 66.624 ÖĞRENCİ İÇİN İLK DERS ZİLİ ÇALDI

GİRESUN'DA 66.624 ÖĞRENCİ İÇİN İLK DERS ZİLİ ÇALDI

Giresun Valisi Enver Ünlü, Namık Kemal İlkokulu'nda düzenlenen 2021?2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılış törenine katıldı.

Giresun'da 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında il genelinde; 369 okulda, 3.894 sınıfta, 5.956 öğretmenle, 66.624 öğrenci için ilk ders zili çaldı.

 

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması münasebetiyle, Giresun Merkez Namık Kemal İlkokulu'nda 6 Eylül Pazartesi günü saat 10:00'da 2021?2022 Eğitim Öğretim Yılı Açılış töreni düzenlendi.

 

Törene; Sayın Valimiz Enver Ünlü, Giresun Milletvekili Av. Sabri Öztürk, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Erhan Demir, Giresun Belediye Başkan Vekili Osman Öden, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Vali Yardımcısı Mehmet Fikret Çavuş, AK Parti İl Başkanı Kenan Tatlı, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, daire amirleri, Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, Namık Kemal İlkokulu idarecileri ve öğretmenleri ile öğrenciler ve veliler katıldı.

 

Açılış töreni, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Mahmut Özer'in mesajı okunması, İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul Tosunoğlu, Giresun Milletvekili Av. Sabri Öztürk ve Sayın Valimiz Enver Ünlü'nün konuşmalarıyla devam etti.

Öğrenciler tarafından okunan şiirlerle devam eden tören; 4.sınıf öğrencilerinin 1.sınıf öğrencilerine "Hoşgeldiniz" çiçeği sunumu, ront gösterisi, halk oyunları ve sınıf ziyaretleri ile sona erdi.

Programın başında öğrenciler tarafından alkışlarla karşılanan Sayın Valimiz Ünlü, öğrencilerin sevincine ortak olarak onları tek tek selamladı.

 

Açılış töreninde bir konuşma yapan Sayın Valimiz Enver Ünlü, "Çocuklarımızın uzun bir aranın ardından yüz yüze eğitime kavuşacağı 2021-2022 eğitim öğretim yılının açılış törenine hepiniz hoş geldiniz.

Yaklaşık iki yıldır devam eden koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanda olduğu gibi eğitimde de çocuklarımız okullarından uzak kalsa da, çok şükür Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde alınan tedbirler ve aşı sayesinde hasret çekilen günlere yeniden kavuşuyoruz.

Öğrencilerimiz okullara gitmeyince hayat duruyor. Yüz yüze eğitimin başlamasını öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz gibi bizler de çok özledik ve okulların tekrar açılması nedeniyle onlarla birlikte aynı heyecanı bizlerde yaşıyoruz. Evlatlarımızın hep birlikte İstiklal Marşı'mızı okumalarını, okul bahçelerinde koşmalarını, cıvıltılarını, neşelerini, kahkahalarını, kısaca sınıfları yeniden doldurmalarını çok özledik. Çok şükür bugün güzel bir başlangıç yapıyoruz.

Salgın sürecinde Milli Eğitim Bakanlığımız güçlü ve hızlı refleksleri sayesinde gerek yönetici ve öğretmen arkadaşlarımız gerekse öğrenci ve velilerimiz 'Her Koşulda Eğitim'i mümkün kılmış, ancak okul ziline olan hasret de son bulmamıştı.

Okuma yazmaya yeni başlayan bir çocuğun minik parmaklarından tutarak ona kalem kullanmayı öğreten ya da en zor anında öğrencisinin gözlerinin içine bakarak onun hayatına dokunmayı bilen öğretmen için yüz yüze eğitim tabii ki asla yeri doldurulamayacak kadar önemli ve vazgeçilmezdir. Bugün bu kazanımları korumak, yüz yüze eğitimi sekteye uğratmamak için maske, mesafe ve temizlik kurallarına sıfır tolerans ilkesiyle riayet etmeli ve virüse karşı en büyük kozumuz olan aşıyı asla ihmal etmemeliyiz.

 

Sevgili öğrencilerimiz ve değerli velilerimiz; Okullarımızda gerekli tüm sağlık ve güvenlik tedbirlerini aldık. Okul yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz ve eğitim camiamız, titiz ve hassasiyetle eğitim öğretime hazır.  Gönlünüz rahat, içiniz ferah olsun.

 

Değerli öğretmenlerimiz, okul yöneticilerimiz ve eğitim camiamız; Bugünümüzü ve yarınlarımızı imar ederek daha müreffeh kılmak adına sevgiyle, sabırla, şefkatle, merhametle ve fedakârlıkla yürüttüğünüz tüm çalışmalarınız ve emeğiniz bizler için çok değerlidir. Salgın boyunca başladığımız uzaktan eğitim döneminde sarf ettiğiniz gayreti de takdirle karşılıyor ve şimdi sınıflarınızdan aynı özveriyi göstereceğinize yürekten inanıyorum.

Milletimizi ve ülkemizi geleceğe güvenle taşımak ve çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için birinci şart eğitimdir. Bu anlamda çocuklarımızın en güzel şekilde yetiştirilmesi hepimizin ortak hedefidir. Çünkü iyi yetişmiş, ülkesini ve dünyayı tanıyan donanımlı nesiller, hem kendilerinin geleceği hem de ülkemizin ve dünyamızın geleceği açısından son derece önemlidir.

Öte yandan sadece akademik bilginin yeterli olmadığı günümüzde Değerler Eğitiminin de altını çizmek istiyorum. Bizler okulları sınavlardan yüksek puan alacak bireylerin yetiştirildiği kurumlar olarak görmüyoruz. Bizim okullarımız; temel insanî değerleri, milli ve manevi değerleri benimsemiş, sorgulayan, anali yapabilen, araştıran, tarihini, ecdadını bilen bunun yanında bilimle harmanlanarak zirveye ulaştırılmak istenen bireylerin yetiştirildiği eğitim yuvalarıdır. Kısaca okul sıralarında akademik bilginin yanında bize has değerleri de idrak eden nesillerle teknolojide, tarımda, sanayide, kültürde, sporda aslında her alanda geleceğin daha güçlü ve büyük Türkiye'sine koşar adımlarla ilerleyeceğiz. Bu bağlamda gençlerimize olan güvenimiz ve inancımız tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle 2021-2022 eğitim öğretim yılının tüm idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını diliyor, tedbirleri elden bırakmamak kaydıyla nice yüz yüze eğitimlerde buluşmayı temenni ediyorum. Ve heyecanla yeniden şu 3 kelimeyi söylemek istiyorum; İYİ DERSLER ÇOCUKLAR!" ifadelerini kullandı.

 

Milletvekilimiz Sayın Sabri Öztürk yaptığı konuşmada; İlimizde eğitim öğretimde kalite ve başarının yükseltilmesi için devletimizin tüm imkânlarıyla her türlü desteğin verildiğini dile getirerek, eğitimin toplumun tüm kesimlerine dokunan bir alan olduğunu, bu yönüyle tüm paydaşların desteğiyle çocuklarımıza daha iyi bir eğitim öğretim verme çabası olduğunun altını çizdi. Yeni eğitim öğretim yılının ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olması dileğiyle, tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilerimize çalışmalarında başarılar diledi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu da törende yaptığı konuşmada; "Salgın döneminin gerekli tüm tedbirlerini almak koşuluyla bugün, yüz yüze eğitimlere başlayacak olmanın sevinç ve gururunu yaşamaktayız. Pandemi döneminde öğrenci, öğretmen ve velilerimiz büyük fedakârlıklar gösterdiler. Güçlü öğretmen ve idareci kadromuzla eğitimin tüm paydaşlarını da dikkate alarak çok çalışacağız.

 

"Değerli Öğretmen Arkadaşlarım; Sizler, öğrencilerinizin önce yüreğine sonra aklına dokunan onlara okulu ve okumayı sevdiren birer rehbersiniz. Sahip olduğunuz bu güçle, uzaktan eğitim sürecinin sorunsuz devam etmesini sağladınız. Pes etmeyen karakterinizle de bizlere her koşulda eğitimin mümkün olduğunu gösterdiniz. Bu vesileyle, sizlere özveriniz ve sonsuz sabrınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Başladığımız her günü ilk günkü heyecanla değerlendirip geleceğe emin adımlarla yürümek gibi bir sorumluluğumuzun olduğunu unutmayalım. İyi niyetleri, eğitimle iyi sonuçlara çeviren kıymetli öğretmen kadromuz, kendini daha üretken, yenilikçi, teknolojinin imkânlarıyla donatmış olarak yeni döneme hazırlamalıdır.

Ünlü bir düşünürün de dediği gibi "Eğitimden geçmeyen hayal gücüne sahip olanların, kanatları vardır; ama ayakları yoktur." Bu nedenle öğrencilerimize akademik bilginin yanında onları hayata hazırlayacak küçük dokunuşlar da yapmalıyız. Ayakları yere basarken üretken olmayı ihmal etmeyen, çağını yakalarken geçmişini bir nehir misali önüne sermekten çekinmeyen gençler, geleceğin güçlü Türkiye'sinde bize umut ışığı olacaklardır.

 

Sevgili Öğrencilerimiz; Salgın döneminde okullarınızdan ve öğretmenlerinizden ayrı olmak sizlere eğitimin önemini öğretirken sağlığın da ne kadar kıymetli olduğunu öğretti. Sağlığınıza dikkat ettiğiniz, okula ve derslerinize ilginizi ve gayretinizi sıcak tuttuğunuz sürece başarı sizler için kaçınılmaz olacaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK 'ün "Cesaretimizi güçlendiren ve sürdüren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve kültür ile insanlık değerinin, vatan sevgisinin en değerli örneği olacaksınız." sözleri yolunuza emin adımlarla devam etmenizi sağlayacaktır. Bundan sonraki süreçte gerek yüz yüze eğitimlerle gerekse telafi eğitimleriyle sunacağımız öğretme süreci, kısa sürede eksilerinizi gidermenize yardımcı olacaktır. Unutmayın ki: "Hedef ne kadar büyük, niyet ne kadar kuvvetli, arzu ne kadar canlı ise gayret de o derece inatçı ve devamlı olur."

 

Kıymetli Velilerimiz; Biliyoruz ki eğitimin ilk ve en iyi merkezi evdir. Yaşadığımız süreçte evlerini ilim yuvasına çevirerek evlatlarınıza eğitim serüveninde çok destek oldunuz. Bilmeliyiz ki aslında "her çocuk özeldir." Onların farklılıklarını hayatlarında kullanabilecekleri avantajlara çevirelim. Bu süreçte her daim yanımızda olduğunuz için şükranlarımızı sunarım.

Bu duygu ve düşüncelerle 2021-2022 eğitim öğretim yılının öğrencilerimize, öğretmenlerimize, velilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederek çalışmalarında kolaylıklar diliyor, saygılarımı sunuyorum." diye konuştu.

 

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayıp, 17 Haziran 2022 tarihinde sona erecek. 1. yarıyıl 15-19 Kasım tarihleri arasında ara tatil verecek olup 24 Ocak 2022 tarihinde ise 14 günlük yarıyıl tatiline girecek. 7 Şubat 2022 tarihinde başlayacak olan 2.yarıyıl ise 11-15 Nisan 2022 tarihlerinde ara tatil verdikten sonra 17 Haziran 2022 tarihinde sona erecek.

06-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-202106-09-2021

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.