GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli Tirebolu´da

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli Tirebolu´da

Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Nurettin Canikli, Tirebolu ilçemizde hizmete giren okul ve tesislerin açılışını gerçekleştirdi. 

Bugün Saat 11.00’de Tirebolu Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen açılış töreninde coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Bakanımız Sayın Nurettin Canikli , törende yapılan konuşmaların ardından Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi pansiyonunun, Spor Salonunun, okulun atölyesinin, Tirebolu İlçe semt sahasının, Tirebolu İmam Hatip Ortaokulu’nun, Tirebolu Sakarya İskender Kaptanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışlarını yaptı.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Bulancak İnece Köyü Halk Oyunları Ekibinin folklor gösterileri ile karşılanırken, törende ilk konuşmayı Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak yaptı. Belediye Başkanı Karapıçak, “Bugün Tirebolu için önemli bir gün. İlçemize yeni yapılan ve hizmete giren eğitim kurumlarımızın açılışı için Sayın Bakanımızı ağırlıyoruz. Eğitim kurumlarımızın yapımında emeği geçenlere ilçem adına teşekkür ediyorum” dedi.

Ardından  Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt  yaptığı konuşmada"Bugün burada Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz (denizcilik programı) Pansiyonu, atölyesi, spor salonu ile birlikte, İskender Kaptan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ( sağlık programı), Tirebolu İmam Hatip Ortaokullarının açılışlarını yapacağız. Açılışlarını yapacağımız okullarla ilgili bilgiler vermeden önce ilimizde 2002-2014 yılları arasında 1375 dersliğin 5 spor salonu, 2590 kapasiteli 14 öğrenci pansiyonu, 80 lojmanın yapımı tamamlanmış, bağımsız anaokullarının sayısı 2 den 24 e çıkarılmıştır. Yapılan bu dersliklerle derslik başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 22, genel ortaöğretimde 23, mesleki teknik eğitimde 18’e kadar inmiş, ideal sayılara ulaşmıştır.

 

Bugün açılışını yaptığımız Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretim binası 16 derslik, 120 öğrenci kapasiteli pansiyon,  412 seyirci kapasiteli spor salonu ve gemi yapım atölyesinden oluşmaktadır. Yapılan işin ihale bedeli 6.883.961TL’dir.

Denizcilik ve gemi yapım alanlarında 167 öğrenci eğitim öğretim görmektedir. Bölgemizin denizcilik mesleki eğitim veren en kapsamlı okuludur. İyi bir tanıtım çalışması ile bölgemize hizmet verecek imkân ve kapasiteye sahiptir.

                Açılışını yapacağımız Tirebolu İmam Hatip Ortaokulu 16 derslikli olup, çok amaçlı salon, laboratuvar, kantin, kütüphane, yemekhane ve mescitleri ile eğitim – öğretime 2013-2014 öğretim yılı başında başlamıştır. 216 öğrencisi mevcuttur.  İhale bedeli 1.673 776 TL’dir.

Açılışını yapacağımız İskender Kaptan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi 12 derslik, fizik, kimya laboratuvarları, uygulama sınıfları, kütüphane gibi birimleri ile eğitim-öğretim vermektedir. İskender Kaptan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin ihale bedeli 2.848.663 TL olup, %51’i hayırsever vatandaşımız İskender Kaptanoğlu, %49’u il yapım programından yapılmıştır. Okulumuzun acil tıp teknisyenliği hemşirelik alanları mevcuttur. 218 öğrencisi bulunmaktadır. Bu vesileyle hayırsever vatandaşımıza bir kez daha teşekkür ediyor,  saygılarımı sunuyorum.  

Bugün Tirebolu ilçemizde açılışını yapacağımız 3 okulumuzla birlikte 2014 - 2015 öğretim yılında il genelinde 11 okulda 126 yeni derslik ve 600 öğrenci kapasiteli pansiyonla fiziki kapasitemizi artırmış bulunuyoruz.

Geçen 10-12 yılda yalnızca yeni okullar yapılmadı. Önce tüm okullarımıza bilgi teknoloji sınıfları kuruldu.(İlimizde 7265 Bilgisayar) Şimdi FATİH projesi ile okullarımız etkileşimli tahtalara( Geçen yıl 36, bu yıl 70 Okul)  tablet bilgisayarlarına kavuşuyor.(5183 Tablet) Ayrıca EBA ile tüm derslerin içerikleri de hazırlanarak, öğretmen ve öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur

Gerek bugün açılışını yaptığımız okul, pansiyon, spor salonu,  gerekse geçen yıllarda yapılan eğitim kurumlarının ilimize kazandırılmasında güçlü desteğini her zaman yanımızda hissettiğimiz Sayın Bakanımıza, Sayın Valimize, Milletvekillerimize şahsım ve eğitim camiası adına şükranlarımı sunuyorum.

Ayrıca hayırsever vatandaşımız Raif İskender Kaptanoğlu’na, bu tesislerin bu aşamaya gelmesinde emeği geçen tüm İl Özel İdaresi çalışanlarına, Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına ve yüklenici kişi ve kurumlara teşekkür ediyor, okul ve tesislerimizin ilimizde ve ilçemizde eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Saygılarımla."dedi.

“Bugün burada kutlu ve mutlu bir açılış yapıyoruz, çünkü eğitim tesisleri açıyoruz” diyen Vali Hasan Karahan da, Tirebolu’nun tarihi ve turistik bir ilçe olduğu kadar eğitim alanında da önemli mesafeler kaydettiğini söyledi.

Açılışını gerçekleştirecekleri yatırımların çok önemli olduğuna dikkat çeken Bakanımız Sayın Nurettin Canikli, “Eğitim hayatına yapılan her yatırımı önemsiyoruz. İktidarımız döneminde eğitime verdiğimiz değer ortadadır. Herkes bir şeyler söyler, ama icraat önemlidir. İktidarımız döneminde bütçeden en çok payı eğitim almıştır. Çünkü eğitime yapılan yatırım, insana, geleceğe yapılan yatırımdır” dedi.

Tirebolu’nun eğitimde önemli mesafe aldığını da belirten Gümrük ve Ticaret Bakanımız Nurettin Canikli, “Biz burada eğitime yatırım yaparken, eğitim gören gençlerimizde gelecekte Ülkemize ve Tirebolu’ya yatırım yapacaklardır. Biz gençlerimize güveniyoruz. Burada açılışını yapacağımız kurumlarda eğitim gören gençlere ve idarecilerine sesleniyorum. İhtiyaç duyacağınız tüm ihtiyaçlarınızı anında karşılayacağız, yeter ki sizlerin bizden talebi olsun” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Tirebolu Piri Reis Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Pansiyonu, Spor Salonu ve İş Atölyesi, İlçe Futbol Sahası, Tirebolu İmam Hatip Ortaokulu, Tirebolu Sakarya İskender Kaptanoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılışları gerçekleştirilirken, Bakanımız Sayın Nurettin Canikli ve beraberindekiler binaların içerisinde faaliyet gösteren sınıf ve atölyeleri gezerek, çalışmalar hakkında ilgililerden bilgi aldı. 

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.