GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kişisel Gelişim ve Eğitim Uzmanı Sıtkı ASLANHAN Çanakçı İlçemizde Konferans Verdi

 
Kişisel Gelişim ve Eğitim Uzmanı Sıtkı ASLANHAN Çanakçı İlçemizde Konferans Verdi

Çanakçı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik düzenlediği konferansı; Kişisel Gelişim ve Eğitim Uzmanı Sıtkı ASLANHAN verdi. “İdeal Gençlik ve Model Aile ’’ konulu konferans yoğun katılım nedeniyle Çanakçı İlkokulu bahçesinde gerçekleştirildi.

Konferans’ın sonunda bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürümüz Necati AKKURT konferansın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Canlı ve içten anlatımı ile katılımcıların beğenisini kazanan Sıtkı Aslanhan “Bilinçli Aile ve Duyarlı Gençlik” konulu konferans ile ebeveynlere ve gençlere önemli  mesajlar verdi. Türk toplumunun ataerkillikten çocuk erkil toplum haline geldiğine değinen Aslanhan, bugün gelinen noktada genç neslin ailesiyle iletişimini, hitap şeklini eleştirerek ebeveynlere “çocuklarınızla arkadaş olmayın, anne baba olun” önerisinde bulundu. Aile hayatı, toplum kültürü, örf adet ve geleneklerimize sahip çıkarak bugün geldiğimiz noktada yapılan yanlışları istatistiklerle ortaya koydu.

            Gençlere başarı konusunda amaç belirlemeleri gerektiğini vurgularken, dikkat çekici başarı hikâyelerinden örnekler verdi. Şimdiki gençliğin kitap okumadığı için başarısız olduğunu belirten Aslanhan, şöyle devam etti, “Akif Safahat’ı 60 bin kelime ile yazmış.  Bugün Üniversite profesörleri 500 kelime, Üniversite mezunları 250 kelime, lisede okuyan öğrenciler ise 100 kelime ile konuşuyor. Kitap okumuyoruz. Matematik başarısı için bile Türkçe bilgisi gerekmektedir. İlim bilgisayardan, akıllı telefondan öğrenilmez.” dedi.

Toplumun giderek yozlaştığını belirterek teknolojinin yanlış kullanımına, sosyal medyanın zararlarına ilişkin güncel örneklerle modern zamanda yitirdiğimiz değerlere dikkat çekti. Aslanhan, “Bize yaşam ünitesi diye sunulan televizyon aslında bir ölüm ünitesi. Yaşamımız televizyona göre şekilleniyor.  Aynı evde farklı odalarda oturan, artık ev değil de otel hayatı yaşayan, birbirinden habersiz saatlerce TV izleyen, sanal alemde gezinen aileler var. Çocuklarımıza hak ettikleri sevgiyi veremezsek o sevgiyi dışarıda, sosyal medya da arayacaklardır. Sevgi bir eylemdir. Çocuğumuza, eşimize, arkadaşlarımıza onları sevdiğimizi göstermeliyiz. Seviyorsak eyleme geçmeliyiz.  Mutluluğu hep uzaklarda arıyoruz. Eğer çok çalışırsak mutlu oluruz diye gece gündüz çalışıyoruz, geçmişe göre daha fazla para kazanıyoruz, ama mutlu değiliz. Daha büyük ve lüks evlerde oturuyoruz, daha çok çeşit yemek yiyoruz ama yine mutsuzuz. Bugün insanların bu kadar sevgisiz, merhametsiz, ahlaksız olmalarının altında birçok şeyin etkisi var. Türkiye’de reklamlarla, dizilerle bilinçaltımızla oynuyorlar. Geçmişimizi geleceğimizi bizden çalıyorlar uyanma vakti gelmedi mi sizce de?” dedi.

Konferans sonunda Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt ve Sıtkı ASLANHAN öğretmenler ile biraraya geldi.  Milli Eğitim Müdürümüz AKKURT öğretmenlerimizle keyifli bir sohbetin ardından, okuma-yazma kursuna katılan kursiyerlerimizi ziyaret etti.


 

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.