GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'Kitaplar Dile Gelsin Projesi' Başarı İle Yürüyor

'Kitaplar Dile Gelsin Projesi' Başarı İle Yürüyor

Bulancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Kitaplar Dile Gelsin" projesi ile görme engelli öğrencilerimizin eğitim öğretime katılımlarını ve içeriklere erişilebilirliği desteklemek için ders kitaplarının seslendirilmesini amaçlanmaktadır.

 

Proje kapsamında Giresun ili Bulancak İstiklal İlkokulu İngilizce Öğretmeni Ayşen Engin tarafından kitap seslendirme konusunda, ilimizden 20 öğretmenin katılımı ile öğretmen webinarı gerçekleştirildi. Bu eğitim sonrasında öğretmenlerimiz ders kitaplarının seslendirilmesinde aktif olarak yer almaktadır.

 

"Kitaplar Dile Gelsin" projesinde, öğretmenlerimiz tarafından seslendirmesi yapılan ders kitapları, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) bünyesindeki görme engellilere yönelik internet kütüphanesine dahil edilecektir. Kütüphanede hikâye, roman ve şiir türü kitapların yanı sıra, her kademedeki eğitim kurumlarında okutulmakta olan ders kitaplarının seslendirmesi yer almaktadır. "Kitaplar Dile Gelsin" projemizle bu içeriklerin büyümesine ve görme engelli bireylerin bilgiye ulaşmalarına katkı sağlanmaktadır.

 

Projede öğretmenlerimizin seslendirilmesi yaptığı ders kitaplarının Bakanlığımızın Eğitim Bilişim Ağı (EBA)'ya dahil edilmesi için de gerekli girişimler başlatılmıştır. 

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu, özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerimizin eğitim, öğretim ve bilgiye erişim haklarını sağlıklı olarak kullanabilmeleri ve içeriklere en uygun şekilde erişebilmeleri açısından bu tür proje faaliyetlerinin önemini vurgulayarak, duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca, projenin çıktılarından ülke genelindeki tüm öğrencilerin faydalanmasını sağlamak amacıyla Bakanlığımızdan işbirliği talebinde bulunduk, bu talebimizin olumlu sonuçlanmasını umut etmekteyiz. Tüm ders konularının seslendirilmesiyle ilgili öğretmen eğitimleri ve stüdyo hazırlıklarımız devam etmektedir." diye konuştu.

 

Sayın Müdürümüz Tosunoğlu, projenin hazırlanması ve yürütülmesinde emeği geçen tüm yönetici ve öğretmenlerimize teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

06-11-2020

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.