Haberler Liseler Arası Film Yarışmasında Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Türkiye 1.si Oldu

Liseler Arası Film Yarışmasında Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Türkiye 1.si Oldu

Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Sinema Kulübü tarafından çekilen “Babamın Sesi” adlı kısa film, bu yıl 6.sı düzenlenen ´Gençliğin Gözünden´ Türkiye Liselerarası Kısa Film Yarışması´nda Türkiye birincisi seçildi.

Milli Eğitim Bakanlığı´nın onayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliği ve Çankaya Belediyesinin katkılarıyla Çankaya İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmaya Türkiye genelinde 62 ilden toplam 207 kısa film katıldı.  Yarışmanın ödül töreni Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Prof. Dr. Ali Fuat Başgil Salonu’nda yapıldı. Birincilik ödülünü; Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı 11.sınıf öğrencisi ve Filmin Yönetmeni Engin AKYÜZ ile Danışman Öğretmeni Murat AKSOY  Çankaya Kaymakamı’nın elinden aldılar.  

Alzheimer hastası yaşlı bir kadının, oğlunun varlığına olan ihtiyacının anlatıldığı ve sevgi için bir sesin dahi yeterli geldiğini anlatan filmde okul öğretmen ve öğrencileri oynadı. Süresi 5 dakika olan filmin çekimleri 1gün sürdü.

Filmin başrol oyuncusu ve okulun Müdür Yardımcısı Erdem GÜLERTEKİN: “Genellikle büyük şehirlerdeki okulların ve özel okulların katıldığı bir yarışmada birinci olmak büyük bir başarıdır. Arkadaşlarıma; bize, okulumuza ve Giresun’a bu gururu yaşattıkları için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu başarı tesadüfî değildir. Sinema Kulübümüzün başarılı çalışmaları daha önce de çok defa ulusal basında yer almış, dikkat çekmişti.  Okul idaresi olarak bizler ihtiyaç duyacakları maddi ve manevi desteği sağlıyoruz.” dedi.

Film faaliyetlerini öğretmenlik görevinin devamı gibi düşündüklerini söyleyen okulun sinema kulübü rehber öğretmenlerinden ve filmin yapım koordinatörü Ercan Selim ÖNGÖZ, "Filmlerimizi öncelikli olarak öğrenciler ve gençler için hazırlıyoruz. Filmlerimizin hepsinde bir mesaj, kazandırılmak istenen olumlu bir davranış vardır. Film yapmayı bunlar için bir araç olarak görüyoruz. Şu ana kadar 2 uzun metraj 5 kısa metraj film çektik. Filmler yapmaya devam edeceğiz." dedi.

Filmin yapım ekibinde yer alan ve danışman öğretmen olarak ödül törenine katılan, Sinema Kulübü Rehber öğretmenlerinden senarist Murat AKSOY: “Milli ve ahlaki değerlerin öğretilmesinden, tarihsel bir bilginin verilmesine, olumlu bir davranış kazandırılmasından, kötü bir alışkanlığın önlenmesine kadar çok geniş bir yelpazede filmlerden yararlanılabileceğini düşünüyoruz. Senaryolarımızı bu doğrultuda öğretmen gözüyle yazıyoruz.” dedi.  

Yine kulübün rehber öğretmenlerinden görüntü yönetmeni Mehmet KOSTAKOĞLU ise "Sanılanın aksine çok bir ekipmana ihtiyaç yok. Temelde bir kamera bir bilgisayar yetiyor. Önemli olan film yapmayı istemek." dedi.

Filmin yönetmeni okul öğrencilerinden Engin Akyüz ise "Okulumuzun Sinema Kulübü bana hayallerimi gerçekleştirme fırsatı verdi. İlk filmimde bu başarıyı kazanmamda ve bu onuru yaşamamda bana destek olan sinema kulübü rehber öğretmenlerime ve ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

 

 

Filmin Künyesi:

FİLMİN ADI: BABAMIN SESİ

YÖNETMENİN ADI SOYADI : ENGİN AKYÜZ

HİKAYE: HAFİZE BAYRAKTAR

SENARİST: MURAT AKSOY, ENGİN AKYÜZ    

KAMERAMAN: BAHADIR CAN UZUN

OYUNCULAR: EMİNE ÖZDEMİR,  ERDEM GÜLERTEKİN,  NURDAN PUL,  EDA IŞIK

 

Liseler Arası Film Yarışmasında Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Türkiye 1.si OlduLiseler Arası Film Yarışmasında Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Türkiye 1.si OlduLiseler Arası Film Yarışmasında Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Türkiye 1.si OlduLiseler Arası Film Yarışmasında Giresun Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Türkiye 1.si Oldu

 Yayın:29.05.2013 - Güncelleme:30.05.2013 - 20:07 - Görüntülenme:589