GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki ve Teknik Eğitimde Bilişim ve Belgelendirme Konulu Panel Düzenlendi

Mesleki ve Teknik Eğitimde Bilişim ve Belgelendirme Konulu Panel Düzenlendi

 

     Hayat Boyu Eğitim ve Kişisel Gelişim Derneği’nin “Bilişim Mobil Yazılım Trendi” projesi kapsamında Mesleki ve Teknik Eğitimde Bilişim ve belgelendirme konulu panel düzenlendi.

 

     Giresun Üniversitesi konferans salonunda düzenlenen ve üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği Panelde konuşan Doç. Dr. Tufan Adıgüzel, teknolojinin büyük, eğitimin küçük olduğuna dikkat ederek, teknolojinin güzel yanlarını alırken, eğitimi de unutmamak gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Adıgüzel “Artık geleneksel pedegojiden çıkıp bilimsel pedegojiyi benimsemek gerekir.Ancak günümüzde teknoloji büyük, eğitim küçük.Şuanda teknoloji eğitimi yiyor. Bunun önüne geçmek gerekir. Elbette ki teknolojinin güzel yanlarını alacağız fakat eğitimi de unutmamamız lazım” dedi.

     Mesleki ve Teknik Eğitimde sorunlar ve çözüm önerilerini anlatan Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, "Eğitim programları ve Mesleki Yönlendirmeler sorunların başında gelmektedir.Sektörel işbirliği, meslek tanımlarının yeniden yapılması ve belgelendirilmesi bu sorunların çözümünde etkili olacaktır.” şeklinde konuştu.

     Türkiye’de bütün okullara internet bağlantısı sağlanacağını ve 2015 mayıs ayında 1 milyon 250 bin öğrenciye daha tablet bilgisayar dağıtılacağını belirten Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi  Erdoğan Petük ise “Ülkemizde bugüne kadar 27 bin okulumuza fiberoptik, 15 bin okulumuza ise ADSL bağlantısı sağlanacak. ADSL olmayan okullarımıza ise uydu bağlantısı gerçekleştirilecektir.Bununla birlikte okullarımıza bugüne kadar 750 bin tablet bilgisayar dağıtılmıştır.Yaklaşık 10 milyon daha tablet bilgisayar dağıtımı gerçekleştirilecek. Tabiki bunları yaparken interneti bilinçli kullanmak gerekiyor. Bunun için 400 eğitmen yetiştirildi. Bu 400 eğitmen ise 60 bin öğretmenimize eğitim verdi.” diye konuştu.

     Ülkemizde kişi başına düşen okuma oranını son 5 yıla oranla yükseldiğine dikkat çeken Dr. Halis Yeşil ise “Ülkemizde halen 2 milyon 60 bin kişi okuma yazma bilmiyor.Bu rakam 5 yıl öncesine kadar 4 milyon 800 bin civarlarındaydı.Yapılan çeşitli okuma-yazma kampanyalarıyla 2 milyon 600 bin’lere geriledi. Zorunlu eğitimin önce 8 sonra 12 yılı çıkarılmasıyla eğitimde kişi başına düşen eğitim oranımız oldukça yükseldiğini görüyoruz. 15 yıl öncesinde kişi başına 2 veya 3 yıl düşerken bugün 7 yılın üzerine çıkmıştır.Bu çok önemli bir gelişmedir” ifadelerini kullandı.

     Düzenlenen panelde yapılan sunumların ardından öğrencilerin soruları cevaplandırıldı.

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.