GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mevlana´yı Andık

Mevlana´yı Andık

      Mevlana´nın 741. Vuslat Yıl Dönümünde Anma programı kapsamında Vahit Sütlaç-ş Sahnesinde tören düzenlendi. 

 

      Çıtlakkale İmam Hatip Ortaokulu tarafından  gerçekleştiren tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

       Törenin açılış konuşmasını yapan Çıtlakkale İmam Hatip Ortaokulu Müdür Yardımcısı Yusuf Tanış, Mevlana’nın 800 yıldır insanlığa ışık tuttuğunu belirterek, Mevlana’nın Şems ile buluşmadan önce alim, daha sonra Mevla aşığı gönül adamı olduğunu söyledi. Mevlana’ya göre eğitimin insanlığı olgunluğa taşıyan çok yönlü bir süreç olduğunu belirten Tanış, “Her zaman yaşam tarzıyla örnek olan Mevlana’nın yaydığı sevgi, hoşgörü ve barış tohumlarını tüm dünyaya anlatmak için onu çok iyi anlamalı ve anlatmalıyız” dedi.

     Ardından günün anlam ve önemini belirtir konuşmayı yapan Giresun Üniversitesi Eğitim Fakültesinden Doç. Dr. Nazım Elmas, insanca yaşamanın zorlaştığı bir çağda olduğumuzu belirterek, “Böylesi bir ortamda Mevlana’yı anlamak ve anlatmak, hayatımıza aksettirmek çok büyük önem arzediyor. Mevlanayı anlamak demek yaşadığı ortamdaki felsefeyi bilmek demektir. Mevlana bir gönül adamı, bir eğitimci, bir fikir adamı ve filozoftur.” dedi.

     Konuşmaların ardından Bakım ve  Rehabilitasyon Merkezi öğrencilerinin Sema gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı. Program okunan şiirler ve Mevlana Şems karşılaşmasını anlatan hikayelerle sona erdi.

       Program sonrası Sayın Valimiz Hasan Karahan, emeği geçenleri kutlayarak, birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

   Programa, Sayın Valimiz Hasan Karahan’ın yanı sıra, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Karaşit, Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Kurt,İl Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, bazı daire müdürleri, Milli Eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.