GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi Yurt Binası Açıldı

Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi Yurt Binası Açıldı

 

 

 

Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli ve Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Giresun Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci yurdunun açılışına katıldılar.

Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli, Giresun Nurettin Canikli İmam Hatip Lisesi Öğrenci Yurdunun açılışında yaptığı konuşmada, açılacak tesisin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Törende yaptığı konuşmada eskiye gidildiğinde işin içinden çıkılamayacağını dile getiren Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

´Eskiden bizim dönemdeki imkanlarla bu dönemi kıyaslamaya gerek yok. İşin içinden çıkamayız gerçekten. Biz o kadar kişi ile kalıyorduk, o da normaldi. Toplumun imkanları o zaman öyleydi. Esasında yakın zamana kadar öyleydi. Bu 15 yıl öncesine kadar, her alanda bu örneklerden bir tanesi. Toplum şimdi bütün haklarıyla bu millet bütün boyutlarıyla yükselmeye başladı, atağa geçti ve bu akışı da yürüyüşü de Allah´ın izniyle hiç kimse durduramaz.´

Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli, 28 Şubat sürecini anımsatarak, ´´28 Şubat sürecinde başka birçok tahribatla birlikte imam hatip okulları da kapatılmıştı. O zaman tabii biz onu özellikle sadece salt ideolojik yaklaşımlarla böyle bir kararın alındığını, adımın atıldığını o zaman bu çerçevede değerlendirmiş, yorumlamıştık.´´ ifadesini kullandı.

´Üniversiteye girişte dezavantajlı şekilde eğer bir tablo ortaya koyarsanız tabii kimse tercih etmez.´´ diyen Canikli, ´Şimdi toplumumuzda her veli, her birey çocuğunun nasıl bir eğitim alması gerektiği konusunda bir kanaati vardır. Herkes de ona saygı duyar, saygı duyması da gerekir. Yani hangi okul türüne babalar, anneler evlatlarını göndermek isterse göndermesi gerekir. Hiç kimsenin ona müdahale etme hakkı yoktur, doğru da değildir. Demokratik bir yaklaşım böyle bir anlayışın saygı ile karşılanmasını gerektirir.´ değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli, bunun bütün okullar için gerekli olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

´Eğer bir veli çocuğunu herhangi bir meslek lisesi eğitiminden geçirmek istiyorsa onu sağlayabilmeli, Devlet ona o imkanı sunabilmeli. Aynı şekilde bir veli, çocuğunu biraz daha dini hassasiyetle imam hatip müfredatına uygun bir programda eğitim görmesini arzu ediyorsa diğerlerine yaklaşıldığı gibi aynı şekilde eşit, nötr ve tarafsız şekilde yaklaşılmalı ve aynı imkan ona da sunulmalı. Müdahale edilmemeli, kesinlikle yönlendirilmemeli ya da bu noktada baskı altına alınmamalı. Kim nereye çocuğunu göndermek istiyorsa göndersin. Devlet olarak da hükümet olarak da bizim vazifemiz, bu vatandaşımızın talebinin yerine gelmesi ve en iyi şekilde tahakkuk etmesi için gerekli altyapıyı sunmak ve hazırlamak.´

  

"Bazı kişiler böyle bir sayıya ulaşılmasını eleştiriyor"

Bugün itibariyle imam hatip okullarında 1 milyon 150 bin öğrencinin okuduğuna işaret eden Canikli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bazı kişiler böyle bir sayıya ulaşılmasını eleştiriyor. Benzer bir yaklaşım işte 28 Şubat sürecinde ortaya konuldu, imam hatipler kapatıldı. O zaman biz bunun sadece salt bir ideolojik yaklaşımla ortaya konulmuş bir politika ve adım olduğunu düşünmüştük ama bugün çok daha farklı projelerin önemli başlangıç noktası olduğunu anlıyoruz. Çocuklarının dini hassasiyet içerisinde bir okuldan mezun olmasını isteyen velilerin tercih ettiği bu okullar kapatılınca bu şekilde talebi olan öğrencilerin hemen hemen büyük bölümü, tamamına yakını, FETÖ’nün okullarına otomatik olarak yönlendirilmiş oldu. Çünkü o alanda, ona yakın bir eğitim hizmeti verebileceği ile yola çıkan FETÖ’nün  okullarına bu kaynak, bugün 1 milyon 150 bin olan o tarihlerde yanlış hatırlamıyorsam 650-700 bin öğrenci imam hatip okullarında okuyordu, olduğu gibi bu okullara yönlendirildi.´´

´FETÖ´nün okullarına yönlendirildi. Yani 28 Şubat´ı, 28 Şubat sürecini dizayn eden, gerçekleştiren kadro ekibin önemli amaçlarından bir tanesi de buydu. Bilerek yapılan bir projeydi. Gerçekten imam hatipler kapatıldıktan sonra yüz binlerce evladımız hem insan kaynağı olarak hem de parasal kaynak olarak Fetullahçı Terör Örgütü tarafından maalesef sömürüldü, kullanıldı ve bu terör örgütünün güçlenmesi, gelişmesi için inanılmaz bir şekilde onlara bu kaynak sağlandı. Olaya bir de bu açıdan bakmak gerekiyor, değerlendirmek gerekiyor.´

Bugün imam hatipteki öğrenci sayısının bu kadar yüksek olmasına itiraz eden, rahatsız olanlara bu tarihi gerçeği bir kez daha hatırlatmakta fayda olduğunu belirten Canikli, ´´Bir aile çocuklarının İslami bir eğitimden geçirilmesini istiyorsa bu son derece masumane bir taleptir ve özellikle bu talebi, devletin gözetiminde İslami orijinal kaynaklarından öğrenecek şekilde yürütmek gerekir. Onun dışında hangi yapı, organizasyon olursa olsun, ismi ne olursa olsun orijinal kaynaklar dışında İslam´ı farklı şekilde süzgeçten geçirerek, o gençlere vermeye çalışan yapıların ne kadar tehlikeli olabildiğini, bu millet çok açık bir şekilde ve bedeller ödeyerek öğrendi." diye konuştu.

´Bu çocuklar, bu gençler, inançlarını orijinal kaynaklardan bağımsız olarak, özgür olarak hiç kimsenin yönlendirmesine imkan bırakmayacak şekilde öğreniyorlar. Bu çocuklardan kesinlikle korkmamak gerekir. Tam tersine, çünkü Fetullahçı Terör Örgütü´nde olduğu gibi ya da benzerinde olduğu gibi hiç kimse onların beyinlerini özellikle inancımız üzerinden yıkama imkanına sahip olamaz. Çünkü imam hatipler, özgür Müslüman yetiştirir. Bu çok önemli bir kavramdır. Yaşadığımız o acı tecrübeden sonra bunun herkes tarafından korunması, muhafaza edilmesi ve teşvik edilmesi gereken önemli bir kavram olduğunu bugün bir kez daha anlıyoruz. O yüzden imam hatip okullarında eğitim gören gençlerden hiç kimsenin en ufak bir rahatsızlığı olmasın. Onlardan bu ülkeye fayda gelir, hizmet gelir, başka bir şey gelmez.´

Aynı yaklaşımın bütün okullardaki öğrenciler için geçerli olduğunu da dile getiren Başbakan Yardımcısı Sayın Nurettin Canikli, gençlere, kendilerinden başarı beklentilerinin yüksek olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz ise açılış töreninde yaptığı konuşmada, kız ve erkek öğrenci yurdunun hayırlı olması temennisinde bulundu.

Eskiden yatırımların başlayıp bitmediğini dile getiren Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, ´Şimdi Allah´a hamdolsun, temelini biz attık, biz bitiriyoruz. Neden? Kaynak ayırırsanız biter, yoksa kendiliğinden hiçbir şeyin bittiği görülmemiştir. Kaynağı ayırabilmek için ne yapmak lazım? Milletten aldığınızı tekrar millete geri döndürebilmeniz lazım. Hamdolsun geçmişe kıyasla çok iyi bir durumdayız.´ ifadesini kullandı.

 

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, derslik başına düşen öğrenci sayısının 20´nin altında olduğunu da belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

´Meslek okullarında yakaladığımız başarı yüzde 52. Biz inşallah önümüzdeki dönemde meslek eğitimini, memleket meselesi olarak görüyoruz. Şu andaki meslek, orta öğretimdeki meslek eğitimi alanların oranı yüzde 44. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde önceliğimiz meslek eğitimi olacak ve bu oranı yüzde 44´ten Giresun´da yüzde 60´a çıkaracağız. İşte o zaman 21.yüzyılda Türkiye´nin hak ettiği hedeflere, insanımızın  hak ettiği zengin, müreffeh topluma o zaman ulaşacağız.´

Türkiye´de ikili eğitime son vereceklerini de ifade eden Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, Giresun´daki ikili eğitimi de gelecek yıl sonlandıracaklarını kaydetti.

Fatih Projesi ile ilgili de bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, ´´Öğretmenlerimize tablet bilgisayar dağıttık. Yine öğrencilerimize dağıtıyoruz. Akıllı tahtaları ortaokul ve lisedeki birçok okulumuza dağıttık. İnşallah önümüzdeki dönem diğer olmayan okullarımıza da dağıtacağız.´ diye konuştu.

´Okul öncesi eğitimi, zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Bu gerçekten Türkiye´de büyük bir reformdur. Türkiye´deki ortalaması okul öncesi eğitim yüzde 50´nin biraz üstünde. Bunu yüzde 100´e çıkaracağız. İlköğretimde zaten zorunlu eğitim, yüzde 100´e yakın, orta öğretimde yaklaşıyoruz ona, üniversite de bizden önce her yüz öğrenciden 14´ü üniversiteye gidebilirken, şimdi her yüz öğrenciden 39 ile 40´ı üniversiteye gidebiliyor. İnşallah şundan eminiz ki eğitim sisteminde de Türkiye´nin bugünü dünden daha iyi.´

 

"5´inci sınıfta yabancı dil eğitimine ağırlık vereceğiz"

 Önümüzdeki dönemde 5´inci sınıfta yabancı dil eğitimine ağırlık vereceklerine işaret eden Bakan Yılmaz, ´´Şimdi de ağırlık veriyoruz ama bizim bu okulları bitirenlerde, bitirdikten sonra yabancı dil problemi olmayacak. Yine müfredatı güncelleştireceğiz ve sadeleştireceğiz. İstiyoruz ki evlatlarımızın hayatının en güzel dönemi öğrencilik dönemi olsun. Tatile girince ne zaman okul açılacak diye dört gözle beklesinler. Biz inşallah bunu hep birlikte başaracağız.´ diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, eğitim içindeki özel sektörün payını da artıracaklarına işaret ederek, ´´Şimdiki oranı yüzde 7´ler civarında ama Allah nasip ederse bu oranı aynı uluslararası çağdaş gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 15´inde üzerine çıkarmak. Ben emeği geçenleri tebrik ediyorum.´ dedi.

Milletin rızasını kazanmanın da önemli olduğunu vurgulayan Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, ´Bu da millete hizmetten geçiyor. Dolayısıyla inşallah hizmet kervanımız yoluna devam edecektir. Allah birliğimiz, dirliğimizi daim eylesin. İnşallah bu ülkeyi, bu yoldan alıkoymak isteyenlere fırsat vermesin. İnşallah birlik, beraberlik içinde çok daha iyi Türkiye´ye hep birlikte ulaşacağız. Şundan eminiz ki geçmişinden çok daha parlak, aydınlık günleri Türkiye olarak hep birlikte yaşayacağız.´ ifadesini kullandı.

 

Milli Eğitim Müdürümüz Necati  AKKURT yaptığı konuşmasında;

150’si erkek 150’si kız 300 öğrenci kapasiteli Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi Pansiyonu açılış törenine hoş geldiniz, şeref verdiniz.

2016-2017 öğretim yılına başlarken okulöncesinden liseye örgün eğitimde 70409, açık ortaokul ve lisede 7222 toplam 77631 öğrenciden 6’sı Yatılı Bölge Ortaokulu olmak üzere toplam 51 pansiyonumuzda 5293 öğrencimiz barınmaktadır.

İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un tarif ettiği Asım’ın nesli olan gençlerimize düşen milletimizin, devletimizin sunduğu bu imkânlara layık olmaktır.

Sayın Bakanım, değerli misafirlerimiz barınma imkânları ile birlikte ilimizdeki 386 okuldan 4154 derslikten 1491 dersliği 2003 yılından bugüne kadar yapılmıştır. Böylece derslik başına düşen öğrenci sayılarımız; okul öncesi 21, Temel Eğitimde (birleştirilmiş sınıflar dahil)  17, Ortaöğretimde Meslek Liseleri ile birlikte 18’dir.

İkili öğretim yapan okul sayımız il merkezinde olmak üzere ilkokul düzeyinde yalnızca ikidir. Ortaokul ve ortaöğretim okullarında ikili öğretim yapan okulumuz yoktur. Ortaöğretime devam eden 23992 öğrencimizden 3951’i Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim görmektedir.

Ortaöğretimdeki toplam net okullaşma oranı %91,45 (ilk 10 il arasında 7. sırada) Bu oran Genel Ortaöğretimdeki payı %39,32,  Mesleki Teknik Ortaöğretimdeki payı %52,13, %16-46  Anadolu İmam Hatip Liseleri, 17 Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi mevcuttur. 2015-2016 öğretim yılında İmam Hatip Ortaokulu öğrenci sayısı 4087’dir.

Okullarımızın fiziki imkânlarındaki bu iyileşmeler okullaşma oranlarını ve akademik başarılarına proje, kültür, sanat ve sportif başarılarına olumlu yansımaktadır.

Tuik’in 2015’deki illerin yaşam endeksi değerlerine göre;

Okul Öncesi Eğitimde (3-5 yaş) net okullaşma oranı %47,2, Teog sistemi yerleştirmeye esas puan ortalaması 315,2, YGS Puan ortalaması 195,3, Fakülte ve yüksekokul mezunlarının oranı 12,6 ve Kamunun Eğitim Hizmetlerinden memnuniyet oranı %83,7’dir. Bu verilere göre ilimiz Türkiye’de eğitim yaşam endeksi değerlerine göre 7. Sıradadır.

Bugün büyük bir mutlulukla açılışını yaptığımız 300 öğrenci kapasiteli pansiyonun;

İşe başlama tarihi:23/02/2015,İşi bitirme tarihi:10/06/2016,İhale bedeli: 7000.021 TL, Yüklenici Firma: Aha İnşaat San.Tic. Alemdar Berberoğlu’dur.

Emeği Geçen;

Başta Başbakan Yardımcımız Sayın Nurettin CANİKLİ’ye,  Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet YILMAZ’a, Sayın Valimize, Milletvekillerimize şükranlarımı arz ediyor; İl Özel İdaresi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına, Yüklenici firma ve müteahhitlere teşekkür ediyor, öğrenci ve öğretmenlerimize eğitim camiasına hayırlı olsun diyor, sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından kurdele kesilerek yurdun açılışı gerçekleştirildi.

08-10-201608-10-201608-10-201608-10-201608-10-201608-10-2016

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.