GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

´´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´´ Sloganıyla 81 İlde Eş Zamanlı Eylem Gerçekleştirildi

´´Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın´´ Sloganıyla 81 İlde Eş Zamanlı Eylem Gerçekleştirildi

Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması için “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla tüm yurtta eş zamanlı olarak düzenlenen etkinliğine katıldı.

 

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla, trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımını yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen etkinlik, 2 Şubat 2019 Çarşamba günü, 80 ille birlikte Giresun il merkezi ve ilçelerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

 

Bu etkinlikte; 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik” yılı ilan edilişi, 81 ilde 12:00–13:30 saatleri arasında eş zamanlı yapılan kampanya ve tanıtımlarla kamuoyuna duyuruldu.

 

Tüm yurtta, diğer illerle eş zamanlı olarak gerçekleştirilen etkinlik; ilimiz merkezde Atatürk Lisesi kavşağında, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğu, daire amirleri, öğrenciler, STK temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla uygulamalı olarak yapıldı.

 

Etkinliğin başlangıcında bir konuşma yapan Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, “26 Ekim 2018 tarihinde yapılan düzenlemeyle artık geçiş üstünlüğü yayalara ait. Bu sebeple gerek kavşaklara, gerek okul önlerine yaklaşan sürücülerimiz bu kanuni düzenleme ile yavaşlamak durumundalar. Yavaşlayacaklar ve yayalara yol verecekler” dedi.

 

2018 yılında Giresun’da 5 yayanın araç çarpması sonucu hayatını kaybettiğine dikkat çeken Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, sürücüleri trafik kurallarına uymaya davet ederek “Eğer ki biz bu kuralı yaşamımıza geçirebilmiş olsaydık o kardeşlerimiz hayatta olacaklardı” diyerek üzüntüsünü dile getirdi.

 

Aşırı hız yapmamaları konusunda sürücüleri uyaran Sayın Valimiz, “30 kilometre hızla giden bir aracın yayaya çarpması halinde ölüm riski yüzde 10’larda ama bu 45 kilometre hızla olduğu takdirde hayatı risk yüzde 50’ye çıkıyor. 80 kilometre hızla giden bir aracın bir yaya çarpması halinde ise neredeyse yayanın yaşama şansı kalmıyor. Bu nedenle hepimiz trafikte yayalara öncelik vereceğiz” diyerek sürücülere ikazda bulundu.

 

“ARTIK YOLDA BİZ ÜSTÜNÜZ”

 

Belirli noktalarda yayalara tanınan haklara saygı gösterilmesini ve getirilen kurallara uyulmasını söyleyen Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, “Ben ilin Valisi olarak bir kez daha sürücülerimizi duyarlılığa, hassasiyete davet ediyorum. Çünkü yolda daha güçlü durumda olan araçlar ama bu düzenlemeyle beraber, artık daha güçlü durumda olan biz yayalarız. Bundan sonra kavşaklara, okul geçitlerine yaklaştığımız da yavaşlayacağız ve yaya kaldırımdan yola adımını attığı anda duracağız ve ona yol vereceğiz” diyerek, araçların bu noktalarda hızlarını düşürmeleri ve yavaşlamaları gerektiğini, yayaların kaldırımdan ayağını yere attığı anda da durması gerektiğini belirterek, “Böylelikle kazaları ortadan kaldıralım, kaldırabilelim. Sürücülerin bu kurala uyacağına yürekten inanıyorum. Aksi davranışlar yapan sürücüler, Trafik Kanunu’muzun 74. maddesi uyarınca da cezai işleme çarptırılacak” şeklinde konuştu.

 

"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" uygulamasında Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, katılımcılarla birlikte yaya geçidini kullanarak farkındalık oluştururken, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleriyle birlikte, yayalara öncelik tanınması için araç sürücülerini durdurarak, yayalara öncelik verilmesi konusu hakkında bilgilendirme içeren broşürler dağıtıp, onlarla sohbet etti.

07-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-2019

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.