GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ" KUTLAMALARI

"24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ" KUTLAMALARI

24 Kasım Öğretmen Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenlerle kutlandı. Kutlamalar çerçevesinde, saat 09:00’da başlayan törende, Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt tarafından Çelenk Sunulmasının ardından Saygı Duruşu gerçekleştirildi ve İstiklal Marşımız söylendi.

Törende, Sayın Müdürümüzle birlikte il protokolü üyeleri, il milli eğitim müdür yardımcıları, şube müdürleri, merkez ilçedeki okul ve kurumlarımızdan yönetici, öğretmen ve öğrencilerimiz de Bayrak ve flamalarıyla hazır bulundu.

Kutlamalara, saat 10:00’da Vahit Sütlaş Konferans Salonunda yapılan programla devam edildi.

Vahit Sütlaş Konferans Salonunda, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın katılımları ile başlayan programda, İl protokolü üyeleri, okul ve kurumlardan yönetici ve öğretmenlerimiz  de hazır bulundu.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesiyle başlayan kutlama programında; görevine yeni başlayan ve emekliye ayrılan birer öğretmenimiz konuşma yaparak duygularını dile getirdiler.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt törende yaptığı konuşmada, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Başöğretmen” ünvanını kabul buyurdukları bu günde, eğitimin her kademesinde hizmet veren öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü kutluyorum.

Başöğretmen Atatürk; “Öğretmenler! Yeni Nesil Sizin Eseriniz Olacaktır”  veciziyle, vatanımızın milletimizin geleceğinin teminatı çocuklarımız ve gençlerimizin yetiştirilmesi, geleceğe hazırlanmasında öğretmenlerimize önemli bir görev yüklemiş ve ifa ettikleri mesleğin kutsallığına da vurgu yapmıştır.

Bu yüzdendir ki Öğretmenler, insanları eğiten, onlara sorumluluk duygusu aşılayan, iyiyi doğruyu, güzeli ve faydalı olanı öğreten, ülkemizin istikbali çocuklarımızın ve gençlerimizin kişilik olgusunun gelişimine, çağın gerektirdiği bilgi ve becerilere sahip olmalarına katkıda bulunan fedakâr insanlardır.

Bu duygularla; başta beni yetiştiren öğretmenlerim olmak üzere; sonrasında ilimizin coğrafi yapısını dikkate alarak, Bulancak Aydındere’den, Espiye Ericek’e, Dereli Kızıltaş’tan Çamoluk’a, il genelindeki tüm okullarımızda eğitime gönül vermiş tüm öğretmenlerimizin “Öğretmeler Günü”nü kutluyor ve Emekli olmuş öğretmenlerimize de bundan sonraki yaşamlarında sağlık ve mutluluklar, ebediyete irtihal etmiş tüm öğretmenlerimize ve şehit öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” diye konuştu.

 

Törende öğretmenlerimize seslenen Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları;

“Kıymetli Öğretmenlerim;

Eğitim ve öğretim; çağın gereklerine uygun olarak sürekli gelişen, tecrübe ve birikimler ışığında yenilenen, insanı değerli kılan, toplumu yücelten ve insanlığa yön veren önemli bir süreçtir. Eğitim sürecinin temelinde olan öğretmenler, dünyanın her yerinde, öğrenme ve öğretme ihtiyacının karşılanmasında en temel unsurdur.

Bir milletin milli, ahlâki ve kültürel yönden güçlü ve medeniyet bakımından kalkınmış olması öğretmenlerinin üstün çalışmalarına bağlıdır. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerimizdir.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin maddi bir ölçütü olmayan ölümsüz mesleğidir. Her işi bilen, her işi yapan, bilgi deposu ve ayaklı kütüphane olmak yerine; bilgi kaynaklarını öğreten, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir kişidir, öğretmen.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir.

Geleceğimizin teminatı gençlerimizin, demokrasiyi yaşam biçimi olarak benimsemesi, milli ve manevi değerlerimize bağlılıklarının artırılması eğitimle gerçekleşecek ve ülkemizin, Atatürk’ün hedef gösterdiği çağdaş milletler seviyesinin üstüne çıkmasında en büyük pay sahibi hiç kuşkusuz öğretmenlerimiz olacaktır.

Eğitim ordusunun neferleri öğretmenlerimizle, vatanını, milletini ve milli iradesini seven, sahiplenen nesiller yetiştirerek ve yol göstererek güçlü yarınlara ulaşabilecek, ülkemizin geleceğine yön verebileceğiz.

Eğitim öğretimde öncelikli hedefimiz, öğrencilerimizi, bireysel farklılık gözetmeksizin, demokratik değerlere sahip, insan haklarına saygılı, araştırma, eleştirel düşünme, problem çözme ve karar verme becerileri gelişmiş bireyler yetiştirmekle birlikte, aynı zamanda üst düzey düşünme, ürün geliştirme, buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırmaktır.

Bunu yaparken geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı, üreten, paylaşan, fikirlerini hoşgörü ortamında tartışabilen, bilim ve teknolojide geleceğe yön veren ve değerlerine sahip çıkan bireyler olarak yetiştirmeyi hedefliyor, bu hedefimize de eğitimin olmazsa olmazı en önemli unsuru olarak gördüğümüz öğretmenlerimizle ulaşabileceğimize inanıyoruz.

İlimizde bu yıl eğitim öğretim faaliyetlerini, 5.646 öğretmenimizle geçmiş yıllarda olduğu gibi azimli ve özverili bir şekilde yürütmeye devam ediyoruz.

Tarihimizden aldığımız güçle, yüce değerlerimiz ve ilkelerimiz doğrultusunda yılmadan, yorulmadan yürüttüğümüz çalışmalarda en büyük başarı ve takdir şüphesiz öğretmenlerimizindir.

Bu düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Yine bu vesileyle Emekli öğretmenlerimize de sağlık ve huzur dolu günler dilerken, ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi ve şehit öğretmenlerimizi de rahmetle anıyorum.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından program, “Öğretmene” adlı şiir ve “Ev Ödevi” konulu skeçle devam etti.

Mesleğe yeni giren öğretmenlerin ant içmesinin ardından Sosyal Bilimler Lisesi Korosunun seslendirdiği türkü ve şarkılar izleyicilerden büyük alkış aldı.

Programın sonunda, yıl içinde emekliliğe ayrılarak Hizmet Şeref Belgesi almaya hak kazanan öğretmenlerimizin belgeleri ile çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerimize ödülleri, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları ve Sayın Müdürümüz Necati Akkurt ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

 

25-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-201725-11-2017

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.