GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Eğitimde Değişimin Şifreleri (STEM)"

"Eğitimde Değişimin Şifreleri (STEM)"

Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi tarafından organize edilen ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından 2017 “Teknik Destek Programı” kapsamında desteklenen projenin ilk faaliyeti başladı.

 

"Eğitimde Değişimin Şifreleri (STEM)" adıyla 25-27 Aralık tarihleri arasında üç gün boyunca Giresun Fen Lisesi´nde gerçekleştirilecek eğitim faaliyeti, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Necati Akkurt, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ertuğrul Tosunoğlu, Yenilikçi Öğrenme Merkezi Kurucusu Eğitimci Yazar Kayhan Karlı, Eğitimci Zeynep Kaymaz ve 45 öğretmenin katılımıyla 25 Aralık 2017 tarihinde başladı.

 

Disiplinlerarası bir öğrenim yaklaşımı olan STEM, Science-Bilim, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşan ve bu alanların birbirine entegre edilmesinden ortaya çıkan bir kavramdır.

 

Okullarımızda, yukarıda bahsedilen derslere ait müfredat konularının işlenmesi ve hayatı düzenleyici etkilerinin artırılması, ayrıca öğrencilerimizin kişisel gelişimine katkıda bulunması için ders öğretmenlerinin, yararlılığı kanıtlanmış yeni yaklaşımları öğrenmeye ihtiyaçları olduğundan yola çıkılarak hazırlanan “Eğitici Eğitimi”, Yenilikçi Öğrenme Merkezi´nden Sayın Kayhan Karlı ve Zeynep Kaymaz tarafından verilmektedir.

 

Açılışta bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt; “Bakanlığımız Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 2016 yılında hazırlanan STEM Eğitimi Raporunda; Türk Eğitim Sistemiyle bütünleştirilmesine dair bir eylem planı sunulmuştu ve öğretmenlerin bu yaklaşıma göre yetiştirilmeleri ile ilgili tavsiyelerde bulunulmuştu.

STEM, teorik bilginin uygulamaya, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesini amaçlayan, öğrencilerin, Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri, bir bütünün parçaları olarak görmelerini sağlayan bir eğitimi yaklaşımıdır. STEM, Okulöncesi eğitimden Yükseköğretime kadar tüm eğitim sürecini kapsayan disiplinlerarası bir yaklaşım olarak kabul edilmektedir.” diye konuştu.

 

Müdürümüz Necati Akkurt konuşmasının sonunda, projeye destek sağlayan DOKA yetkililerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE ekibine, programı hazırlayanlara ve sunanlara teşekkür ederek, katılımcı öğretmenlerin kendi kurumlarında eğitim içeriğini yaygınlaştırma görevlerini hatırlattı ve tüm katılımcılara başarılar diledi.

 

 

26-12-201726-12-201726-12-201726-12-201726-12-201726-12-2017

 

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.