GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Öğrenme Güçlüğünün Tanılanması ile Dengeli Okuma Programı ve Uygulanması" Çalıştayı Yapıldı

"Öğrenme Güçlüğünün Tanılanması ile Dengeli Okuma Programı ve Uygulanması" Çalıştayı Yapıldı

Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Giresun Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin organizasyonunda düzenlenen "Öğrenme Güçlüğünün Tanılanması ile Dengeli Okuma Programı ve Uygulanması" konulu çalıştay için Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. E. Rüya Özmen ilimize davet edilmişti.

15 Şubat 2018 Perşembe günü Yeşilgiresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde Prof. Dr. E. Rüya Özmen hocanın başkanlığında yapılan çalıştay; Sayın İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü Şafak Zini, Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Ali Kemal Yavuz ve ilimiz okul ve kurumlarında görev yapan Rehberlik ile Özel Eğitim ve Rehabilitasyon branşlarından seksen kişilik öğretmen grubunun katılımıyla gerçekleştirildi.

 

İki oturum şeklinde düzenlenen çalıştayın;

I. Oturumunda, Öğrenme güçlüğünün tanılanması, Öğrenme güçlüğünün tanımı ve tanılama modelleri: psikolojik süreç yaklaşımı, aykırılık modeli, sağaltıma tepki yaklaşımı.

Sağaltıma tepki yaklaşımının uygulanması için yapılacaklar; Ekip çalışması, Müfredat temelli ölçü araçları, Etkili öğretimsel düzenlemeler, Sağaltım paketler.

II. oturumunda ise Dengeli okuma programı ve uygulanması: Okuma hızını artırma,  okuma hatasını düzeltme ve okuduğunu anlamayı geliştirme,  başlıklı konular ele alındı.

Çalıştay sonunda katılımcı öğretmenlerin; başta okullarında olmak üzere ulaşabildikleri her noktada öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin hayatlarında fark yaratabilecek bilgi ve deneyimler kazandıkları gözlendi.

 

19-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-201819-02-2018

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.