GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Robot Yarışması’na Damga Vuran Öğrencilerimizin Ödül Töreni

Robot Yarışması’na Damga Vuran Öğrencilerimizin Ödül Töreni

Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün organizasyonunda Sivas’ta düzenlenen 12. MEB Uluslararası Robot Yarışmasında, 2 kategorisinde birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü olarak ödülleri toplayarak İlimizin adının bu platformda da duyurulmasını sağlayan öğrencilerimize Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları’nın teşrifleriyle düzenlenen törenle ödül verildi.

 

Giresun Fen Lisesi Salonu’ndaki törende, Sayın Valimizle birlikte, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, Gençlik ve Spor İl Müdürü Hasan Bulut, il ve ilçe milli eğitim yöneticileri, okul ve kurum yöneticileriyle öğretmen ve öğrencilerimiz yer aldı.

 

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, “Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün meslekî ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması. Toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi, beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi. Endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amacıyla düzenlediği 12. Uluslararası MEB Robot Yarışması "Endüstri 4.0 Yenilenebilir Enerji Kaynakları" teması ve "Ahican Sivas Yollarında" sloganıyla Sivas’ta yapıldı” dedi.

Yarışmada 15 Ülkeden 4 bin 87 katılımcılının olduğunu vurgulayan Akkurt, Giresun’un yarışmaya damga vuran taraf olduğunu söyledi.

Akkurt, “Türkiye, Azerbaycan, Arnavutluk, Cezayir, Bosna-Hersek, Gürcistan, Romanya, Kazakistan, Lübnan, Meksika, Ukrayna, Rusya Federasyonu, Pakistan, İran ve Tunus ‘tan oluşan 15 ülkeden 446 kurumun, 4 bin 87 öğrenci ve öğretmenin 3 bin 80 robotla yarıştığı yarışmanın final müsabakalarına Giresun damgasını vurmuştur. Endüstri 4.0 yaklaşımına uygun olarak, 12 kategoride düzenlenen yarışmaya ilimiz okul ve kurumlarından da ekipler katılmış olup, üç gün süren yarışmalar sonunda. ’Hızlı Çizgi İzleyen Robot’ kategorisinde ve ’Çizgi İzleyen Robot’ kategorisinde ilimiz okulları rakiplerini geride bırakarak, büyük başarı elde etmiştir. Her iki kategorideki tüm dereceleri kazanmışlardır.” ifadelerini kullandı.


Yarışmaya katılan tüm öğrencileri kutladığını belirterek konuşmasına başlayan Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, robot ve benzeri ürünler konusunda ciddi mesafeler kat edildiğini ifade etti.
Güney Kore ve Japonya örneğini veren Sayın Valimiz, “Genel anlamda kat ettiğimiz mesafe öyle zannediyorum ki orta ve uzun vadede ülke olarak tüketici kültürünün önüne geçip üretici olmamızın da bir müjdecisidir. Bugün Güney Kore’ye baktığımızda gerçekten dünyada özellikle bilgi teknolojisi anlamında söz sahibiler. Yine Japonya bu konuda önemli bir yerde, inşallah bizde çok daha hızlı adımlarla kendi markalarımızla dünyada bu gençlerimizle inşallah bir yerlere geleceğiz. Bu konuda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” şekkinde konuştu.

İlimizdeki yerel ve ulusal basın kuruluşu temsilcilerinin de takip ettiği programda konuşmaların ardından, robot takımları, dereceye giren robotları ile salondakilere bir gösteri düzenledi.

 

18-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-201818-05-2018

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.