GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Müdürümüzün, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 100. YIL MESAJI

Sayın Müdürümüzün, 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI 100. YIL MESAJI

100. YILINDA 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI

Türkiye Büyük Millet Meclisimizin, milli egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait oluşunun temsil edildiği 23 Nisan 1920, bir mücadelenin ve kahramanlığın tarihidir. Bu özel günün 100. yılını yaşamanın gurur ve sevinci içindeyiz. Atatürk, 1924'te '23 Nisan' gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929'da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ancak bilindiği üzere ülke hatta dünya geneli zor bir dönemden geçiyoruz. Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında evlerimizde kalarak ve tedbirleri uygulayarak virüs ihtimalini hem kendimiz hem de çevremiz için en aza indirmeye çalışıyoruz. Buna rağmen çocuklara armağan edilen bu bayramı evlerimizde de büyük bir coşku ve sevinç içinde kutlayabiliriz.

Bu yıl 23 Nisan kutlaması her zamankinden daha özel, çünkü TBMM'nin açılışının 100. Yılındayız. Meydanlarda kutlama yapamasak da evlerimizde bu coşkuyu çocuklarımızla birlikte mutlaka yaşayacağız. Bu özel günde çocuklarımızı adeta gösteriye gidecekmiş gibi, kıyafetlerle süsleyip evlerimize bayraklarımızı asarak, onlarla bu günün önemi ve atalarımızın verdiği mücadele hakkında uzun uzun sohbetler edebiliriz.

Bu anlamlı ve özel günde, saat 21:00'da evlerimizden balkonlarımıza çıkarak hep beraber "İstiklal Marşı"mızı coşkuyla ve tek yürek olarak söyleyeceğiz.

Geleceğimizin Emanetçileri Sevgili Çocuklar;

Eğitim ve öğretim mekandan bağımsız her koşulda devam eder. Sizler evde kalarak uzaktan eğitimle farklı öğretmenlerden de yeni bilgiler öğrenip yeni dünyalar keşfetme imkanı buldunuz. Fakat bu zaman dilimi size akademik bilgiden ziyade sabrı, bilgiye ulaşmanın koşullarını, aile fertleriyle vakit geçirmeyi de öğretti. Yaşadığınız bu süreç daha bilinçli ve elindekinin kıymetini bilen bir nesil yapacak sizi. Unutmayın "Önemli olan bayramın içimizde olması"...  Atatürk çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisan'ı bizzat sizlere armağan etmiştir. Bu mutlu günü coşkuyla kutlayınız.

Yaşadığımız sıkıntılara rağmen başka ülkelere de yardımı, kardeşliği esirgemeyen yüce gönüllü bir devletin fertleri olarak, bu sıkıntılı günlerin geçeceğine olan inancımız tamdır. Bu salgın nedeniyle ebediyete intikal etmiş olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, hastalarımıza şifa diliyor ve tüm vatandaşlarımıza da bu süreçte "Evlerinizde Kalın" diyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta çocuklarımız olmak üzere aziz milletimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlar, Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 100. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ü, ilk  meclisin kurucu üyelerini, ülkemizin bağımsızlığı ve egemenliği uğrunda canlarını feda eden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

 

                                                              Ertuğrul TOSUNOĞLU

                                                              İl Milli Eğitim Müdürü

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.