GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz Liseli Mucitleri Makamında Kabul Etti

Bu yıl 48.si düzenlenen 2017 yılı TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Finalinde İlimizi başarıyla temsil eden öğrencilerimiz, İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt’la birlikte, Sayın Valimiz Hasan Karahan’ı makamında ziyaret ederek projelerini anlattılar.
Sayın Valimiz Liseli Mucitleri Makamında Kabul Etti

Ziyarette, 27-30 Mart 2017 tarihleri arasında Samsun´da gerçekleştirilen Bölge Finaliyle ilgili Valimiz Karahan´a bilgiler sunan İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt, 1969 yılından bu yana, TÜBİTAK tarafından başarılı bir organizasyonla sürdürülen Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması ile ilgili olarak "İçinde bulunduğumuz bilgi çağında proje tabanlı öğretimin önemine değinerek, öğrencilerimizin kalıplaşmış, ezbere dayalı bilgi ve öğrenmeye değil, bilginin üretimine, işlenmesine, dönüştürülmesine, geliştirilmesi ve verimli bir şekilde kullanılmasına, böylece yeni fikirler ortaya çıkmasına imkan sağlayan çağdaş bir eğitime ihtiyaçları olduğunu, bu yöndeki çalışmaların Bakanlığımızın yenilenen eğitim müfredatında da yer bulduğunu, proje yarışmalarının bu amaca ulaşmak için iyi bir zemin oluşturduğunu" dile getirdi.

Sayın Müdürümüz, Samsun Bölge finaline katılmak için İlimizden hazırlanan 247 projeden 16 projenin ön elemeyi geçerek, finallere katıldığını söyledi. Samsun Bölge Finaline katılan projelerimizden sosyoloji ve teknolojik tasarım dalında toplam 2 projenin birincilik, coğrafya ve teknolojik tasarım dalında toplam 2 projenin ikincilik ve teknolojik tasarım ve kodlama dallarında toplam 2 projenin de üçüncülük elde ettiği bilgisini verdi. Müdürümüz Akkurt ayrıca; birinci olan projelerin 7-12 Mayıs tarihleri arasında Ankara´da yapılacak olan Türkiye Finalinde İlimizi temsil edeceğini sözlerine ekledi.

Başarılarından dolayı öğrencileri ve öğretmenlerini tebrik eden Sayın Valimiz Hasan Karahan, geleceğin mucitlerine başarılar diledi. Öğrencilerden projelerini dinleyen Vali Karahan, “Bu tür yarışmalara katılmak gençlerimiz adına çok önemli. Projelerin kabul görmesi, dereceye girmesi de oldukça gurur verici. Bölge finalinde dereceye giren projelerimiz inşallah Türkiye çapında da dereceye girer. Hepsi önemli ama en önemlisi bu projeci yaklaşım. Bu yaklaşım sayesinde bir olayı takip edip üzerinde düşünüp girdisini çıktısını hesap edip, bir rapor halinde sonuçlandırabilecek bir anlayış bir düşünce tarzı gelişiyor. Bu bizim eğitim sistemimizde yeni yeni gelişiyor. Proje odaklı veya proje esaslı eğitim sistemi. Kuru kuru bilgiden ziyade bilginin pratiğe tatbiki nasıl olur, hayatta tatbiki nasıl olur. Dolayısıyla hem bilgilerimizin dolgunluğunu test ediyoruz, hem projemiz ne kadar gerçekçi onu görüyoruz. Geleceğe yönelik, ülkemizin içinde bulunduğu her türlü imkânları daha iyi hale getirecek varsa bir takım faydalı katkılar, öneriler buralarda ortaya çıkıyor. Biz de Milli Eğitim Müdürlüğümüzün bu tür faaliyetlerine sahip çıkıyoruz.

Asıl burada önemli olan gençlerimizin fikirlerini özgürce ifade edebilmeleri. Biliyoruz ki gençlik aynı zamanda imkânlar çağı. Bu gençlik enerjisinin hem bedensel olarak hem zihinsel olarak memleketin hayrına kullanılması içinde gençlerimizi bu tür faaliyetlere teşvik etmemiz gerekiyor. Biz tabii memnun oluyoruz sizlerin bu başarılarını görmekten. Elimizden gelen desteği de sağlıyoruz. İnşallah daha iyi olacak. Neticede bu tür faaliyetlerle ülkeler gelişiyor, kalkınıyor. İnovatif yenilikçi fikirler, uygulamalar her zaman her işte işe yarıyor. Bu tür girişimlerin sürmesini istiyoruz. Memnun oluyoruz, teşekkür ediyoruz. Ülkemizin, insanlığın faydasına, hayrına başka projeler başka yeniliklerde bizim neslimizin, bizim gençliğimizin de inşallah imzası olsun isteriz bu da bize gurur verir.” şeklinde konuştu.

Toplantıda Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ertuğrul Tosunoğlu, Şube Müdürü Gökay Tuncer ile okulların yönetici ve öğretmenleri de hazır bulundu.

Sayın Valimizin öğrencilerimize çeşitli hediyeler vermesini takiben, toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile ziyaret sona erdi.

 

26-04-201726-04-201726-04-201726-04-2017

 

2017 Yılı TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Samsun Bölge Finalinde Dereceye Giren Prıojelerimiz 

 

Projenin Adı

Proje Dalı

Hazırlayan Öğrenciler

Danışman Öğretmen

Okulu

Derecesi

Ellerim Gözlerim

Teknolojik Tasarım

Ekrem ŞİRİN

Uğur SARIAYDIN

Garip YÖRÜK

125. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bölge Birincisi

Cinsiyet Açısından Homojen ve Heterojen Eğitimin Karşı Cinsi Algısına Etkisi

Sosyoloji

Selin HAFIZOĞLU

Şule KARADENİZ

Engin YILMAZ

Sosyal Bilimler Lisesi

Bölge Birincisi

Süper Yazıcı

Teknolojik Tasarım

Kadircan ÜSTÜN

Levent BEKDEMİR

Erkan KAŞIK

Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bölge İkincisi

Biyokorsanlar Endemik Hazinemizin Peşinde

Coğrafya

Sena ÖNAL

Betül Dilara KODAT

Ergün ÖZKAYA

Nurettin Canikli Anadolu İmam Hatip Lisesi

Bölge İkincisi

Evrensel Eldiven

Teknolojik Tasarım

Abdullah AYDIN

Cevdet Can ŞEN

Hakan BARUTÇU

Giresum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bölge Üçüncüsü

Giyilebilir Teknoloji ile Alınan Hasta Verilerinin Artırılmış Gerçeklik ile İzlenmesi

Kodlama

 

Ozan ÇÖMERT

Muhammed YILDIRIM

Tarık İÇTEN

Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Bölge Üçüncüsü

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.