GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vatan Yahut Fındık Belgeseli Gala Gösterimi Yapıldı

Vatan Yahut Fındık Belgeseli Gala Gösterimi Yapıldı

Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen "Vatan Yahut Fındık" belgeselinin Giresun gala gösterimine katıldı.

Yapımcılığını İsmail Kahraman'ın yaptığı, fındığın tarihi gelişimine anlatan "Vatan Yahut Fındık" belgeselinin Giresun'da ki gala gösterimi, 10 Şubat Pazartesi günü saat 10.00'da Giresun Üniversitesi Ömer Halisdemir Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Galada, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu da izleyenler arasında yer aldı.

Bir dünya markası olan fındığın, Birinci Dünya Harbi, Kafkas Cephesi Harşit Savunmasındaki yeri ve öneminin anlatıldığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü'nün de desteklediği belgeselin açılışında bir konuşma yapan Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları "Burada; bizlere iş olan, aş olan, askerde ki ya da okuldaki gencimize harçlık olan, yıllık yaklaşık 2 miyar dolar civarında ihracatıyla ülkemiz için bir gelir kapısı olan ama her şeyden önemlisi bir kültür olan fındık belgeselinin galası için toplanmış bulunmaktayız.

Geçmişten günümüze ilimiz için önemli bir gelir kaynağı ve lojistik destek ürünü olan fındığı daha fazla tanımalı, daha fazla üretmeli ve daha fazla sahip çıkmalıyız. Şu an Giresun olarak 100 bin ton kapasitemiz var. Fakat bu üretim kapasitesini, verimliliği 3 katına çıkartmamız mümkün. Bunun yolu da Çanakkale'de, Harşit'te atalarımız nasıl mücadele ettiyse aynen o azim ve kararlılıkla mühendislerimizle, sivil toplum kuruluşlarımızla, çiftçilerimizle bu verimliliği artırmak için canla başla çalışmamız gerekiyor. Bu hem ecdadımıza olan borcumuzu ödemek adına hem de gelecek kuşaklara olan sorumluluğumuz için önemlidir. Biz bu değerli ve nitelikli ürünü daha fazla üretip, daha fazla katma değer sunup refah düzeyimize katkıda bulunmalıyız.  Bununla ilgili paydaşlarımız da şu an burada. Bu iradeyi en net şekilde ortaya koyup bir fark yaratmamız gerekir. Ümit ediyorum ki bu belgesel buna da bir ışık olur ve bizim üretim verimliliğimizin artışı noktasında bizi daha ileri noktalara taşır.  Bu belgeselin hazırlanmasında katkısı olan ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları'nın konuşmasının ardından "Vatan Yahut Fındık" belgeselinin gala gösterimi yapılırken, program plaket takdim töreni ile sona erdi. 

10-02-202010-02-202010-02-202010-02-202010-02-2020

 

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.