GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vefatının 744. Yılında Mevlâna´yı Andık

Vefatının 744. Yılında Mevlâna´yı Andık

İl Milli Eğitim Müdürümüz Necati Akkurt “Mevlânâ´yı Anma İl Programı” kapsamında, İlimiz 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen panele katıldı.

28 Aralık 2017 Perşembe günü düzenlenen ve moderatörlüğünü 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Elif Sarıaydın´ın  yaptığı panelde, konuşmacı olarak, 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Hakkı Özdemir ve 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi Felsefe Öğretmeni Yahya Işık yer aldı.

Panel, Sayın Müdürümüz Necati Akkurt’la birlikte İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ertuğrul Tosunoğlu, Piraziz Milli Eğitim Müdürü Burhan Bayrak, okul ve kurum müdürleri ile öğretmenler ve öğrenciler katılımıyla gerçekleştirildi. 

Panelin konuşmacılarından Hakkı Özdemir, ilk bölümde dinden soyutlanarak oluşturulan yanlış Mevlânâ algısına değinerek, Mevlânâ´nın İslâm´dan ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı ve bu görüşlerini Mevlânâ´nın eserlerinden alıntılarla destekledi. İkinci bölümdeyse Mevlânâ´nın milliyetiyle ilgili tartışmalara değinen Hakkı Özdemir, Mevlânâ´nın Türkçe şiirlerinden, mülemmâlarından ve Farsça içinde kullandığı Türkçe kelimelerden örnekler vererek Mevlânâ kimliğinin ayrıntıları üzerinde durdu.

Konuşmacılardan Yahya Işık ise ilk bölümde, ferdin hayatında rol modellerin önemini anlattıktan sonra ikinci bölümde, toplumsal rol model olarak Mevlânâ´nın önemini vurguladı.

 

02-01-201802-01-201802-01-201802-01-2018

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Zemin Üstü ve Kat 1 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.