GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

15 Temmuz Şehitleri Saygıyla Anıldı

15 Temmuz Şehitleri Saygıyla Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Törenleri kapsamında Giresun Atatürk Meydanında anma programı düzenlendi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, 15 Temmuz Pazartesi günü saat 19:30'da Debboy mevkiinden Mehteran eşliğinde,  Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları ve İl protokolünün katıldığı "Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşü" ile başladı.

Yağan şiddetli yağmura rağmen Gazi Caddesi boyunca, ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyüşe katılan binlerce kişi Debboy'dan yürüyerek Atatürk Meydanına indi.

Atatürk Meydanındaki 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen Demokrasi Nöbeti saat 20.00'de, 15 Temmuz Şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ve dualıların ardından bir konuşma yapan Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, 15 Temmuz gecesini unutmadığımızı asla da unutamayacağımızı söyledi.

"Bizler, seçimle, sandıkla, demokrasiyle ortaya koyduğumuz iradenin arkasında olduğumuz için Meydandayız, Millet İradesinin üstünde bir güç tanımadığımız için meydanlardayız" diyerek meydanları yağan yağmura rağmen dolduran Giresunlulara teşekkür eden Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, 15 Temmuz hain darbe girişiminin, Yüce Allah'ın inayeti, Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti ve aziz milletimizin cesaretiyle bertaraf edildiğini söyledi.

15 Temmuz 2016 akşamı FETÖ terör örgütü tarafından haince, alçakça, bir baskınla karşı karşıya kaldığımızı kaydeden Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, "İçinde sivil, asker üniformalı ve iç ve dış mihrakları da barındıran bu eli kanlı terör örgütü emellerini en kanlı şekliyle sahneye koymak istedi. Başaramadılar, çünkü karşılarında tankta olmayan, uçakta olmayan silahta olmayan sönmez bir iman ve inanç vardı. Karşılarında Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız, Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Çağrısıyla meydanları dolduran, ölürsek Şehit kalırsak Gaziyiz diyen Milletimiz vardı. Bu nedenle O karanlık gecenin aydınlık sabahını karşılayan, meydanları hainlere, alçaklara dar eden Milletimize ne kadar minnet ve şükran duysak azdır. Menfaatleri uğruna mukaddesatımızı çiğnemeye kalkışanlar, iman ve vatan aşkıyla dolu yürekler karşısında rezil ve perişan olmaya mahkûmdur. Selam olsun bu şanlı millete, selam olsun Gazi Milletimize, tanka, uçağa yeri ve göğü dar edenlere selam olsun.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine 15 Temmuz direnişimiz, Ülkemizi yıkmak isteyen güçlere karşı sadece MİLLİ bir tokat değildi. Ölümü göze alacak kadar samimi, iman ve inançla örülmüş vatan, millet ve bayrak sevgisiyle işlenmiş bir var olma mücadelesiydi. FETÖ'YE karşı, hainlere karşı, işbirlikçilerine karşı, iman ve inancın zerresini taşımayan din istismarcısı teröristlere karşı silahsız bir karşı koyuştu. Milleti ve devleti yok etmeye niyetli, hain FETÖ terörüyle karşı karşıya kaldık. Aziz Milletimiz biran duraksamadı, geri adım atmadı. Çünkü Millet iradesinin üstünlüğüne olan inancımız tam, esaret altına girmeyeceğimize ilişkin irademiz eksiksizdi. Artık söz milletimizindi. Evet, artık söz milletindi. Yolumuz şehadet yoluydu, dayanışma, kardeşlik yoluydu. Salavatlar, tekbirler, selâlar yükseliyordu arşa. Şehadet şerbetini içen 251 vatan evladımız, 2194 gazimiz vardı. Kurulduğu andan beri ilk kez bombalanan Gazi Meclisimiz vardı bu yolda.

15 Temmuz Direniş destanı bize kuşaklar boyu övüneceğimiz bir onur ve bir vatan kazandırdığı kadar, omuzlarımıza da iftiharla yükleneceğimiz, bir sorumluluk bırakmıştır. Bu sorumluluk Millet İradesinin üstünde bir güç olmadığının inancı ve ilelebet haykırışıdır. Bu nedenle her 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü aynı inanç ve aynı heyecanla yâd etmeliyiz. Bu, demokrasi şehitlerimize ve Gazilerimize karşı borcumuzdur.

Sevgili Kardeşlerim; 15 Temmuz hain darbe girişimi ile bizi biz yapan değerlerimizi elimizden almayı amaçladılar. Bayrağımıza, ezanımıza, halkın oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımıza, Başkomutanımıza, Gazi Meclisimize hak ve özgürlüklerimize kast eden bu alçak girişim milletimizin kahramanca savunması ile püskürtülmüş, meydanları, havaalanlarını dolduran Şehitlerimiz ve Gazilerimizin üstün cesaretleriyle tarih adeta yeniden yazılmıştır. Ülkemizin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına yönelik hain FETÖ darbe girişimine karşı açık ve net bir şekilde milli iradeden ve demokrasiden yana tavır alan Giresunlu kardeşlerim de demokrasi nöbetiyle vatanına, milletine ve bayrağına kararlı bir şekilde sahip çıkmıştır. Hiçbir ahlakı, kutsalı olmayan bu hain yapıya 15 Temmuz Gecesi hak ettiği cevap milyonlarca vatan evladının meydanları doldurmasıyla verilmiştir. Hem de tankın altına yatarak, kurşuna beden siper edilerek, elinde bayrağı göğsünde imanıyla, ölüme, şehadete koşarak verilmiştir.

15 Temmuz, demokrasi destanımızın yazıldığı günün adıdır. Bir cep telefonunun ekranından duyulan yürekli bir sesin, halk kitlelerini millet şuuruyla buluşturarak, tüm dünyaya demokrasi dersi verdiği gündür 15 Temmuz. Direncin, inancın, kararlılığın, şehadetin adıdır. Alçak FETÖ terör timleri ülkemize, milletimize, vatanımıza, değerlerimize, tarihimize, birlik ve bütünlüğümüze, bekamıza ait ne varsa hedef almıştı. Ama onların hesap edemediği bir mucize gerçekleşti. Milletimiz birkaç saat içinde, ülkemizin bekası için, vatan ve bayrak ekseninde birleşti. Türkiye'nin her köşesinde milyonlar sokaklara aktı. Millet tanklara, kurşunlara karşı yürüyordu. Dünya tarihinin görmediği bir coşku, cesaret örneği sergileniyordu.

O gece bütün Türkiye'de; selâlarla kendine gelen, ezanla dirilen, dualarla korunan bir millet vardı. O gece, Cumhuriyet Tarihimizdeki en büyük saldırı geri püskürtüldü. Bu yüzden 15 Temmuz, vesayetin olmadığı, kendi yolunu çizen, kendi geleceğini kuran, bir daha bileği bükülemeyecek olan ülkemizin destanıdır. 21. yüzyılın zaferler sayfasının açılmasıdır. O gece şehadet şerbetini içenleri rahmetle, gazilerimizi, yetimlerimizi, öksüzlerimizi minnetle anıyoruz. Vatan için, millet için bayrak için, namus için, millet iradesine sahip çıkmak için meydanları dolduranları şükranla yâd ediyorum. Millet iradesine, Demokrasisine sahip çıkarak bugün meydanları dolduran tüm Giresunlu kardeşlerime, sivil toplum kuruluşlarımıza, Siyasi Parti Teşkilatlarına, kamu kurum ve kuruluşlarımıza ve aziz Şehit ailelerimizle Gazilerimize teşekkürlerimi, saygılarımı sunuyorum" şeklinde konuştu.

16-07-201916-07-201916-07-201916-07-201916-07-201916-07-201916-07-2019

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.