GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü 106. Yıldönümü Programı

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü 106. Yıldönümü Programı

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 106. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma programı çerçevesinde bugün Vahit Sütlaş Sahnesinde tören düzenlendi.

 

Saat 10.30'da salgın tedbirlerine riayet edilerek gerçekleştirilen program; Sayın Valimiz Enver Ünlü'nün teşrifleriyle sınırlı sayıda il protokolü üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu, müdürlüğümüz ve okul yöneticileriyle öğretmen ve öğrencilerden temsili sayıda davetli katıldı.

 

Giresun Valiliği'nin resmi sosyal medya hesapları ile Sayın Valimiz Ünlü'nün kişisel sosyal medya hesaplarından canlı olarak paylaşıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören Jandarma Bölge Komutanlığı'nın hazırladığı "Çanakkale Savaşları" konulu sunum ve "Bir Elif, Bir Mehmet Olmak" şiirin okunması ardından Mimar Sinan Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı "Bir Destandır Çanakkale" isimli oyun ile devam etti.

 

Program; 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Gününün 106. Yıldönümü dolayısıyla düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilerimize Sayın Valimiz Enver Ünlü, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğg. Erhan Demir tarafından ödüllerinin verilmesini takiben fotoğraf çekimiyle sona erdi.

 

VALİMİZ ÜNLÜ "MEKTEBİNDE ŞEHADET OLAN MİLLETİN KADERİNDE ESARET YOKTUR!"

Programda bir konuşma yapan Sayın Valimiz Ünlü; "Mektebinde şehadet olan milletin kaderinde esaret yoktur!" diyerek oldukça duygulu ve coşkulu bir konuşma yaptı.

Sayın Valimiz Ünlü, yaptığı duygu yüklü konuşmasında; "Milletimizin dirayet ve cesaretle şahlanışının en güzide örneklerinden biri olan Çanakkale Zaferi'nin 106. yıl dönümünü büyük bir onur ve heyecanla idrak ediyoruz.

Hiçbir zaman geri dönmeyi düşünmeyen, bir insanın kaldırabileceğinden çok daha fazla bir yükü omuzuna alabilen, düşmanı bile kendisine hayran bırakacak kadar asil bir davranış sergileyen kahraman ecdadımız; elde ettikleri bu zafer ile Aziz Milletimizin ve bulunduğumuz coğrafyanın kaderini değiştirmiştir.

Çanakkale canlar feda ederek yaşama hakkına ulaşan bir milletin ibret verici kahramanlık destanıdır. Çanakkale inancın, fedakârlığın ve azmin sembolüdür. Çanakkale dağların, taşların şüheda gövdesine büründüğü yerdir. Çanakkale parmağı koptuğu halde, halen tetiğe basmaya çalışan yiğitlerdir. Çanakkale 57. Alaydır, gemilerin batışıdır. Kınalı kuzuların, 15'lilerin zaferidir Çanakkale Düşman cephesine kendi sularını atan, yaralı askerleri sırtında taşıyan yaşları küçük yürekleri büyük Mehmetlerdir Çanakkale. Anafartalar'da, Arıburnu'nda, Conkbayırı'nda 'Ya İstiklal Ya Ölüm' diye haykıran Mustafa Kemal'dir Çanakkale.

Çanakkale kendisine çağıran, çağırdıkları ile bir daha asla kopmaz bağlar kuran bir şehirdir. Çanakkale Seyit Onbaşıdır, Mehmet Akif'tir, Çanakkale Asımın Neslidir. 'Âsım'ın nesli... diyordum ya... nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi nâmusunu, çiğnetmeyecek. Şûhedâ gövdesi, bir baksana, dağlar, taşlar... O, rükû olmasa, dünyada eğilmez başlar... Vurulmuş tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilâl uğruna, yâ Rab, ne güneşler batıyor! Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker! Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.' Bu sade ve alelade şiirden alınmış bir beyit değil; vatan toprağını düşman çizmeleri kirletmeye çalışırken gelecek neslin milletin namusunu çiğnetmeyeceğinin 'Kimi Hindû, kimi yamyam, kimi bilmem ne belâ...' türünden yedi düvele haykırıştır.

Çanakkale çok şeydir kıymetli arkadaşlar,

Sarsılmaz bir imanla vatanını canı pahasına nasıl koruduğunu gösteren dili, rengi, etnik kökeni farklı, ancak kader birliği yapmış vatan evlatlarının şehit düştüğü yerdir. Çanakkale bir bakımdan Giresun'dur, Çanakkale 42. ve 47. Gönüllü alayların ruhudur. Çanakkale en çok da 'GEÇİLMEYENDİR, GEÇİLEMEYECEKTİR.' Buna şu üstünde gezindiğimiz topraklar şahittir. Bugüne gelen iç içe geçmiş mermiler şahittir. Verilen mücadele, ayaklara yapışan çarıklar, cepheden cepheye uzatılan bir lokma ekmek şahittir. Yazılan mektuplar, derinden duyulan özlemler, acılar şahittir. Okunan dualar, söylenen türküler, Mehmetçiğin alnına yakılan kınalar şahittir. Nusret adında bir gemi ile Ertuğrul adında bir uçak şahittir. Boğaza döşenen mayınlar, can kurtaran köstekli bir saat şahittir. Yer ve gök, dağ ve taş... Aslında tüm dünya şahittir... Ve bizlerde şahidiz ki bu Şanlı Ecdad, vatanı kurtarmak dururken hiçbir bahaneye sığınmamıştır. Kimse bu yurdu teslim etmeyi aklından bile geçirmemiştir. Unutulmamalıdır ki, bu Çanakkale maneviyatı gönüllerde yaşadıkça ve bunu sahiplenen vatanseverler var oldukça, geçmişte ve günümüzde başarılmaya çalışılan bölücülük faaliyetleri de asla başarılı olamayacaktır. Bu toprakları korumanın bedelini kanıyla ve canıyla ödeyen bu millet, bundan sonra da terör ile sahnelenmek istenen kirli oyunları bozarak tüm saldırıları geri püskürtecektir.

Bugün bizlere düşen görev, emanet aldığımız bu kutsal vatan topraklarının korunması ve bayrağımızın ilelebet dalgalanması için birlik, beraberlik ve bütünlük içinde verilen destansı mücadeleyi idrak etmek, gelecek nesillere bu bilinci aktarmak ve bu kutsal toprakları bizden sonrakilere layıkıyla devretmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin yıl dönümünde askerlerine 'taarruzu değil ölmeyi emreden' Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, canlarını seve seve feda eden Aziz Şehitlerimizi, ebediyete intikal eden ve hayatta olan Gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor;

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum" dedi.

18-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-202118-03-2021

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.