GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

20. Millî Eğitim Şûrası Giresun İl Çalıştayı Yapıldı

20. Millî Eğitim Şûrası Giresun İl Çalıştayı Yapıldı

Bakanlığımızın "en yüksek danışma kurulu" olarak tanımlanan Millî Eğitim Şûrasının 20.si Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı koordinesinde 1-3 Aralık 2021 tarihleri arasında Ankara'da toplanacaktır.

Bu çerçevede şûraya katkı sağlamak üzere il merkezi ve ilçelerimizdeki eğitim paydaşlarından komisyon oluşturmaları ve ortaya çıkan tespit, öneri, talep ve görüşlerini rapor halinde Müdürlüğümüze göndermeleri istenmişti.

Yapılan çalışmalar kapsamında, İl geneli okul ve kurumlarımız ile üniversite ve sivil toplum kuruluşlarından gelen öneri ve görüşlerin analizinden hazırlanan il raporunu nihai haline getirmek üzere 20. Millî Eğitim Şûrası Giresun İl Çalıştayı düzenlendi.

14 Ekim 2021 Perşembe günü Yeşil Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli Toplantı Salonunda düzenlenen çalıştay, Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcıları, Prof. Dr Güven Özdem, Prof. Dr. Hüseyin Peker ile Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Şanal, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı, Hasan Hüseyin Aksu ile İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, merkez ilçeden okul ve kurum yöneticileri, STK'lar ve tüm paydaşların katılımıyla gerçekleşti.

Çalıştayda, İstiklal Marşı ve Saygı Duruşunun yapılmasını takiben Vali Yardımcısı Dr. Hasan Tanrıseven tarafından yapılan konuşmada, 20. Millî Eğitim Şûrası'nın başlığının 'Eğitimde Fırsat Eşitliği' olarak belirlendiğini dile getirdi. Devletimizin her alanda olduğu gibi eğitimde de fırsat eşitliğini temel ilke edindiğini ve bu doğrultuda geniş bir katılımla yapılacak şuranın, önümüzdeki yılların eğitim politikalarına zemin teşkil edebileceğini vurguladı. Bu açıdan nihai halini alacak İl raporunun verimli ve etkili hususlar içermesi temennisinde bulundu. 20. Millî Eğitim Şûrası hazırlıklarına destek veren eğitim camiasının tüm paydaşlarına çalışmalarında başarılar diledi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu da yaptığı konuşmada, 3 Aralık tarihinde yapılacak 20. Millî Eğitim Şûrası^nda 'Eğitimde Fırsat Eşitliği' bağlığı altında üç ana konunun ele alınacağını, bu konuların; 'Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği', 'Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi' ve 'Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi' olduğunu belirtti. Bakanlığımız Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının talimatları doğrultusunda Şûra hazırlıkları çerçevesinde il olarak çalışmalar yürüttüğümüzü, bu amaçla ilk olarak İl Merkezindeki okullarımıza ve ilçelerimize gerekli duyuruların yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda yürütülen çalışmalar sonucu; 4-5 Ekim tarihlerinde Merkez ilçe raporunu oluşturmak için oluşturulan komisyonca yapılan iki günlük çalışma neticesinde Merkez ilçe raporu şekillendiğini, 8 Ekim tarihinde ilçelerimizde oluşturulan komisyonlardan ortaya çıkan raporların son halinin Müdürlüğümüze gönderildiğini dile getirdi.

"Bugün ise tüm bu raporlarda belirtilen hususları dikkate alarak hazırladığımız İl Raporunu değerlendirmek ve nihai hale getirmek üzere toplanmış bulunmaktayız. Bu vesileyle 20. Millî Eğitim Şûrası İl Raporunun hazırlık sürecine emeği ve katkısı bulunan herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından çalıştayda, il raporunun maddeleri ele alınarak değerlendirmesi yapıldı. 

14-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-202114-10-2021

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.