GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım 'Öğretmenler Günü'müz Kutlu Olsun

24 Kasım 'Öğretmenler Günü'müz Kutlu Olsun

24 Kasım Öğretmen Günü tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de törenlerle kutlandı.

Öğretmenler Günü kutlamaları çerçevesinde ilimizde ilk tören, saat 09.00'da Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ve halk oyunu gösterilerinin ardından kutlama programı Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Salonunda devam etti.

Saat 10.00'da Vahit Sütlaş'ta Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kutlama programında, göreve yeni başlayan ve emekliye ayrılan öğretmenler adına, birer öğretmenimiz konuşma yaparak duygularını dile getirdiler.

Törende öğretmenlere seslenen Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları; "Öncelikle hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum. Bu mutlu gününüzü tebrik ediyorum ve yürekten kutluyorum. Sizinle aynı heyecanı, aynı coşkuyu yaşadığımı ifade etmek istiyorum. Bir öğretmen çocuğu, bir öğretmen kardeşi olan bir kardeşiniz, yol arkadaşınız olarak gününüzü tekrar kutlarım. Öğretmenler yaşamımıza değer katan, fark yaratan insanlardır. Sadece öğrencilerin gözünde olan insanlar değil aynı zamanda mahallenin, şehrin de gözünde bir rol modeldir. Çocuklarımıza, evlatlarımıza, geleceğimize, milli ve manevi değerlerimizi bir nakkaş hassasiyeti ile işlenmesinden tutun da ona modern ve gelişen bir dünyanın rekabetçi ruhunu katanda yine bir öğretmendir. O yüzden görev ve sorumluluklarınız gerçekten çok ağır ama zaten o ağır sorumlulukları bilerek bu kutsal görevi seçtiniz ve devam ediyorsunuz. Bunun üstesinden geleceğinize hiç kuşkum yok. Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere ebediyete irtihal eden bütün şehit öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum,  onları saygı ve rahmetle yad ediyorum. Birazdan burada yemin ederek göreve başlayacak öğretmenlerimizin de öğretmenler gününü kutluyorum. Emekli olan ve olacak öğretmenlerimize de sağlık, huzur ve mutluluk diliyorum. Onların da yolu açık olsun. Ama hepimiz biliyoruz ki öğretmenlik emekli olunca da bitmiyor ve ömür boyu sürüyor. Bu kutsal vazifeyi yürüten, emekli olan bu vazife uğrunda şehit olan tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Yolunuz açık olsun." dedi.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu da tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarken yaptığı konuşmada; Cumhuriyetimizin Kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul etmesi, Başöğretmen ünvanı verilişinin 91. Yılı nedeniyle 1981 yılından bu yana kutlanmakta olan ve 38. yılını kutladığımız "Öğretmenler Günü"  programına hoş geldiniz, diyor bütün öğretmen arkadaşlarımın Öğretmenler Gününü en samimi duygularımla kutluyorum.

 

Değerli öğretmenlerimiz;  Kutsal bir mesleği icra etmenin onurunu ve gururunu taşıyoruz. Ve bu;  geleceğimizi emanet ettiğimiz öğretmenlere güvenin, mesuliyetin onurudur. "Yeryüzünde öğretmenlikten daha kutsal bir meslek tanımıyorum." sözü de yaptığınız işin asaletinin göstergesidir. Muhatabı insan olan sizlerin hata yapma lüksü ne yazık ki yoktur. Bu yüzden işiniz zor, davanız da o kadar büyüktür. Yine Milli Şairimiz Mehmet Akif; "Öğretmenlik liyâkat ve vicdan gerektirir çünkü vazife büyüktür." diyerek öğretmenlerimizin yüksek donanıma sahip ve ahlaki açıdan örnek olmalarının önemine işaret etmektedir." dedi.

 

Müdürümüz Tosunoğlu konuşmasının devamında; "Öğretmen, bir ulusun mimarı ve ona son şeklini veren kişidir. Bir ülkede fabrika bacaları tütüyorsa dumanında öğretmen vardır. Sabırla, ilmek ilmek dokuduğu nakıştır öğrencileri. Mum misali eridikçe milyonlarca yürekte ışık olur ve yanarlar. Ve Anka kuşu misali küllerinden yeniden doğan bu ülkenin emektar bekçileridir öğretmenler. Bir öğretmeni unutulmaz yapan şey, öğrencisinin yüreğine dokunmasıdır. Çünkü en çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir. Kutsal kitabımızın ilk emri olan "OKU" düsturundan başlayarak bizler, sadece kitapları değil, hayatı da okumayı ve anlamlandırmayı öğretmenlerimiz sayesinde öğrendik.

Tarih; önemli şahsiyetlerle birlikte onların arkasındaki akıl hocalarını konuşmaktadır. Çünkü bizler "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözünü yol bellemiş bir inancın temsilcileriyiz.

Eğitim öğretim vizyonumuzu 2023'e taşırken üzerinde durulması gereken en önemli konulardan biri de 'Değerler Eğitimi'dir. Toplumu kucaklayan, dünyayı algılayan, teknolojiyi kullanırken milli ve manevi değerleriyle uyumlu, milletin ruhuyla harmanlanmış; sevgi, şefkat ve merhametle yoğrulmuş, erdemli ve ahlaklı nesiller yetiştirmek bu eğitimin başlıca misyonudur." ifadelerini kullandı.

 

Sayın Müdürümüz konuşmasının son bölümünde ise; "Çocuk eğitiminde sevgi, dil ve üslup, sorumluluk bilinci ve adil olmanın yanında en önemli hususlardan birisinin de rol model oluşturabilmek olduğunu unutmayalım. Çünkü çocuklar çok iyi bir gözlemcidir. Onlar sözden önce gördüklerinden anlarlar.  Düşünün; öğrenim hayatınız boyunca mutlaka yüreğinize dokunmuş öğretmenleriniz olmuştur. Sizler nasıl bu ayak izlerini takip ederek yolunuzu bulduysanız sizlerden sonra gelecek nesillerin de aynı ruha ihtiyacı olacaktır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Yurdumuzun dört bir yanında her türlü zorluğa rağmen büyük bir özveriyle görevini yapan tüm öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere terör saldırılarında ve vazife sırasında kaybettiğimiz şehitlerimizle ebediyete irtihâl eden tüm öğretmenlerimizi saygıyla ve rahmetle anıyorum. " diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından program, "Dünyanın Bütün Çiçekleri" adlı şiir, "Şehit Öğretmenler" konulu slayt gösterisi ile Giresun Lisesi öğrencilerinin icra ettiği "Teşekkürler Öğretmenim" şarkısı ve tiyatro gösterisiyle sona erdi.

 

Programın sonunda yıl içinde emekliliğe ayrılarak Hizmet Şeref Belgesi almaya hak kazanan öğretmenlerin belgeleri ile çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerin ödülleri Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

 

Öğretmenler  Günü münasebetiyle 24 Kasım öncesinde de bir dizi faaliyet yapılmış, bu kapsamda; Müdürlüğümüz koordinesinde, okul ve kurum yönetici ve öğretmenleri tarafından, yıl içerisinde vefat eden öğretmenlerimizin kabirleri ziyaret ve aileleri ziyaret edilmiş, hasta olan öğretmenlerimize de geçmiş olsun ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.

Ayrıca, Giresun Ticaret Odasınca okullarımızdaki en kıdemli bayan ve erkek öğretmenlerimize verilmek üzere  hazırlanarak Müdürlüğümüze ulaştırılan hediyeler, okul yöneticilerimiz tarafından, öğretmenlerimize takdim edilmiştir. Öğretmenler Günü dolayısıyla Giresun Halk Eğitimi Merkezi tarafından Türk Müziği Konserleri icra edilmiş, okullarımızda "Öğretmen" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenmiştir.

 

 

24-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-201924-11-2019

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.