GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Afet Sonrası Psiko-Sosyal Destekle Öğrenci Öğretmen ve Velilerimize Ulaştık

Afet Sonrası Psiko-Sosyal Destekle Öğrenci Öğretmen ve Velilerimize Ulaştık

22 Ağustos 2020 tarihlerinde aşırı sağanak yağışlar sonucu gerçekleşen sel ve heyelan felaketinden ilimizde en çok Dereli, Doğankent, Espiye, Güce ve Yağlıdere ilçelerimiz etkilenmiştir. Arama ? kurtarma ve temizlik çalışmalarıyla birlikte afetlerden etkilenen öğrenci ve velilerimiz başta olmak üzere ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza psiko-sosyal destek çalışmalarına başlanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü Rehberlik Hizmetleri Daire Başkanı Murat Ağar başkanlığındaki Bakanlığımız Psiko-sosyal Destek Ekibi ilimize gelerek, sel felaketi sonrası okullarda yürütülecek psiko-sosyal destek çalışmalarını planlamak amacıyla Giresun Psiko-sosyal Destek Ekibiyle koordinasyon toplantısı gerçekleştirdi.

Toplantıda, okullarımızda öğretmenlere, ailelere ve çocuklarına yönelik psiko-sosyal destek çalışmaları planlandı. selde kayıp yaşayan öğretmen ve öğrencilere geçmiş olsun ve baş sağlığı ziyaretlerinde bulunuldu.

Koordinasyon toplantısının ardından Rehberlik Daire Başkanı Murat Ağar ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu tarafından, selde kayıplar yaşayan öğretmen, öğrenci ve ailelere taziye ve geçmiş olsun ziyaretleri yapıldı, aynı zamanda psiko-sosyal destek çalışmaları yerinde gözlemlendi.

Söz konusu çalışmalarda Rehber öğretmenlerden oluşan İl Psiko-sosyal Destek Ekibi tarafından Dereli, Espiye ve Yağlıdere İlçelerine ziyaretler gerçekleştirilerek, afette yakınlarını kaybeden, evleri yıkılan, maddi ve manevi zarara uğrayan öğrencilerimize ve ailelerine yönelik moral ve motivasyonlarını artırıcı çalışmalar yapılmaktadır.

Ayrıca, ilçelerimizdeki öğretmenlerimiz tarafından öğrenci ve velilerimize telefon ulaşılarak görüşmeler yapılmıştır. Okul ve çevresi afetten etkilenen okullarımızdaki öğretmen ve öğrencilere de psikoeğitimler planlanmıştır.

Yaşanan afetler sonrası Bakanlığımızın desteğiyle yürüttüğümüz çalışmalarda afetin izlerini silmek ve yaralarımızı bir an önce sarmak amacıyla eğitim camiası olarak el birliğiyle çalışmaya devam ediyoruz.

09-09-202009-09-202009-09-202009-09-202009-09-2020

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.