GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'ANADOLU MEKTEBİ' ORTAOKUL OKUMALARIMIZ DEVAM EDİYOR!

'ANADOLU MEKTEBİ' ORTAOKUL OKUMALARIMIZ DEVAM EDİYOR!

'Anadolu Mektebi'nin "Türkçeyi etkili ve güzel kullanan, milli ve manevi değerleri ile barışık, bu değerleri benimseyen ve edebi değeri yüksek eserler veren yazarların eserlerini sistematik biçimde okutarak kültür ve medeniyetimizi tanıtmak ve öğrencilere ortaokulda okuma alışkanlığı kazandırarak bu alışkanlığı lisede nitelikli okuma ve yazma becerisine dönüştürmek" hedefleri kapsamında Giresun Valiliğinin maddi ve manevi destekleriyle Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak "Anadolu Mektebi Ortaokul Okumaları" çalışmalarına başlandı. 

Giresun il merkezinde bulunan Mithatpaşa Ortaokulu, Mustafa Kemal Ortaokulu ve Aksu Şehit Hakan Gemici Ortaokulunda Anadolu Mektebi okul danışman öğretmenleri ve öğrenci grupları belirlenerek öğrencilerimizin okuması hedeflenen kitap setlerinin teslimi gerçekleştirildi. Okul danışman öğretmenlerinin rehberlik ve gözetiminde okunan kitaplar üzerine toplantılar düzenlenmesi, her kitap sonrasında okullarda ara etkinlikler (kitabın yazarına mektup, kitap kapağının yeniden tasarımı, kitap değerlendirme yazıları, vb.) yapılıp raporlaştırılması, üç okuldan da raporlaştırılan iyi örneklerin 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının sonunda düzenlenecek olan il programında sunulması planlanmaktadır.

Çalışmaların yerinde gözlemi ve öğrenci gruplarıyla buluşmak adına İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ertuğrul Tosunoğlu, 12 Ocak 2024 Cuma günü Mithatpaşa Ortaokulunu ziyaret etti. Öğrencilerle okul kütüphanesinde buluşan müdürümüz "Kitabın en makbul olanı en çok okunanıdır, okundukça kişiye ilham verir. Kitaplar, hem akademik gelişim hem zihin gelişimine katkı sağlamasının yanında kelime dağarcığını artırmasıyla mesleki hayatlarımızı da olumlu yönde etkiler." diyerek kitapların önemini vurguladı. Sayın müdürümüz, Anadolu Mektebi okumalarının merkez ilçemizdeki üç pilot okulda devam ettiğini, okumalardan sonra yapılacak çalışmaların öğrenciler üzerindeki olumlu etkilerinin tespit edilerek daha fazla okul ve öğrenciye ulaşmanın hedeflendiğini ve lise düzeyindeki okumalara da başlanacağını belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ertuğrul Tosunoğlu, okumaların yapılabilmesi adına desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Mehmet Fatih Serdengeçti'ye, Şube Müdürü Sayın Şakir Marancı'ya, ilgili okul müdürleri, danışman öğretmenler, öğrenciler ve ailelerine ve çalışma koordinasyonunu sağlayan AR-GE birimine teşekkür etti.

12-01-202412-01-202412-01-202412-01-2024

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.