GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Bakan Varank "Öğrenciler, Giresunluların Misafirperverliğinden Memnun!"

Bakan Varank

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere 24 Temmuz Pazar günü Giresun'a gelen T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, TEKNOFEST KARADENİZ kapsamında Giresun'da düzenlenen festival alanını ziyaret etti.

TEKNOFEST KARADENİZ kapsamında 22-24 Temmuz tarihleri arasında Giresun Merkez Aksu Mahallesinde bulunan Çotanak Spor Kompleksi'nde organize edilen  festival alanına gelen Bakan Varank, Vali Enver Ünlü ve il protokolü ile birlikte yarışmaları izleyerek, stantlarda incelemelerde bulundu.

İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması ile Araştırma Projeleri Yarışması'na katılan gençlerle de görüşen Bakan Varank, projeleri büyük bir dikkatle inceleyerek öğrencilerden bilgi aldı.

VALİ ÜNLÜ : "GURURLA SÖYLÜYORUM; MAVİ VATAN EMİN ELLERDE!"

"Giresun'da TEKNOFEST dolu dolu!" diyerek bir paylaşımda bulunan Vali Ünlü; "Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sn. Mustafa Varank ile birlikte İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışmasında dijital beyinlerimizle birlikteyiz. Gururla söylüyorum; Mavi Vatan emin ellerde" ifadelerini kullandı.

Olimpik Yüzme Havuzu içerisinde basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Varank, TEKNOFEST'in önemli bir organizasyon olduğuna dikkat çekerek, önceki yıllarda TEKNOFEST'E katılan gençlerin bir kısmının şu anda kendi firmalarını kurduklarını belirtti.

BAKAN VARANK : "BURAYA OLİMPİK YÜZME HAVUZU KAZANDIRDIK"

Giresun'a gelirken kendisinin heyecan duymasına neden olan TEKNOFEST KARADENİZ'in "İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması"nın Çotanak Spor Kompleksi'nde organize edilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Bakan Varank; "Buraya olimpik yüzme havuzu kazandırdık, sadece spor için değil işte teknoloji yarışmaları için de kullanılıyor. Hemen arkamızda yine stadyumumuz var, gerçekten güzel bir stadyumu Giresun'a kazandırdık" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, gençlerin böyle zor bir kategoride kendi takımlarını kurmalarının, Türkiye'nin dört bir tarafından gelerek Giresun'da yarışmalarının önemine dikkati çekti. İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması'nın zor bir yarışma olduğunu vurgulayan Varank, suyun altında birtakım görevleri araçlara yaptırabilmenin, bir kısmını da otonom şekilde yaptırabilmenin kolay bir iş olmadığını söyledi.

"BU GENÇLER GELECEĞİN EN BAŞARILI MÜHENDİSLERİ OLACAK"

TEKNOFEST ile ilgili açıklamalarda da bulunan Bakan Varank, İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması'nın önemli bir çalışma olduğuna vurgu yaparak "Çok farklı kategorilerde binlerce gencimiz bu yarışmalara katılıyor. Türkiye olarak yerli ve milli imkanlarla yaptığımız gelişmeleri vatandaşlara gösterdiğimiz çeşitli etkinlikler oluyor. İşte buradaki İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması aslında geleceğin trendleri açısından çok önemli. Biliyorsunuz şu anda Karadeniz'de gazımızı çıkarmakla ilgili çok ciddi bir faaliyet var. Orada bu tip su altında çalışan insansız araçlar kullanılıyor ve bunu geliştiren mühendisler de tıpkı buradaki gençlerimiz gibi geçmişte bu alanlara yönelmiş, bu çalışmaları yapmış insanlar. Bu gençler geleceğin en başarılı mühendisleri olacak, teknik adamları olacak. Bu manada biz de TEKNOFEST'in ne kadar güzel bir atmosfer oluşturduğunu görmekten çok memnunuz" dedi.

TEKNOFEST KARADENİZ kapsamındaki bu yarışmanın organizasyonunun ASELSAN tarafından yapıldığını belirten Varank:"ASELSAN gençlere burada birebir kendi mühendisleriyle teknik destek veriyor. Bunun yanında bu araçları yapabilmeleri için kendilerine maddi destekler veriyoruz ve ilk yarışmadan bugüne geldiğimizde birtakım hazır ürünlerin birleştirildiği araçlardan artık bütün tasarımın, üretimin genç kardeşlerimiz tarafından, lise öğrencileri tarafından yapıldığı yarışmalara gelmiş bulunuyoruz. Bu da bizim ne kadar doğru yolda olduğumuzu aslında gösteriyor" dedi.

BAKAN VARANK: "ÖĞRENCİLER, GİRESUNLULARIN MİSAFİRPERVERLİĞİNDEN MEMNUN!"

TEKNOFEST'i tüm dünyaya yayacaklarını belirten Varank; "İnşallah biz TEKNOFEST heyecanına Azerbaycan ile başladık, tüm dünyaya yayacağız ama bu heyecanı şehirlerimize yaymış olmaktan da çok memnunuz. Bugün Giresun'dayız, öğrencilerimizin hepsine sordum Giresun'dan memnun kaldınız mı? Beğendiniz mi? Hepsi memnun, Giresunluların misafirperverliğinden memnun, fındık ikramından memnun, dolayısıyla bu heyecanı şehirlere yaymamız da gerçekten Anadolu'daki teknoloji ateşini harlamak açısından çok önemli. İnşallah biz yolumuza devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank'a TEKNOFEST festival alanında; Vali Enver Ünlü, Giresun Milletvekilleri Cemal Öztürk ve Sabri Öztürk, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, AK Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı, TEKNOFEST, TÜBİTAK ve ASELSAN temsilcileri ile il protokolü eşlik etti.

24-07-202224-07-202224-07-202224-07-202224-07-202224-07-202224-07-202224-07-202224-07-2022

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.