GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Cumhuriyetin 96'ıncı Yılı Giresun'da Coşkuyla Kutlandı

Cumhuriyetin 96'ıncı Yılı Giresun'da Coşkuyla Kutlandı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetimizin 96'ıncı yıl dönümü kutlamaları, tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle, coşkulu bir şekilde kutlandı.

28 Ekim Pazartesi günü saat 13.00'de Valilik önündeki Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başlayan kutlama törenleri, 29 Ekim Salı günü saat 09.30'da Valilik Makamında tebriklerin kabulü ile devam etti.

Valilik makam katında gerçekleştirilen kabul töreninin ardından saat 10.00'da Giresun Atatürk Stadyumu'nda Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni düzenlendi.

Atatürk Stadyumundaki tören, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları ve Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu'nun askeri birlikler, öğrenciler, resmi ve özel kuruluşlar ile halkın Cumhuriyet Bayramı'nı tören aracı üzerinden kutlaması ile başladı.

Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları ve beraberindekilerin şeref tribünündeki yerlerini almasından sonra program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti.

Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları, günün anlam ve önemine değinen konuşmasına, törene katılanları selamlayarak başladı. Konuşmasında birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Sayın Valimiz Sarıfakıoğulları " Cumhuriyetimizin ilanının 96'ncı yıl dönümünü gurur ve heyecan içerisinde kutladığımız bu anlamlı günde, öncelikle binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca destansı şanlı yürüyüşlere imza atmış olan başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere; ecdadımızı, kanlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyor tüm hemşerilerimin, sevgili çocuklarımızın, gençlerimizin, cumhuriyet bayramını içtenlikle kutluyor, sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum.

Cumhuriyetimiz 96 yıl önce bugün 'Hakimiyet, kayıtsız şartsız milletindir. Türkiye devletinin hükümet şekli cumhuriyettir" ifadeleriyle ilan edilmiştir.

Muzaffer Başkomutan Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde, her türlü zorluğa ve imkansızlığa rağmen büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen kurtuluş savaşımız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmış, cumhuriyet idaresiyle tarihimizin en büyük dönüm noktalarından birisi gerçekleşmiştir. Millet egemenliğine dayanan, milletin iradesini, insanı ön plana alan anlayışla, ülkenin geleceğinden kendini sorumlu tutma şuurunu geliştirmiş, Türk insanının gücünü ortaya çıkarmış, gelişen ve kalkınan bir dünya devleti olmanın kıvancına eriştirmiştir.

96. yılda vatan toprağını mübarek bilip, en ücra köyü, evi bilen, çocuklarımız eğitim görsün diye canla başla çalışan fedakar öğretmenlerimize, memleketin her noktasında sağlık hizmeti sunan cefakar hekimlerimize, yol, su, elektrik, köprü, baraj ve üretim altyapısını geliştiren mühendislerimize ve işçilerimize, terörle ve terör sevicileriyle mücadelede cesaretin ve kahramanlığın destanını yazan asker, polis tüm güvenlik güçlerimize, memleketimizin gelişmesi, kalkınması için daha fazla üreten çiftçilerimize, fındık üreticilerine, çay üreticilerine, balıkçılarımıza, ihracatçılarımıza, şanlı bayrağımızı gönderde göz yaşlarıyla dalgalandıran sporcularımıza, sanatçılarımıza, ilim insanlarımıza, emeklerini 2023 hedeflerinin, 2071 hedeflerinin gerçekleşmesi için vakfedenlere ve dünyaya insanlık dersi veren, dünyanın her köşesinde ki zulmü kınayan, terörle mücadelede tek başımıza kalsak da vatanın birliği ve dirliği için sözde medeni dünyaya karşı 'Barış Pınarı' harekatını gerçekleştirmekte biran olsun tereddüt etmeyen Başkomutanımız Devlet Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a minnet ve şükran duyuyoruz.

Ülkemizin günümüz dünyasında daha fazla söz sahibi olabilmesi için dünyadaki gelişme ve değişmeleri iyi tahlil etmemiz, bizi tek millet, tek devlet, tek vatan yapan değerlerimizi yüceltmeye devam etmeliyiz. Milli birlik ve beraberlik ruhu içinde, birbirimizle kenetlenerek, birlik, beraberlik ve dayanışmamızı sürdürmeliyiz.

Sevgili gençler, Cumhuriyetimizin en büyük gücü sizsiniz. Sahip olduklarınızın kıymetini bilmek için tarihimizi ve içinden geçtiğimiz dönemi iyi bilmeli, kendinizi geleceğe hazırlamalı, ülkemizin geleceği için her zamankinden daha çok çalışmalı ve daha bilgili olmalısınız. Tarihin omuzlarınıza yüklediği yükü ancak sahip olduğunuz donanımla aşabilirsiniz.

Kıymetli hemşerilerim, zorlu bir coğrafyada yaşadığımız asla unutmamalıyız. Yaşadığımız coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel şartı birlik ve beraberlik duygusuyla hareket etmektir.

Aziz Milletimiz gücünü ve bekasını sağlayan enerjisini; birlik, beraberlik ve kardeşliğinden almaktadır. İçinde yaşadığımız coğrafyanın bedelini ecdadımız kanları ve canlarıyla ödediler. Bu coğrafyanın her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmıştır. Bu bakımdan bizim için kutsaldır. Bu bakımdan bizim için vazgeçilmezdir.

Ülkemiz güçlenmeye, ekonomide, sanayide tüketen değil, üreten olmaya başladığından bu yana üzerimizde oynanan oyunlar artmış, hem sinsice, hem alenice pek çok hain senaryo hayata geçirilmeye çalışılmış, ülkemizi parçalamaya yönelik hain paralel devlet faaliyetleri yürütülmeye başlanmıştır. Bütün bu olup bitenler Türk milletini gerçek anlamda tanımayan, bu milleti kendi milletleri gibi zannedenlerin büyük yanılgılarını bir kere daha ortaya koymuştur ve koymaya devam edecektir. 15 Temmuz hain işgal girişiminde, Yüce Türk Milleti, milli ve manevi benliğinin, vatan sevgisinin ne derece büyük olduğunu, içerideki ve dışardaki her düşmana açık açık göstermiş ve bir daha bu millet ve vatanımınız üzerinde oyun oynamak isteyenlerin akıbetlerinin ne olacağını herkese öğretmiştir.

Aziz Milletimiz; vatanı, bayrağı, ezanı için her zaman canını vermeye hazırdır. Bu anlayış dünyanın hiçbir milletine nasip olmamış ve olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin 96. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bu topraklarımızı vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum." dedi.

Sayın Valimiz Sarıfakoğulları'nın konuşmasının ardından; öğrenciler tarafından okunan şiirler, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Cumhuriyet Koşusu (4x100 Metre Bayrak) ile devam eden programda; resim, şiir, kompozisyon, satranç ve koşu yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, Giresun Milletvekili Necati Tığlı, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Hasan Koçyiğit, Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu ve Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahim Alan tarafından verildi.

Halk oyunları ve Giresun Spor Lisesi öğrencilerinin gösterileri ile devam eden program tören geçişiyle sona erdi.

29-10-201929-10-201931-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-201929-10-2019

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.