GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DURU, ŞİMDİLERDE ÇOK MUTLU...!

DURU, ŞİMDİLERDE ÇOK MUTLU...!

İlimiz Piraziz ilçesi Eren Ömer Hekim İlkokulu 3. Sınıf öğrencisi Duru Karakurt, 18 aylıkken geçirmiş olduğu trafik kazasında Annesini kaybetmiş, aynı kazada kendisi de omuriliğinin zarar görmesi sebebiyle boynundan altını kullanamaz hale gelmiş, bu yüzden hayatını yatağa bağımlı olarak idame ettirmektedir.

Piraziz Eren Ömer Hekim İlkokulu üç yıldır öğrencimiz Duru Karakurt'a evde eğitim hizmetleri kapsamında eğitim vermekte olup, 2020-2021 eğitim öğretim yılı başında, oldukça zeki ve başarılı bir öğrenci olan Duru'ya evde eğitim vermek üzere Sınıf Öğretmeni Saray Yüksel'i görevlendirmiştir.

23 Kasım 2020 tarihi itibariyle COVID-19 tedbirlerikapsamında; yüz yüze eğitime ara verilmesi ve evde eğitim faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı. Öğrencimiz Duru bu süreçte, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin aksamaması adına Saray Hanım'ın sınıfındaki diğer öğrenciler ile birlikte uzaktan eğitim faaliyetlerine başladı. Bu sayede ilk defa sınıf arkadaşları ile tanıştı. Onlarla internet üzerinden derslere devam etti. Yeni arkadaşlarla tanışmak, onlarla iletişim halinde olmak onu çok mutlu etti ve kendisine olan güveni arttı.

2 Mart 2021 tarihinde ilkokulların tekrar yüz yüze eğitime başlamasıyla Duru'nun da evde eğitim faaliyetlerine başlaması gerekti.

Okul yönetimi, evde eğitim faaliyetlerini planlamak üzere Saray Hanım'la toplantı yaptığında Duru'nun, "Okulların açılmasına çocuklar çok sevindi ama ben hiç sevinmedim, artık arkadaşlarımı göremeyeceğim." dediğini öğrendi. İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri koordinesinde gerekli altyapı çalışmalarını tamamlayarak Duru'nun sınıf ortamına canlı bağlanmasını sağladı.

Duru da şimdi yatağından sınıfına bağlanmanın heyecanını yaşıyor. O da artık akıllı tahta ile derslere bağlanmakta, sınıftaki öğrencileri görebilmekte, öğretmeninin ona verdiği görevleri yerine getirebilmekte. Okul olarak Duru'nun mutluluğuna ortak olmak için şöyle bir slogan bile oluşturuldu: " Duru, şimdilerde çok mutlu!" diye.

Saray Öğretmen, Duru'yu sürece katmakta kalmayıp okullarımızda sürekli vermeye çalıştığımız; bireysel farklılıklar, empati,  sevgi, saygı, hoşgörü gibi değerler eğitimi kavramlarını öğrencilerine uygulamalı olarak öğretmiş oldu. Teneffüslerde akıllı tahtayı açık bırakarak öğrencilerinin Duru ile sohbet etmesini sağladı.

Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk haber sonrası sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; "Bu mutluluğu görüp de paylaşmamak mümkün mü? Sağlık koşulları nedeniyle evinde olan Duru kuzumu öğretmenine ve arkadaşlarına kavuşturan Giresun Piraziz Eren Ömer Hekim İlkokulundaki meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Canlı sınıf uygulamamızı yakında tüm ülkeye yaygınlaştırıyoruz." ifadelerine yer verdi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu da değerlendirmesinde; "Öğretmenimizin ve okul yönetiminin gayretleriyle Duru yavrumuzun Canlı Sınıf ortamında arkadaşlarıyla buluşması ve eğitimine devam etmesinin; her yerde ve her koşulda eğitimin güzel ve ruhumuza dokunan bir örneği olduğunun altını çizdi.

12-04-2021

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.