GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GİRESUN'DA OKUL ÖNCESİ ÇAĞ OKULLAŞMA ORANI %96,68 OLDU

GİRESUN'DA OKUL ÖNCESİ ÇAĞ OKULLAŞMA ORANI %96,68 OLDU

OKUL ÖNCESİ ÇAĞ OKULLAŞMA ORANI %96,68 OLDU

Valimiz Enver Ünlü'nün bizzat yakından takip etmesi sonucu, Giresun il genelinde okul öncesi çağ nüfusu 5 yaş grubunda okullaşma oranı %96.68 'e ulaştı.

2023 Eğitim Vizyonu, MEB Stratejik Planı, 11. Kalkınma Planı, 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, Yeni Ekonomi Programı 2021-2023 belgelerinde yer alan hedefler doğrultusunda bütün çocukların en az 1 yıl okul öncesi eğitim almasını sağlamak ve erken çocukluk eğitim hizmetinin yaygınlaştırılması için çalışma başlatıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı 20. Milli Eğitim Şûrasında alınan karar doğrultusunda öncelikli 5 yaş grubu okul öncesi çağ nüfusunun okullaştırılma sayılarının artırılmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülke genelinde bir dizi çalışma uygulamaya konuldu.

Bu hedeflere ulaşmak için de fiziki mekânların sayısı arttırılarak farklı erişim modelleri geliştirilmiş ve okul öncesi eğitimde ailelere düşen maliyeti azaltacak düzenlemeler yapılarak çocuk gelişimini destekleyici içerikler geliştirilmektedir.

Yapılan çalışmalar kapsamında, "Temel Eğitimde 10.000 Okul Projesi" yürütülmekte olup öncelikli 5 yaş grubunun okullaştırılmasına yönelik kapsamlı çalışmalar, Valimiz Ünlü'nün talimat ve takibi ile Giresun'da da hız kesmeden devam etmektedir.

Çağ nüfusunun okullaştırılması için Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okul müdürlükleri okulların kayıt bölgelerinde alan taraması yaparak çağ nüfusunun okullaşmasına dönük çalışmaları aralıksız yürütmektedir.

Yapılan kapsamlı çalışmalar sonucunda Giresun'da öncelikli olarak okul öncesi 5 yaş grubunda okullaşması gereken çağ nüfusunda toplam 4.641 çocuk tespit edilmiş olup bu çocuklardan 4.487 çocuğun okullaşması sağlanmıştır.

Bu çalışmalar neticesinde Giresun genelinde okul öncesi çağ nüfusu 5 yaş grubunda okullaşma oranı %96.68 'e ulaşmıştır.

Giresun il genelinde yeni anasınıfları açılmaya devam edilmekte olup okullaştırma oranının %100'e ulaşması için çalışmalar kapsamlı bir şekilde yürütülmektedir.

23-02-2022

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.