GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul TOSUNOĞLU'nun ''19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'' Kutlama Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul TOSUNOĞLU'nun ''19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'' Kutlama Mesajı

19 Mayıs, 103 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a çıkarak milli mücadelemizi fiili olarak başlattığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Milli iradenin, birlik ve beraberlik ruhunun, güçlü bir inancın uyanış günü olarak kutladığımız bu gurur günü, bu milletin yeniden dirilişidir.

Samsun'da fitili ateşlenen Kurtuluş Savaşı; Türk Milletinin, tarihin tozlu sayfalarına karışmak yerine adını altın harflerle bir kez daha yazdırdığı mücadelenin destanıdır. Türk milleti, İstiklal Mücadelesi boyunca hiçbir millete nasip olmayan azim ve cesaretle göğsünü düşmana siper ederek vatanını, bayrağını savunmuş ve destansı bir zafer elde etmiştir. Ve o şanlı mücadele, başarmanın inanmakla olabileceğini bir kez daha göstermiş, şairin dizelerindeki "Gömelim gel seni tarihe desem, sığmazsın!" sözüne ilham olmuştur.

Gâzi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyeti kurduktan sonra Türk gençliğine armağan etmiştir. Bu güvenin bir nişânesi olarak da Samsun'a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs, "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır.  

Atatürk'ün, geleceğin ışıklı çiçekleri diye adlandırdığı ve tüm ümidim onlardadır dediği Türk gençliği, tarih boyunca olduğu gibi bugün de ecdadına ve köklü tarihine sahip çıkarak yoluna devam etmektedir.

Sevgili Gençler;

Tarihte hiçbir lider yoktur ki gençliğe bu kadar değer verip tüm hayallerini sizler üzerine inşa etsin. Sizler, damarlarınızdaki asil kanda muhtaç olduğunuz kudreti buldukça ve onu korudukça yolunuza çıkan tüm engelleri kararlılıkla aşacaksınız. Milli ve manevi değerleri pusulanız yapıp spor, sanat, bilim ve kültürde çağın gerisinde kalmadan, yolunuzu her dâim bulacaksınız. Bu konuda size olan inancımız tamdır.

Geleceğin güçlü Türkiye'sine sizlerden aldığımız umut, inanç ve gururla; başımız dik, göğsümüzde imân, fikrimizde ilimle koşa koşa gideceğiz inşallah.

Milli mücadelemizin 103. yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tarih boyunca, milleti için canından vazgeçmeyi göze almış tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyor, Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

Bu özel gün vesilesiyle bir kez daha "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı"nızı en içten dileklerimle kutluyorum. 

 

                                                                                                                                                                                                                             Ertuğrul TOSUNOĞLU                                                                                                                                                                                                                                                                                           İl Milli Eğitim Müdürü

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.