GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul TOSUNOĞLU'nun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul TOSUNOĞLU'nun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Mesajı

"Gençler! Benim, gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum"(Mustafa Kemal Atatürk)        

19 Mayıs 1919, Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda "Gençlik ve Spor Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Atatürk, Millî Mücadele sıralarında Türk Milletini ileri götürecek olanların gençler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de "gençlik" kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden bahsederken, yaş sınırı dışında "fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği" ifade etmiştir. O'nun şu sözü çok anlamlıdır: "Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir."

Atatürk'ün Samsun'a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Pontusçular sokaklarda kol geziyordu. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk'ün asıl mücadelesi bundan sonra başlıyordu. Ama, onda ve onun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi. Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı. Atatürk, Millî Mücadele'yi başlatmak üzere Samsun'da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs'ı milletin geleceği olarak gördüğü Türk Gençliğine armağan etti.

Kökleri yüzlerce yıl öncesine dayanan şanlı milletimiz tarih boyunca hep başarılara imza atmıştır. Sultan Alparslan'ın Malazgirt'te kazandığı zaferle yeni bir coğrafyanın kapıları açılmış ve ilk devletimiz Anadolu Selçuklu'nun asırlarca süren hakimiyeti daha sonra yerini 600 yıllık koca çınar Osmanlı'ya devrolmuştur. Osmanlı devletinden sonra da küllerinden yeniden doğan bu millet Gazi Mustafa Kemal'in önderliğinde Cumhuriyet rejimine adım atmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da sözlerinde ifade ettiği gibi: "26 Ağustoslar, 29 Mayıslar, 18 Martlar, 19 Mayıslar, 23 Nisanlar, 29 Ekimler, 15 Temmuzlar bize işte bunu hatırlatan tarihler olarak nesiller boyunca hafızlarımızdan silinmeyecektir."

Sevgili Gençler;

Atatürk'ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk'ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız. Unutmayın ki tarih boyunca ecdadınız; göğsündeki imanla, azim ve kararlılıkla yeniden ve yeniden doğuşun mimarı oldu. Her dönem olduğu gibi yine şer odakları karşınıza çıkacak ve sizi parçalamak isteyecektir. Ancak Atatürk'ün de sizlere emanet ettiği bu ülkeye sahip çıkacağınızdan asla şüphem yoktur. İlimde, teknolojide, sporda, kültür ve sanatta; taklitten uzak, kendi toprağında şekillenmiş ürün ve icatlarıyla tüm dünyaya sesinizi duyurun. Unutmayın ki özgünlük, kalıcı olma sebebimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Milli Mücadelemizin 100. Yılında, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tarih boyunca milleti için canından vazgeçmeyi göze almış tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle yâd ediyor, Yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

"19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı"nız kutlu olsun.                   

 

                                                                                                                                                   Ertuğrul TOSUNOĞLU

                                                                                                                                                   İl Milli Eğitim Müdürü

                                                                                                       

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.