GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Yıl Sonu Toplantısı Yapıldı.

Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu Yıl Sonu Toplantısı Yapıldı.

2020-2021 eğitim öğretim yılı Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri İl Yürütme Komisyonu 2. Toplantısı 02 Temmuz 2021 tarihinde saat 10.00'da İlimiz Merkez Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Toplantı Salonunda Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu Başkanlığında, Şube Müdürü Murat Yavuz, özel eğitimden sorumlu ilçe milli eğitim şube müdürleri, ilimizde bulunan rehberlik ve araştırma merkezlerinin müdürleri ile il danışma kurulunda yer alan okul müdürleri ve rehberlik öğretmenlerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda Müdürümüz TOSUNOĞLU;  "Tercih danışmanlığı hakkında bilgi vererek, eğitsel ve mesleki rehberlik hizmetleri; öğrencilerin ilgi ve yeteneklerini keşfetmeleri, meslekleri tanımaları, mesleklerin gerektirdiği özellikleri öğrenmeleri, kendilerine uygun meslek alanlarına yönelmeleri ve bu doğrultuda tercih edebilecekleri okul, alan ve programları seçmeleri amacıyla sunulan profesyonel destek hizmetleridir. Tercih danışmanlığı ise eğitsel ve mesleki rehberliğin bir parçasıdır. Tercih danışmanlığı sürecinde öğrencilere ilgi,  yetenek ve kişilik özellikleri doğrultusunda bir üst öğrenim kurumuna geçişlerinde profesyonel destek sağlanması amacıyla İlimizde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren resmi okullardan 8. sınıf öğrencisi bulanan ortaokullar, 12. sınıf öğrencisi bulunan liseler ve RAM'larda tercih danışmanlığı birimleri kurulduğunu aynı zamanda, İlimize tercih dönemi olan tarihlerde mevsimlik tarım işçilerinin gelmesi, yüz yüze hizmet vermesi planlanan kurum olan Giresun Rehberlik ve Araştırma Merkezi binasının ulaşımının zor olması ve internet erişimi problemi yaşayabilecek öğrencilere hizmet sunabilmek amacı ile 05-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında (hafta sonu hariç) 09.30 ile 15.30 saatleri arasında İlimiz Atatürk Meydanında hizmet sunmak üzere 2021 Tercih Danışmanlığı Biriminin kurulduğunu da belirtti. "Telafide ben de varım" programına yapılan açıklamalar, ilgili mevzuat ve gelen yazılar doğrultusunda azami derecede katılımın sağlanmasına dikkat çekti, Rehberlik öğretmenlerinin öğrenciler ile sağlıklı iletişim kurmalarının gerektiğini söyledi."

 Toplantının devamında danışmanlık ve eğitim tedbirleri uygulamaları görüşüldü. Eğitim ortamlarında şiddetin önlenmesi ve azaltılması strateji ve eylem planı çalışmaları ve Bağımlılık ile mücadele eylem planı çalışmalarının titizlikle yapılması hususu vurgulandı. Rehberlik hizmetleri veri girişlerinin okullarımız tarafından zamanında girişlerinin yapılması, özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin (kaynaştırma, özel eğitim, üstün yetenekliler) iş ve işlemlerinin hassasiyetle yürütülmesi yönünde hatırlatmalar yapıldı.

02-07-202102-07-202102-07-202102-07-2021

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.