GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Müdürümüz Dünya Ekonomik Forumu Açılış Toplantısına Katıldı

Sayın Müdürümüz Dünya Ekonomik Forumu Açılış Toplantısına Katıldı

Sayın Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu 30 Haziran 2021 tarihinde saat 10:00 da "Beceri Farklarının Kapatılması Hızlandırma Programı'nın uzaktan toplantı yöntemi ile lansmanına katıldı. 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) öncülüğünde, İstanbul Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen "Beceri Farklarının Kapatılması Hızlandırma Programı"nın açılış toplantısı yapıldı.

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlığın geçen yıl Sanayi ve Teknoloji ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıkları, WEF program temsilcileriyle bir araya gelerek program üzerinde mutabakat sağladığını, programın 30 ay sürecek iş birliğine dayandığını bildirdi.

Programın içeriğine değinen Sayın Bakanımız Ziya Selçuk, sertifika programlarıyla öğrencilerin, sosyal medya, programlama, dijital tasarım gibi çağın gerektirdiği alanlarda becerilerini geliştireceğini belirtti.Selçuk, 2023 Eğitim Vizyonu'yla yenilenen eğitim politikasının mesleki eğitimin kalitesini artırmayı; eğitim, istihdam ve üretim bağlantısını güçlendirmeyi hedeflediğini anımsattı. Bilim, sanayi, teknolojideki değişimler ve sektörün talepleri doğrultusunda mesleki ve teknik ortaöğretim müfredatlarında çok kapsamlı bir dönüşüme gidildiğini ifade eden Selçuk, bununla öğrencilerin uygulamaya dönük bir program yapısına kavuştuğunu vurguladı.Selçuk, etkin ve verimli işleyen bir kurumsal yapının tesis edilmesi, mesleki eğitim sisteminin beşeri, mali, fiziki ve teknolojik altyapı ile yönetim ve organizasyonunun daha da iyileştirilmesi için önemli adımlar attıklarını aktardı.Mesleki ve teknik eğitimin en önemli sac ayaklarından birinin "iş yeri tabanlı eğitim" olduğunu ifade eden Selçuk, öğrencilerin kalfalık ve ustalık belgesi ile lise diploması alması ve meslek lisesi mezunlarına sağlanan bütün avantajlardan faydalanmasını sağladıklarına, mesleki eğitim merkezindeki öğrencilerin sayısının yüzde 42 oranında artarak 160 bine ulaştığına işaret etti.Selçuk, mesleki ve teknik eğitimin güçlendirilmesi ve eğitimde fırsat adaletinin sağlanması için başlatılan "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" ile kaliteyi artırmayı ve okullar arası başarı farklarını azaltmayı amaçladıklarını, bu proje kapsamında, 364 bin öğrenciye kişisel gelişim desteği, 221 bin öğretmene mesleki gelişim eğitimi verildiğini bildirdi.  

Toplantıya; Millî Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birlikte WEF program temsilcileri, İş Liderleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

01-07-202101-07-202101-07-202101-07-2021

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.