GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sayın Valimiz Sarıfakıoğullar, Okul Müdürleri ve Okul Aile Birliği Başkanlarıyla Bir Araya Geldi

Sayın Valimiz Sarıfakıoğullar, Okul Müdürleri ve Okul Aile Birliği Başkanlarıyla Bir Araya Geldi

Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları, 11 Aralık 2019 Çarşamba günü saat 13:30'da Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda il merkezinde bulunan okul müdürleri ve okul aile birliği başkanlarıyla toplantı yaptı.

 
Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları Başkanlığında yapılan ve İl Jandarma Komutanı J.Alb. Muhammet Sevinç, İl Emniyet Müdürü Fahri Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu ile il milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantı, merkez ilçedeki okul ve kurum müdürleri ve okul aile birliği başkanlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Toplantıda İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu tarafından, 2019?2020 eğitim-öğretim yılının başlangıcından bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili sunum yapılırken, yürütülen çalışmalar değerlendirildi.

 

İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü olarak alınan tedbirlerin bilgilendirmesinin yapıldığı sunumların ardından okul müdürleri ve okul aile birliği başkanlarına hitaben bir konuşma yapan Sayın Valimiz Harun Sarıfakıoğulları şunları kaydetti; "2019-2020 eğitim öğretim yılı arifesinde bize burada sunumda gösterilen tedbirleri biz daha öncesinde de masaya yatırmış ve icra etmeye başlamıştık. Bizim 68 bin yavrumuzun tamamı bizim evladımız gibidir. Onları kesinlikle kendi evlatlarımızdan ayırmıyoruz. Onlara, yakın veya uzak bir tehdit meydana gelirse tedirgin oluyoruz ve bu tehdidin bertaraf olması konusunda tedbirlerimizi alıyoruz. Şunu ifade etmek isterim ki bizim temel amacımız akademik başarıyı yakalamanın yanı sıra iyi nesiller yetiştirmek. Geçen yıl ki liselere geçiş sınavındaki başarı ve yükseköğretim sınavlarında alınan başarılı sonuçlar yine takdire şayandır. Ben bu konuda emeği geçen bütün arkadaşlarımız ile doğrudan ve dolaylı dahili olan bütün birimleri tebrik ediyorum. Bizim akademik başarıların yanı sıra vatan, millet sevgisi olan merhametli, hak hukuk bilen, iyi ahlaklı insanlara ihtiyacımız var. Aslında bizim ana prensibimiz bu. Bu konuda özellikle öğrenci öğretmen ilişkilerini önem veriyor ve öğretmenlerimizin de örnek teşkil etmesini istiyoruz. Bizler;  öğretmenler, okul idarecileri ve ebeveynler olarak bu konuda ne yapabiliriz diye sormamız gerekiyor. Öğrenci profilinin daha iyi olabilmesi, topluma daha yararlı, vatan sevgisiyle dolu vicdan sahibi nesiller yetiştirmek için hep birlikte çalışmalıyız. Hem akademik anlamda hem de iyi bir insan olma anlamında velinin de devamlılığı çok önemli. Bunu hep birlikte başaracağız. Bu nedenle okul içi ve okul dışındaki olumsuz etkilerden kurtulmak için gereken önlemleri alıyoruz.

 

Okul etrafındaki metruk binalar ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Metruk binalarla ilgili geçen dönemde bazılarının yıkımını gerçekleştirdik, yıkımı mümkün olmayanlarında girilmesini engelleyecek şekilde önlemlerimizi aldık.  Buraların kötü amaçla kullanımlarını engellemek için tedbirler alıyoruz. Öğrencilerimizin kötü alışkanlıklara maruz kalmaması için okul idaresi ve okul aile birlikleriyle uyum içinde çalışarak, çocukların bireysel gelişimi ve okuldaki sportif faaliyetlere katılım ile de hem sosyal gelişimine katkıda bulunmak hem de kötü alışkanlıkların önlenmesi suretiyle gelişimlerine katkıda bulunmalıyız.

 

Yaklaşım 14 bin taşımalı eğitimden faydalanan çocuğumuz var. İl ve ilçe merkezleriyle okul servisleriyle okula giden öğrencimiz var. Okul trafik güvenliği için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz ve bu konuda da kolluk görevlilerimiz denetim mekanizmasını sürekli işleterek en üst düzeyde takibini yapıyorlar. Servislerle ilgili sorunları velilerde gözeterek eksiklikleri yetkililere bildirmeleri gerekiyor. Okula yetişmek için hız yapan sürücüleri ve gereken kriterlere uymayanları sürekli olarak takip etmek suretiyle olası tehlikeleri bertaraf etmek için yoğun çaba sarf ediyoruz.

 

Okullarda güvenlik konusunda da dikkatli olmalıyız. 13 okulumuzda polisimiz var diğer okullarımızda da güvenlik görevlilerimiz var. Burada görev yapan güvenlik görevlilerimize işi dışında başka işler yüklemeden kendi görev alanlarında çalışmasını sağlamalıyız. Okul içi ve çevresindeki güvenlik tedbirlerimizi en üst düzeyde alıyoruz. Okul çevrelerinde okulla ilgisi olmayanların uzaklaştırılması konusunda hassas davranıyoruz.  Katılımınız için teşekkür ediyorum. Çocuklarımıza muvaffakiyet diliyorum. Hepimiz birlikte iş birliği içinde çalıştığımız müddetçe yükümüz hafifleyecektir" dedi.

 

Toplantıda katılımcılara, 2019-2020 eğitim öğretim yılında şimdiye kadar yapılan; Okul Güvenliği (Polis, Jandarma, özel güvenlik, işkur ve güvenlik görevlileri eğitimi), Bağımlılıkla Mücadele (uyuşturucu, şiddet, teknoloji, madde vb.), devam?devamsızlık konusunda yapılacaklar (öğrenci-öğretmen), Okul-Veli Ziyaretleri, Başarıyı Artırma Eylem Planlarının uygulanması, yerel, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılımın artırılması, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları (TYT-AYT) sınavlarına dair çalışmalar, Destekleme ve Yetiştirme Kursu (DYK) denetimleri, Beyaz Bayrak, Beslenme Dostu Okul, Kahverengi Bayrak, Yeşil Bayrak, Ayın Okulu projelerine dair çalışmalar, Özel ve Taşımalı Eğitim okul servis araçları ve yemeklerinin denetimi, pansiyon denetimleri (yatakhane, yemekhane, çamaşırhane, etüt vb.) başta olmak üzere eğitim öğretime dair yürütülen çalışmaların genel bir değerlendirmesi yapılırken, bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili bilgilendirme ve hatırlatmalarda bulunuldu.

12-12-201912-12-201912-12-201912-12-201912-12-2019

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.