GİRESUN İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜBİTAK - TEKNOFEST 2021 Liseler Arası İHA Yarışması Başvuru Sonuçları Açıklandı

TÜBİTAK - TEKNOFEST 2021 Liseler Arası İHA Yarışması Başvuru Sonuçları Açıklandı

TÜBİTAK tarafından TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Liseler Arası İnsansız Hava Araçları Yarışmasına başvurular 20 Ocak- 12 Nisan 2021 tarihleri arasında alınmış olup, yapılan değerlendirme sonucu ilimizden Giresun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ""GİRESUNMTAL" isimli takımı ve Bulancak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Bulancak Lokman Hekim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden oluşan  "TEKNOBULANCAK" takımı ve Keşap Fen Lisesi'nin "ALTAIR" isimli takımı geliştirdikleri İHA'larla yarışmaya katılmaya hak kazanmıştır.

 

Bu kapsamda; henüz kavramsal tasarım aşamasında olan otonom insansız hava araçlarının üretimi TÜBİTAK tarafından sağlanacak teknik destek ile gerçekleştirilecektir.

 

Yarışma finallerinde, tasarlanan İHA'ların kendi başına faydalı yük parçasını belli bir güzergâhta taşıma işini gerçekleştirip hedef noktasına hasarsız bırakması istenmektedir. Okullarımızın teknoloji takımları bu aşamayı da başarıyla geçerse 13-18 Eylül 2021 tarihlerinde TEKNOFEST 2021 finallerinde İstanbul'da yarışacaktır.

 

İl Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul Tosunoğlu, ülkemizin savunma sanayii başta olmak üzere teknolojide yakaladığı ivmeye vurgu yaparak, TÜBİTAK Liseler Arası İHA Yarışmasına kabul edilen okullarımızın çalışmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

Bu tür yarışmalarda emek ve takım çalışması sonucu ortaya çıkan araçların, mesleki liselerinin bilgi, beceri ve kabiliyetlerini göstermesi bakımından önemli olduğunu belirtti. Yarışmalara katılacak araçların tasarım, hazırlık ve başvuru aşamalarında emeği ve katkısı bulunan tüm yönetici, öğretmen ve öğrencilerimizi tebrik ederken, yarışmalarda takımlarımıza şimdiden başarılar diledi.

14-04-2021

 

 

 

Çıtlakkale Mahallesi Hükümet Konağı A Blok Kat 1 ve Kat 4 Giresun - 0 454 215 75 25 / 26 / 27 / 29

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.